içinde

2022 Model Motorola Moto G Power Cep Telofonu İncelemesi

2022 Model Motorola Moto G Power
2022 Model Motorola Moto G Power

ARTILARI
Uzun pil ömrü
Sağlam performans
90Hz yenileme hızı
EKSİLERİ
Android 11 ile birlikte gönderilir
720p ekranda ayrım edilir pikselleşme
ezici ses
MOTOROLA MOTO G POWER (2022) ÖZELLİKLERİ
İşletim sistemi Android 11
İşlemci MediaTek Helio G37
Boyutlar 6,6’ya 3,0’a 0,4
Ekran boyutu 6.5 inç
Ekran çözünürlüğü 1.600 x 720 px
Kamera Çözünürlüğü (Arka; Öne Bakan) 50MP, 2MP, 2MP; 8MP
Pil Ömrü (Test Edildiği şeklinde) 16 saat, 7 dakika
Yıllarca Motorola’nın G serisi telefonları en uygun fiyatlı telefonlar listemizin zirvesinde yer aldı , ancak 2021 serisi beklentilerin peşinde kalırken, Samsung ve TCL’den rakip modeller yetişti. Şirketin 2022 serisindeki ilk giriş olan Moto G Power, Motorola’yı yine rayına oturtuyor. Hızlı ve müsait fiyatlı Moto G Power, şarjlar arasında iki gün boyunca kolayca dayanır ve 199,99 $’dan başlayan 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekrana sahiptir. Bununla beraber, bütçenizi biraz daha uzatabilirseniz, 279,99 $ Samsung Galaxy A32 5G , 5G bağlantısı sunan ve daha çok yazılım güncellemesi alacak, geleceğe daha dayanıklı bir alternatiftir.

Yüksek Yenileme Hızı ve Düşük Çözünürlük
Moto G Power, 6,6 x 3,0 x 0,4 inç (HWD) ve 7,2 ons’ta bir avuçtur. Bununla birlikte, ağırlığını plastik şasisine iyi bir halde dağıtır. Ek olarak, telefonun dokulu mat siyah arkası ele iyi oturur, tutuşa destek verir ve parmak izi veya çizik göstermez.
Düz, 6,5 inç LCD, daha hızlı 90 Hz yenileme hızına karşın 2021 Moto G Power ile aynı 1.600 x 720 çözünürlüğü (269 ppi) sunar. 8MP selfie kamera için minik bir oyuk, ekranın üst kısmına yakın bir yerde ortada oturuyor.
720p çözünürlük buradaki en büyük hayal kırıklığı. Ekran doğru renkler gösterse de, yakından baktığınızda bir miktar pikselleşme fark edebilirsiniz. Görüş açıları iyi olsa da, doğrudan güneş ışığında görmek zor olduğundan panelin biraz daha parlak olmasını dileriz.
Telefonun üst kenarında bir kulaklık jakı bulunurken, alt kenarda bir USB-C şarj rabıta noktası ve hoparlör bulunur. Soldaki tek rabıta noktası birleşik SIM ve microSD yuvası, sağda ise ses düzeyi rocker ve dokulu güç düğmesi bulunur. Düğmeleri dokunarak tanımak kolaydır, sadece minik elleriniz var ise onlara ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz.
G Power’ın arka tarafında, sol üst köşede kamera sensörleri için ince bir modül bulunur. Ve geçen yılki G Power’daki güç düğmesi parmak izi sensörü olarak ikiye katlanırken, bu burada telefonun arkasına taşınmış; hızlı ve doğru bir halde çalışır ve monitör içi yada yana monte sensörler kadar duyarlı bir dokunuş gerektirmez.

Telefonun dayanıklılığı, benzer fiyatlı diğer modellerle aynı seviyede. Plastik arkası ve kasası bir düşüşü oldukça fazla hasar görmeden kaldırabilir ancak güçlendirilmiş cam paneli için aynı şeyi söyleyemeyiz. IP52 derecelendirmesi , yağmur, su sıçraması ve ter ile sorunsuz bir halde başa çıkması gerektiği anlamına gelir, ancak muhtemelen havuza yada lavaboya bir düşüşten kurtulamaz.

Rekabetçi Pil Ömrü, Orta Derecede Hoparlörler
Moto G Power, Motorola’nın şarjlar arasında üç gün süreceğini iddia ettiği 5.000 mAh pile haiz. Çok muhafazakar bir kullanıcı değilseniz, ortalama iki gün geçirmenizin daha muhtemel olduğunu düşünüyoruz, sadece bu hapşırılacak bir şey değil.

