içinde

5 Yıl Evvel BTC, DOGE ve ETH’ye 100 Dolar Koysaydınız Ne Olurdu? 

Kripto para piyasası 2021 yılında 3 trilyon dolara yaklaştı. Fakat,  çıkışı üzere inişi de süratli oldu. Son piyasa çöküşünden sonra kripto piyasa pahası 900 milyar doların altına geriledi. Bununla birlikte daha uzak bir perspektiften baktığınızda hala daha karlı görünüyor. Bunun için “5 yıl evvel Tesla, Apple, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin’e (DOGE) 100 dolar yatırım yapsaydınız, artık ne kadar paranız olurdu?” sorusunun karşılığına bakıyoruz.

Uzun vadede kripto paralar, pay senetlerinden daha âlâ performans gösterdi

Büyük ABD endekslerine para yatıran yatırımcılar son 5 yılda kıymetli getiriler elde ettiler. Aslında, SPDR S&P 500 ETF SPY, Invesco QQQ Trust Series 1 QQQ ve SPDR Dow Jones Endüstriyel Ortalama ETF Trust DIA, Haziran 2017’den bu yana %50,48, %94,48 ve %39,76 oranında getirisi oldu.

Bununla birlikte kripto para üniteleri büyük ABD endekslerindeki yatırımcıların son yıllarda sahip olduğu kadar uygun getiri elde etti. Hatta birtakım kripto para üniteleri, endekslere nazaran çok daha yeterli performans gösterdi. 2017’de satın alınan ve ABD piyasaları Mart 2020’de tabana vurduğunda, son devirdeki dalgalanmaya karşın ayakta kalan kripto para ve teknoloji boğaları, yatırımlarından epik getiriler kazandı.

DOGE, 5 yıllık periyotta açık orta daha düzgün getiri sağladı!

Aşağıdaki kripto para ünitelerine ve büyük pay senetlerine 2017 yazında yatırılan 100 ABD dolarının bugün ne kadar olacağı hesaplandı.

  • Tesla Inc. TSLA: 847.93 dolar
  • Apple Inc AAPL: 359,75 dolar
  • Amazon.com, Inc AMZN: 211,64 dolar
  • Bitcoin (BTC): 823,30 dolar
  • Ethereum (ETH): 387,41 dolar
  • Dogecoin (DOGE): 1.949,08

Getiriler karşılaştırıldığında kripto para ünitelerinin pay senetlerine nazaran çok daha düzgün getiri sağladığı görülüyor. Bitcoin parodisi DOGE, seçenekler ortasında en yüksek getiriyle göze çarpıyor. Dogecoin’i tanınan hale getiren Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın performansı da dikkat alımlı. Tesla, Apple’ın getirisini ikiye katlamış durumda. Bu ortada başkan altcoin Ethereum’un performansı, önder kripto Bitcoin’in altında kalıyor.

Kripto piyasası son günlerde epeyce güç vakitlerden geçiyor. Sıkıntılar, yalnızca ayı piyasasına girmiş olmayla ilgili değil. Terra (LUNA), Celcius Network üzere piyasanın prestijiyle ilgili sorunlar ön plana çıkıyor. Fiyat düşüşlerinden daha çok piyasadaki inanç kaybı, kalıcı hasara verme potansiyeline sahip. Mark Cuban üzere ünlü isimler, son yaşananları doğal seleksiyon olarak görse de ne kadar haklı olduğunu vakitle göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sepetinde Bu Altcoin Olan Fonlar Zararda! “Satış Yapıyorlar”

Bu Hafta Bitcoin İçin İzlemeniz Gereken Olaylar ve Metrikler!