içinde

6 Milyar USD Coin (USDC) Artık Stellar Blockchain’inde!

Circle Internet Financial tarafından geliştirilen ve kripto para borsası Coinbase tarafından desteklenen 6 milyon dolarlık stablecoin USDC, Stellar blockchain’inde piyasaya sürüldü.

Başlangıçta Ethereum blcokchain’inde geliştirilen USDC, piyasa bedelinde son 12 ayda on kattan fazla artış gördü. Şu anda sirkülasyonda neredeyse 6 milyar dolar kıymetinde USDC var.

Genellikle fiat para ünitelerine yahut gerçek dünyadaki varlıklara bağlı olan stablecoin’ler, çoklukla BTC gibileriyle ilişkilendirilen dalgalanma olmadan global ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmış kripto para üniteleridir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere stablecoin piyasası, OCC’nin banka ödemeleri için stablecoin kullanımına müsaade vereceğini söylediğinde patlama yaşadı.

USDC’nin Stellar lansmanı Aralık ayında kredi kartı devi Visa’nın 60 milyon satıcıdan oluşan global ödeme ağını USDC’ye bağlayacağını açıkladıktan sonra geldi. O vakitten beri dolanımdaki SUDC token sayısı ikiye katlandı.

Forbes’ta yer alan bir habere nazaran Circle CEO’su ve kurucusu Jeremy Allaire, lansman öncesinde “USDC’nin olabildiğince geniş bir formda benimsenmesini istiyoruz. Stellarbir blockchain olarak ödemeler için tasarlanmıştır,” dedi.

Stellar ağı geçtiğimiz yıl kıymetli gelişmeler yaşadı

Stellar ağı, 1.5 milyardan fazla süreci gerçekleştirdi ve geçen yıl, ağdaki toplam ödemelerde yıllık bazda %104 artış gördü. Stellar blockchain’inde USDC kullanarak, süreçlerin Ethereum’dan daha süratli ve ucuz olacağı düşünülüyor.

Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon, “Stellar’a güçlü, istikrarlı bir varlık getirmek çok değerli. Hudut ötesi ödemeleri süratli bir formda yapmak istiyoruz. Bu, ölçeği sağlamaya yardımcı olacak,” tabirlerini kullandı.

Bu sırada Stellar Development Foundation (Stellar Geliştirme Vakfı) Latin Amerika ve Afrika’da büyümeye odaklanıyor.

XLM fiyatı etkilendi mi?

Bu haberin akabinde blockchain ağının lokal kripto para ünitesi olan XLM’in fiyatında hafif bir yükseliş oldu. 0.32 dolardan 0.34 dolara yükselen XLM, yazım sırasında %5’lik bir artış ile 0.33 dolardan süreç görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Dünyanın Birinci Polkadot ETP’si Piyasaya Sürülecek!

Cosmos, Çin’in Blockchain Hizmet Ağına Entegre Edildi