Wi-Fi üzerinden tam parlaklıkta HD video akışı elde eden pil tükenme testimizde, G Power kapanmadan ilkin 16 saat 7 dakika sürdü. Bu, benzer fiyatlı Samsung Galaxy A32 5G’den üç saatten biraz daha uzun. Ne yazık ki, şarj etmek 10W’da yavaş bir vakadır; Galaxy A32 5G, karşılaştırmalı olarak 18W şarjı destek sunar. Ve bu fiyat aralığındaki çoğu telefonda olduğu gibi, Moto G Power kablosuz şarjı desteklemiyor.
Telefon 88dB’lik bir tepe ses düzeyine haiz ve kalabalık bir odada kolayca duyulabiliyor. Test çağrılarımız net geldi ve gürültü engelleme iyi çalıştı. Hoparlör kalitesi ise hayal kırıklığı yaratıyor. Telefonun tek, alttan çıkışlı hoparlörü muteber bir 92dB’de maksimuma çıkıyor, sadece yüksek seslerden uzak durmalısınız. Ses sahnesi kutu gibi ve dengesiz ve 70 dB’nin üzerindeki ses seviyelerinde bir miktar deformasyona uğramış olduğunu fark ettik. Hızlı aramalar yada TikTok’ta gezinme için sorun değil, ancak uzun Netflix alemleri için eğlenceli değil.
Daha iyi ses için G Power’ın Bluetooth 5.0 desteğine yada yukarıda bahsedilen kulaklık jakına geçin.

Yalnızca LTE
Motorola, G Power’ın iki sürümünü sunar: biri AT&T ağı için optimize edilmiş ve diğeri bütün büyük ABD ve Kanada taşıyıcılarında çalışan kilidi açılmış bir model. Her iki sürüm de 5G bağlantısı sunmuyor, sadece henüz bu fiyata bir Amerika telefonunu kontrol etmedik. Biraz daha fazla masrafa hazırsanız, Samsung Galaxy A32 5G, harika 6GHz altı 5G bağlantısına haizdir.

Telefonu T-Mobile’ın Chicago’daki ağında test ettik ve takdire şayan sonuçlar kaydettik. Ortalama olarak, indirme ve yüklemeler için sırasıyla 68.2Mbps ve 41.6Mbps hızlarına ulaştık.

Çift bantlı Wi-Fi de yerleşiktir, ancak telefonda NFC özellikleri yoktur.

Daha İyi Bir Bütçe Nişancısı
Moto G Power’ın arka kamera modülündeki birincil sensör 50 MP’de geliyor ve f/1.8 açıklığa sahip. Dörtlü bölme varsayılan olarak açıktır; kamera, 1,3μm piksel aralığı ile net, 12,5 MP çekimler üretir. Kamera modülü ayrıca geçen yılki modelle aynı 2MP makro ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip derinlik lenslerini barındırıyor.
50MP birincil lens iyi ışıkta iyi çalışır. Test fotoğrafları, düz renk doğruluğu ve organik alan derinliği ile net görünür. Ancak tam boyutta bakıldığında kenarlarda küçük bir gürültü fark ettik.
Düşük ışıklı fotoğraflar, bu fiyat aralığındaki öteki telefonlardan alınan fotoğraflarla aynıdır. Test çekimlerimizin bir çok derinlikten yoksun ve nefes renkler gösteriyor. Test çekimlerimizin çoğunda ön planda çelişkili bulanıklık, biraz kenar gürültüsü ve mercek parlaması fark ettik. Motorola’nın Gece Görüş modu, genel canlılıklarını iyileştirir ve gürültü seviyelerini azaltır, ancak fotoğraflar hala doğal bir alan derinliğinden yoksundur.
Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, 2MP makro lens bir hayal kırıklığıdır. Test fotoğrafları düz görünüyordu ve nesnelerin kenarlarında belirgin bir saçaklanma olduğunu ayrım ettik. İyi bir ışık kaynağı ve sabit bir el ile daha iyi sonuçlar görebilirsiniz.

Öne bakan 8MP sensör, iyi ışıkta iyi performans gösterir. Test özçekimlerimiz organik derinliği ve net ön plan ayrıntılarını gösterir. Ancak renk tonları birazcık sıcak görünür ve bazı ince ayrıntılar kaybolur. Ayrıca düşük ışıkta, çok fazla gürültü ve yumuşak ayrıntılarla mücadele etti.

G Power’ın Portre modu muntazam çalışıyor. Arkadaki derinlik sensörü, doğal görünümlü bokeh meydana getirmeye yardımcı oluyor, ancak tekrar de şapka ve kulakların etrafında nesne haritalama sorunları görüyoruz.

Mükemmel kameralara haiz bütçeye uygun telefonlar bulmak zor. Samsung Galaxy A32 5G, Moto G Power ile karşılaştırıldığında düşük ışıkta daha iyi performans gösteriyor, ancak tekrar de akıllı telefon kepenklerini etkilemeyecek. Mobil fotoğrafçılıktan hoşlanıyorsanız , yapabileceğiniz en iyi şey 449$’lık Google Pixel 5a With 5G’ye tutum etmektir .

