içinde

532 Milyon Dolara Satılamayan NFT !

Sabaha karşı 532 milyon dolar karşılığında satılmış benzer biçimde gözüken fakat satılmayan 9998 numaralı CryptoPunk, birtakım kripto para takipçilerini NFT sahibinin güdüleri konusunda merak arasında bıraktı.

CryptoPunks koleksiyonundaki NFT’lerin hareketliliğini takip eden Twitter botu, cuma günü saat 03:00 sularında 9998 numaralı punk’ın 124.457,07 ether (ETH) karşılığında satıldığına dair bir paylaşım yaptı.

2017 yılında oluşturulmuş 10.000 NFT’lik koleksiyonun bir parçası olan 9998, ekran üzerinde non-fungible token tarihinin en büyük satışına mevzu olmuş gibi gözükse de bu işlem, ortada birbirinden ayrı bir satıcı ile alıcı bulunmadığı için tam anlamıyla satış sayılamaz.

Etherscan üstünden takip edilebileceği üzere 0x9b5a** kodlu kontrat, flash loan yöntemi ile birkaç değişik kaynaktan toplamda 124.457 ETH borç aldı, bu para 0x8e39** kodlu adrese yönlendirildi, ondan sonra ise 0x8e39** kodlu adres, parayı 0x9b5a** kodlu sözleşmeye geri gönderdi ve 0x9b5a**, flash loan’u geri ödedi.

3.840 dişi punk’tan biri olan ve dağınık beyaz saçları, siyah ruju, yeşil palyaço gözleriyle ön plana çıkan 9998 numaralı punk, bu sürecin nihayetinde en baştaki adrese geri döndü.

Flash loan yöntemi, kullanıcılara borcu aldıkları muamele ile borcu geri ödedikleri işlemi aynı blok içerisinde gerçekleştirdikleri müddetçe güvence göstermeden borç alma imkanı tanıyor.

9998 numaralı punk’ın sahibi, kendisine ait birkaç farklı adresi kullanarak bu NFT’yi kendi kendisinden, borç parayla ‘satın aldı’ ve peşinden borcunu geri ödedi.

Lira cinsinden değeri 5 milyar lirayı aşan işlemin, kara para aklamak için yapılma olabileceğinden şüphelenilmişse de, işlemin aynı şahıs tarafınca yapılmış olması ve bir ‘satış’ın gerçekleşmemesi, işlemin troll yada eğlence amaçlı yapılma olabileceği düşüncesini doğurdu.

İstanbul’da Yapılacak Organizasyonda antika ve NFT eserler Yayınlanacak !

Ortalama Gerçek Aralık ATR Ne Demektir ?