içinde

5 Analist: Hazırlanın! Sıradaki Bitcoin Düzeyleri Bunlar

20 Haziran Wall Street açılışında gergin trader’lar kısa vadeli bir trend kararı bekliyordu. Bu nedenle Bitcoin (BTC) fiyatı epey sabit hareket etti. Şu anda kimse, başkan kripto paranın hangi tarafa gideceğini tam olarak bilmiyor. Lakin kimi analistler BTC’nin fiyat hareketinin geleceği konusunda kestirimlerini her platformda duyuruyor. İşte o analistler ve tahminleri…

Bitcoin tabandan yükseldi

TradingView’den alınan datalar, BTC fiyatının üç günün en yüksek düzeyi olan 21.000 dolara yükseldiğini ortaya koyuyor. Aslında başkan kripto para ünitesi geçtiğimiz hafta sonu piyasadaki birden fazla yatırımcıyı korkuttu. Buna nazaran, spekülatörler, Bitcoin’in 17.600 dolara düşmesini bekliyordu. Bu, Kasım 2020’den bu yana en düşük düzey olması nedeniyle değer arz ediyor. Artık, ABD pay senetleri haftanın başında soğukken, çift taraflı sakinlik en büyük kripto para ünitesini karakterize etti. Tanınan trader Credible Crypto, hafta sonu fiyat hareketini “16K–20K talep bölgemizin tabanından hoş bir tepki” halinde yorumladı.

“Bitcoin’de saat 2’de 12 saatlik düşüş silindi. Tekrar de bunun trendde bir dönüş olduğuna dair kesin bir onay yok. Önemli ve geniş fiyat düzeylerine odaklanın. Ayrıyeten, 5 dakikalık kırmızı mumlara fazla takılmayın, zira anında silinebilirler.”

Rekt Capital: “BTC makro taban döneminde”

HTF yahut daha geniş vakit dilimi fiyat yapılarına odaklanma fikri, hafta başlarken çeşitli yorumcular tarafından paylaşıldı. Trader ve analist Rekt Capital, “BTC, bu döngü içinde makro taban periyodunda,” diye devam etti.

“Önümüzdeki yıllarda yatırımcılar burayı satın aldıkları için ödüllendirilecekler. Tekrar de, birçok kişi hala satın almak için BTC/USD paritesinin daha da düşmesini bekliyor. Güya yazın gelmesini bekliyoruz, artık hava 33 derece lakin biz 35 dereceyi umuyoruz.”

Rekt Capital ayrıyeten 20.000 dolarlık BTC fiyatını alıcılar için bir ikram olarak görüyor. Tweetinde, “BTC data bilimi, 35.000 doların altındaki rastgele bir şeyin, uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları için tarihî olarak büyük yatırım getirisi sağlayan bir alan olduğunu gösteriyor” dedi. Bu ortada zincir üstü analitik kaynağı Whalemap da BTC fiyatı hakkında konuştu. Platform, 20.000 doların altındaki düzeylerin, balinalar için tabandan alım bölgesi olduğunu söyledi.

PlanB: “Bitcoin yalnızca çok satıldı”

Bu ortada Bitcoin, evvelki yarılanma döngüsünün tüm vakitlerin en yüksek düzeyinin altına hakikat ilerliyor. Ayrıyeten, tanınan stoktan akışa (S2F), BTC fiyat modelleri üzerindeki baskıyı artırdı. Piyasa analisti Zack Voell, toplumsal medyada açıkça S2F’yi bir “aldatmaca” olarak niteledi. Fakat S2F yaratıcısı olan analist PlanB, ardındaki teorinin sağlam kaldığını tez etti. 18 Haziran’daki bir Twitter gönderisinin bir kısmında, “Çoğu gösterge (S2F, RSI, 200WMA, Realized, vb.) çok seviyelerde” dedi.

“Bu, tüm göstergelerin ‘geçersiz kılındığı’ ‘çürütüldüğü’ manasına mı geliyor? Hayır. Yatırım bir olasılıklar oyunudur ve göstergeler durumsal farkındalık sağlar: BTC çok satıldı.”

Aslında Voell’in tenkitleri, BTC/USD’nin birinci defa S2F varsayımı fiyatına nazaran ikinci standart sapma bandının altına düşmesinden sonra geldi. PlanB’nin belirttiği üzere, Bitcoin’in göreli güç endeksi (RSI), hafta sonu tarihin en düşük düzeyindeydi. Bu, klasik çok alım ve çok satım göstergesini tabir ediyor. RSI esasen BTC/USD’nin tarihî göstergesinden çok daha düşük süreç gördüğünü öne sürüyor.

Bitcoin tabanı şimdi görmedi

iCapital Baş Yatırım Stratejisti Anastasia Amoroso, verdiği bir demeçte, BTC fiyat hareketini kıymetlendirdi. Stratejist, “Bitcoin baskı altında hareket ediyor. Bunun nedeni, artık enflasyondan korunma maksadıyla kullanılacak bir varlık olarak görülmüyor olması. Bilakis ticaret yaptığı şey kârsız bir teknoloji” dedi. Ardından, “Bunun Bitcoin’i geçersiz kıldığını düşünmüyorum. Bence bir fiyat düzeyi var. Tahminen de yaklaşık 15.000 dolar, bu da kabaca üretim maliyetine denk geliyor” diye ekledi.

Üretim maliyeti, Bitcoin’in üretilebileceği ve başa baş yahut hafif bir kâr marjı yaratabileceği fiyattır. Bu başa baş sayı, madencilik teçhizatına nazaran farklılık gösterir. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere piyasada, Fed’in sıkılaşan maliye siyaseti, önde gelen algoritmik stabilcoin TerraUSD’nin çöküşü ve likidite krizi de dahil olmak üzere çeşitli sarsıntılar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: Kilit Bölgeye Yakın Konsolide Oluyor, Önemli Seviyeler Neler? 21 Haziran 2022

KuCoin, Blockchain Economy Istanbul Summit için Geri Sayıma Başladı!