Çoğu için Yeterli Güç
Moto G Power, MediaTek Helio G37 yonga seti ve 4 GB RAM ile beraber gelir. Temel model 64 GB depolama alanıyla birlikte gelir, ancak ekstra 50 Amerika doları karşılığında 128 GB’lık bir varyant da mevcuttur. Her ikisi de microSD kart yuvası vesilesiyle 512 GB’a kadar harici depolamayı destek sunar.
G Power hızlı bir şekilde açılıyor ve ekranlar arasında geçiş yaparken yada uygulamaları açarken herhangi bir rötar yaşamadık. 90Hz yenileme hızı da yararlı bir ektir; Instagram ve Twitter beslemelerinde gezinirken çok fazla yavaşlama fark etmedik.
G Power, temel görevler için mükemmel olsa da, bir oyun telefonu değildir. Genshin Impact’i oynamak , gecikme ve beklenmedik kapanmalarla noktalanan sinir bozucu bir deneyimdi. Daha azca kaynak yoğun Alto’s Odyssey oldukça daha iyi performans gösterdi, ancak tekrar de birkaç atlanan kare fark ettik.
Ham muamele enerjisini ölçen bir test olan Geekbench 5’te G Power, 181 tek çekirdekli (SC) ve 975 fazlaca çekirdekli (MC) puan aldı. Garip bir şekilde, bu geçen yılki modelin puanlarından (313 SC ve 1.435 MC) oldukça uzakken, Galaxy A32 5G daha da iyi puan aldı (571 SC ve 1678 MC). Bununla birlikte, kıyaslamalar günlük performansın göstergesi değildir ve Helio G35’in mimarisi Qualcomm yongalarında ortak olan performans çekirdeklerinden yoksundur, bundan dolayı tam bir karşılaştırma değildir. Deneyimlerimize bakılırsa, G Power öncekinden birazcık daha iyi performans gösterdi ve gerçek dünyadaki görevler için Galaxy A32 5G ile hemen derhal aynı.

Android 12 Yolun Sonu
Samsung, hemen derhal bütün müsait fiyatlı telefonlarında işletim sistemi yükseltme süresini üç yıla uzatırken, Motorola hemen hemen aynı şeyi yapmadı. Bunun yerine, iki yıllık güvenlik güncellemelerinin yanı sıra Moto G Power ile bir işletim sistemi yükseltmesi alırsınız.

Moto G Power, Android 12 ve bütün heyecan verici yeni özellikleriyle beraber gönderilseydi bu oldukca hayal kırıklığı yaratmazdı, ancak o şekilde değil. Bunun yerine, gelecekte bir noktada Android 12’ye yükseltme ile Android 11’i alırsınız .
G Power, başka bir biçimde yığın Android ile beraber gönderilse de, Motorola, My UX’i karışıma ekler. Motorola’nın hafif My UX’i birkaç kullanışlı yeni özellik getiriyor ve telefonunuzun Hızlı Ayarlarını ve ana ekranını özelleştirmenize olanak tanıyor. My UX’in kayan makale özelliği olan Moto Gestures, telefonun değişik hareketleriyle ortak özelliklere hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Örneğin, el fenerini süratli bir şekilde açmak için bileğinizle doğrama hareketi yapabilir yada rahatsız etmeyin modunu etkinleştirmek için telefonu ters çevirebilirsiniz.
200$’a İyi Bir Telefon
2022 Moto G Power, bankayı kırmayacak iyi bir fırfırsız telefon. Temel görevleri rahatça halleder, bloatware içermez ve şarjlar arasında bir günü kolayca geçirmenizi sağlar. Bununla birlikte, 1080p bir ekran görmek isterdik (90Hz yenileme hızı pahasına bile) ve Motorola’nın telefonu Android 12 ile göndermesini yada gelecekteki iki işletim sistemi güncellemesini taahhüt etmesini isterdik. Yine de, 159,99 $ Moto G Pure’dan daha uzun pil ömrü ve 169,99 $ Moto G Play’den daha güçlü kamera kalitesi sunan fiyat için iyi bir değer . Bununla birlikte, biraz daha çok harcamak istiyorsanız, 279,99 $’lık Samsung Galaxy A32 5G, daha da iyi kamera kalitesi, daha kuvvetli yazılım desteği ve 5G bağlantısı ile paranızın karşılığını en iyi şekilde alarak Editörün Seçimi yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bybit, Canavar Galaxy NFT’lerinin Gizemli Kutuları, ONBD Küratörlüğünde Özel Sanat Eserleri ve REALY Apparel (TBC) ile NFT Platformunun Lansmanını Duyurdu

TP-Link Deco W7200 Mesh Wi-Fi

TP-Link Deco W7200 Mesh Wi-Fi 6 Sistemi İncelemesi