3 Analist: Altın Fiyatları, Aralık’ta Bu Tabanlarda Olabilir!

Paylaş

Artan enflasyon baskıları ve jeopolitik karışıklık, global finansal piyasalarda belirsizlik yaratıyor. Öte yandan bu ortam, altın piyasasının ABD faiz oranlarındaki agresif artışa dayanmasına yardımcı oldu. Lakin, üç kıymetli metal analistine nazaran, yükselen gerçek faizler nihayetinde yatırımcıların hissiyatına hakim oldu. Bu nedenle altın fiyatları yılı daha düşük kapatacak üzere görünüyor.

“Altına olan uzun vadeli ilginin dağılmaya başladığını göreceğiz”

Geçen hafta Londra Külçe Piyasası Birliği, HSBC Securities’de bir web semineri düzenlendi. Seminere Değerli Madenler Baş Analisti James Steel, StoneX Financial Ltd’den Rhona O’Connell ve HSBC Securities’den Suki Cooper katıldı. Chartered, 2022 yılının geri kalanı için altın piyasasına ait makroekonomik görünümlerini sundu.

Fiyatların yakın vadede yükselme mümkünlüğü var. Bununla birlikte, üç piyasa analisti, yıl sonuna kadar daha düşük fiyatlar öngörüyor. Bu nedenle de altın fiyatları konusunda nispeten karamsardılar. Suki Cooper, dördüncü çeyrekte altın fiyatının 1.750 dolara düşeceğini iddia ediyor. Analist, varsayımına ait şu değerlendirmeyi yapıyor:

Artan gerçek faizlerin talep üzerindeki tesirini görmeye başlamalıyız. Nihayetinde, enflasyonunun düştüğünü görmeye başlayacağız. Sonra altına olan bu uzun vadeli ilginin bir kısmının dağılmaya başladığını göreceğiz.

“Fed sıkılaştırması ve sağlam bir dolar, altın fiyatları için yük olacak”

James Steel, şirketinin altın fiyatlarının yılın ikinci yarısında 1.800 doların altına düşeceği varsayımın yineliyor. Ayrıyeten, yıl ortalamasının 1.820 dolar olacağı iddiasını paylaşıyor. Gerçek faiz oranları yükselirken altının yalnızca uğraş etmeyeceğini söylüyor. Birebir vakitte ABD dolarının yüksek kalmasını ve kıymetli metal için ikinci bir aykırı rüzgar yaratmasını beklediğini kaydediyor. Buna ek olarak analist, şu açıklamayı yapıyor:

Devam eden Fed sıkılaştırması ve nispeten sağlam bir dolar, altının üstesinden gelmekte çok zorlanacağı iki yük olacak.

Ancak James Steel, altın fiyatlarında tam bir çöküş görmediğini de kelamlarına ekliyor. Artan jeopolitik risk nedeniyle inançlı liman talebinin ve kıymetli bir çeşitlendirme aracı olarak rolünün altına bir ölçü takviye sağlayacağını söylüyor.

“Altın fiyatları için 2.000 doların üstü sıkıntı, ancak…”

Rhona O’Connell, altında daha düşük fiyatlar öngörüyor. Bununla birlikte 1.800 doların altındaki rastgele bir düşüşün güçlü alım sinyalleri üretebileceğini belirtiyor. Ayrıyeten, fiyatların mevcut düzeylerde desteklenmesini sürdürebileceğini söylüyor.

O’Connell, altın fiyatlarındaki rastgele bir değerli düşüşün, klâsik olarak fiyata hassas olan fizikî külçeye olan talebin yenilenmesine yol açabileceğini de kelamlarına ekliyor. Ayrıyeten Çinli tüketicilerin bir defa daha etkin altın alıcıları haline gelebileceğini söz ediyor. Analist, görünümü şu halde kıymetlendiriyor:

Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları, altın alımlarını değerli ölçüde azalttı. Bu, hür bırakılmayı bekleyen çok sayıda bastırılmış talep olduğu manasına geliyor. Altın fiyatlarının 2.000 doların üzerine çıktığını görmek sıkıntı. Lakin ben Suki ve Jim kadar düşüş eğiliminde değilim

Merkez bankaları altınlarını satmaya başlarsa!

Rhona O’Connell’in yakından izlediği bir senaryo, merkez bankasının yabancı rezerv varlıkları olduğunu söylüyor. Artan faiz oranlarının yükselen piyasa ekonomilerini sakinliğe yaklaştırdığını kaydediyor. Ayrıyeten, ülkelerin para ünitelerini desteklemek için altın rezervlerini artırmaya başlayabileceğini belirtiyor.

Ancak, uluslar altınlarını satmak zorunda kalırlarsa, bunun bedelli metal için değerli bir olumsuzluk olacağını da kelamlarına ekliyor.

Merkez bankaları sıkılaşırken sakinlik riski artıyor

Bu ortada dünya çapındaki merkez bankaları para siyasetlerini sıkılaştırmaya devam ediyor. Bu nedenle birçok analist için büyüyen bir global sakinlik tehdidi var. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Federal Rezerv agresif harekete öncülük ediyor.

Geçen hafta Fed, enflasyon baskılarını azaltmak için faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Bu, Federal Rezerv’in 28 yılda yaptığı en büyük atılım ve son olmayabilir. Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının Temmuz ayında yine 75 baz puan faiz artırabileceğini söyledi.

Ayrıca Fed, faiz oranlarının yıl sonuna kadar yaklaşık %3,5’e yükseleceğinin sinyallerini verdi. Powell düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun ABD iktisadı için en büyük tehdit olmaya devam ettiğini kaydetti.

WEBİLGİNÇ YOUTUBE KANALI COİN SON DAKİKA OYNATMA LİSTESİ SON VİDEOMUZ


WEBİLGİNÇ Sosyal Medya Hesaplarımız

YOUTUBE  TWİTTER  ANDROİD

Tavsiye Sitelerimiz

 www.112acilfm.com - www.112acilfm.netPaylaş

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir