içinde

13 Yıl Önce Bugün, Satoshi Nakamoto Bitcoin Tanıtan İlk Forum Gönderisini Yayınladı

13 yıl önce bugün, Bitcoin ağının yaratıcısı Satoshi Nakamoto, mucidin ilk forum gönderisini P2P Vakfı internet sitesinde yayınladı. “P2P para biriminin Bitcoin açık kaynak uygulaması” adlı forum gönderisi, toplumdaki eşler arası dinamiklere odaklanan savunuculuk ve inceleme forumunun üyelerine e-nakit sistemini tanıttı.

11 Şubat 2009’da Satoshi Nakamoto, Bitcoin ağı hakkında ilk tanıtım amaçlı forum gönderisini yayınladı.

Giriş forum gönderisi oldukca etkisi altına alan ve mucit ek olarak yazılımın ilk sürümüne forumda bir rabıta da bırakıyor. Nakamoto 13 sene ilkin bugün, “Bitcoin adında yeni bir aleni kaynaklı P2P e-nakit sistemi geliştirdim” diye yazmıştı. “Merkezi bir sunucu veya güvenilir taraflar olmadan tamamen merkezi olmayan, şu sebeple her şey itimat yerine kripto kanıtına dayanıyor. Bir deneyin yada ekran görüntülerine ve tasarım kağıdına bir göz atın, ”diye ekledi yaratıcı.

Nakamoto, ilk forum gönderisinde son aşama açıklayıcı ve Bitcoin’in mucidi problemi geleneksel para birimleriyle açıklıyor. Nakamoto o gün, “Geleneksel para biriminin temel problemi, onu çalıştırmak için ihtiyaç duyulan tüm güvendir” diye yazmıştı. “Merkez bankasına para biriminin kıymetini düşürmemesi için güvenilmelidir, sadece fiat para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle dolu. Bankalara paramızı tutma ve elektronik olarak geçirme etme mevzusunda güvenilmelidir, ancak rezervin fazlaca az bir kısmıyla kredi balonları dalgaları halinde ödünç verirler.”

Bitcoin’in mucidi ek olarak şunları altını çizdi:

Gizliliğimiz mevzusunda onlara güvenmeliyiz, kimlik hırsızlarının hesaplarımızı tüketmesine izin vermemeleri için onlara güvenmeliyiz. Büyük genel giderleri, mikro ödemeleri katiyen kılıyor.
Nakamoto Yanıtlıyor: ‘Sanırım İlk Defa Merkezi Olmayan, Güvene Dayalı Olmayan Bir Sistemi Deniyoruz’
Satoshi’nin yazdığı ilk forum gönderisini okuyan herkes, mucidin haberi yaymaya çalıştığını anlayabilir, böylece daha fazla insan ilk günlerde Bitcoin ağını kontrol edebilir. Nakamoto’nun ilk P2P Foundation iletisine ilk cevap veren Sepp Hasslberger isimli bir şahıs olduğundan Nakamoto’nun forum gönderisine ertesi güne kadar yanıt gelmedi.

Hasslberger o sırada “Harika şeyler” yazmıştı. “Bu, İngiltere Merkez Bankası’nın kasalarda altın için bono vermeye başlamasından bu yana paradaki ilk reel yeniliktir ve daha sonra banknot olarak bilinir hale geldi. Açık kaynaklı bir para biriminin büyük bir potansiyele haiz olduğuna inanıyorum. Google’ın birçoğumuz için varsayılan arama motoru haline gelmesi gibi,” diye ekledi Hasslberger. Gönderideki diğer birkaç şahıs, “eski Chaumian merkezi şeyler” ve geçmişte başarısız olan e-altın benzer biçimde e-para birimi projelerinden bahsetti.

Satoshi, başlıktaki birkaç suali yanıtladı ve o sırada mevcut olan tek şeyin “eski Chaumian merkezi nane malzemesi” bulunduğunu belirtti. Bitcoin’in mucidi, P2P Vakfı üyelerine Bitcoin protokolünün merkezi olmayan ve değişik olduğunu hatırlattı. Nakamoto, 15 Şubat 2009’da bildiri dizisinin yanıtlarından birine, “Birçok insan 1990’lardan bu yana başarısız olan tüm firmalar yüzünden e-para birimini yitik bir dava olarak otomatik olarak reddediyor.” onları mahkum eden sistemlerin kontrollü doğası. Sanırım bu, merkezi olmayan, güvene dayalı olmayan bir sistemi ilk kere deniyoruz, ”diye ekledi kripto para biriminin yaratıcısı.

18 Şubat’ta Nakamoto, o sırada meraklı Sepp Hasslberger tarafından sorulan birden fazla soruyu yanıtlamak için mevzuya geri döndü. Hasslberger’in sorularına cevap olarak Nakamoto, Bitcoin ağının sergilediği üç entresan özelliği ortaya koydu ve madeni paraların kıt olacağı konusunda ısrar etti. Nakamoto dedi ki:

Bu, çoğunluğun rızasıyla, takip ettikleri bir takım kurala dayalı olarak veritabanına eklemeler içeren, küresel olarak dağıtılmış bir veritabanıdır: [Bir] — Birisi bir blok kurmak için iş kanıtı bulduğunda, yeni paralar alır. [İki] — İş kanıtı zorluğu, saatte ortalama 6 blok (bütün ağ için) hedeflenecek halde her iki haftada bir ayarlanır. [Üç] — Blok başına verilen paralar her 4 yılda bir yarıya indirilir — Madeni paraların ekseriyat tarafından verildiğini söyleyebilirsiniz. Sınırlı, öncesinden belirlenmiş bir miktarda verilirler.

Satoshi Nakamoto’nun e-nakit sisteminin yakalandığını ve 13 sene sonrasında, şimdiye kadar en çok 21 milyon arzdan 18.954.937 bitcoin çıkarıldığını söylemek güvenli. Bitcoin’in (BTC) piyasa kıymeti şu anda 800 milyar dolardan fazla ve 3 Ocak 2009’daki başlangıcından bu yana, ağ %99.98713391230 emek harcama süresi oranıyla çalışıyor . Nakamoto’nun icadı ek olarak binlerce kripto paranın yaratılmasına yol açtı ve bugün kripto ekonomisinde 12.523 kripto varlığı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

2022: ABD, İngiltere ve Hindistan’daki En İyi 10 NFT Pazaryeri Geliştirme Şirketi

Coinbase, Crypto.com, Binance: Kripto Borsaları Tüm Detaylar !