Forum Kurma ?Forum Nasıl Kurulur? wpmavi,shift delete tarzı forum nasıl Kurulur

Merhaba Değerli webilginç okurları bu yazımızda sizlere forum nasıl kurulur basitçe değinmek istiyoruz ancak çok detaya inmeden basitçe buraya yazacağız detaylarını anlamadıkça youtube gibi kaynaklardan da öğrenebilirsiniz.

Öncelikle İlk İşimiz Forum u Sıfırdan mı yoksa kurulu sitemize mi Kuracağız ?

Örneğin ;

www.sondakika112.com bir haber sitesidir

ancak sonradan

www.sondakika112.com/forum kısmındada forum mevcuttur yani wordpres üzeri forum kurulumu yapılmış bir nevi 1 isim 2 site gibi bu şekilde daha çok kişiye ulaşım sağlanabilir ancak burada şuna dikkat çekmek isterim eğer hostunuz kaliteli değil ve yavaş ise 1 isim 2 site size tam bir baş ağrısı olarak dönüş yapacaktır..

Çünkü hem haber hem forum olarak sürekli yüklenmede bulunacaksınız evet forum çok yer almamakta ama insanlar sitenize girdikçe hostunuzun kalitesine bağlı aksamalar donmalar olacaktır o yüzden başlangıçta sadece forum olarak kurmanızı tavsiye ederim..

Domainimizi aldıktan sonra gerekli hostumuzu almalıyız 0dan site yapacakalar için tavsiyem bir hos ta yaklasık 5 adet site kurulabilecek ama kuvvetli hostlar alınmasıdır ki 1 siteden hayır gelmez ise diğerlerinden şansınızı denemiş olursunuz 🙂

host ile domainimizi bir biri ile ilişkilendirdikten sonra cpanel girişi yapıyoruz..

gerekli şifreleri host sağlıyıcınızdan sağlıyabilirsiniz..

giriş yaptıktan sonra önceliğimiz basit mi zor yöntemi seçmek olacak?

sizin ilk defa yaptığınızı düşünecek olursak basit yöntemi seçmemiz yerinde olacaktır ?

cpanel den aşağı doğrı geldimizde resimdeki ınstaller kısımlarını göreceksiniz..

bakın buraya kadar gelebilen herkes forum kurmayı becerebilir ..

şimdi bir konuyu araştırmamız gerekecek mybb yada phpbb seceneklerı var forum konusunda hangisini kurmalıyız ? kurulum basitliği olarak bence mybb basit ancak kurulum sonrası tassarım olarak da phpbb daha kolay gelmekte bana ..

o yüzden şimdilik mybb yi konuşalım phpbb yi anlatmamı istiyen olursada yorumlardan ulaşırsa onlarada yardımcı olmaya çalışacağım..

Mybb seçeneğine tıklıyoruz..

karsımıza çıkan bu bölümde İnstall now tıklıyoruz

bu bölüm çıkacak karşımıza basitçe site kişisel bilgilerinizi giriniz..

sonrasında yükle diyiniz işte Forumunuz Hazır.

www.site-adınız.com/admin

yada ikinci olarak kurduysanız

www.site-adınız.com/forum/admin

yazınca admin panelinize girmiş olacaksınız

kullanıcı adınızı ve şifrenizi kurulumda yazmıştık o bilgileri giriyoruz..

işte forumumuzun admin paneline giriş yaptık bence ilk olarak forum ve kategori oluşturmakla başlamalısınız çünkü kategori oluşturmadan konu açılamaz..

ve ilk kurulumla gelen yabancı yazılarıda silmelisiniz eğer kurulum sonrası ingilizceyse temanız ayarlar kısmından türkçeye çevirmelisiniz çok basittir phbb ye göre bu kısım..

yeni forum ekle diyoruz yeni konuların açılabilmesi için,

ilk önce kategorilerimizi oluşturalım mesela bilgi forumu ise bizim sitemiz gibi ilk kategori ilginç bilgiler olabilir önce kategoriye tıklıyalım ilginç bilgiler yazalım isterseniz açıklamayı yazalım ve hiç biri olarak işaretliyelim kaydedelim..

sonra ise konu açılabilmesi için forum ekliyelim

kategori değilde forum tıklıyalım başlık mesela ilginç bilgilerin kategori altında olacağı için ilginç hayvan bilgileri diyelim isterseniz açıklama yazalım  ve anaforum kısmından ilginç bilgiler kategorisini seçelim ve şuan konu açılabilecek ilk forum ve kategorimiz açıldı bu şekilde istediğiniz kadar forum kategori açabilirisiniz ancak ilk olarak genel kategori ve forumları yazmanız yeni gelecek kullanıcılar için yerdinde olur..

Mybb 2018 itibariyle seo ayarlarını otomatik olarak yapmakta o yüzden nette gördüğünüz yalan yanlış seo eklentileri filan yüklemek ile uğraşmayın ..

Diğer bir öncelik olarakta

forum ayarlarından bu yapılandırma ayarlarını yapmalısınız..

Ancak Şuna Dikkatinizi çekmek isterim her yaptığınız değişiklik sonrası forumununuz kontrol edelim çünkü bazı forum ayarları host ile çakışabilmekte ve tüm bilgileriniz gidebilmekte o yüzden sürekli yedekli çalışmanızı öneririm..

bu ayarlar içinden bir çok istediğiniz forum ayarlarına ulaşabilisiniztakıldığınız yerde yorum yaparak bizi ulaşabilirsiniz..

eklenti yüklerken de publig kısmında yapabilmektesiniz ancak referans olmayan eklentileri yüklemenizi önermem mybb depo ve mybb destekten size uygun konulara göz atabilirisniz.

eklenti yüklemeden de yedek almanızı öneririm her eklentide bunları yapalım ..

Yardımcı olabildiysek mutluluk duyarız her türlü destek için yorumdan ulaşmanız yeterlidir..

SerhATT Şimşek

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir