içinde

AB Mahkemesi, Google’a kesmiş olduğu 4 milyar euroluk para cezasını onadı !

Merkezi Lüksemburg’da bulunan AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı arasında yer alan AB Genel Mahkemesi, Amerika merkezli Google’ın AB Komisyonu’nun verdiği 4 milyar 340 milyon euro’luk para cezasına karşı açmış olduğu davayı karara bağladı.

Kararda, “AB Genel Mahkemesi, Google’ın arama motorunun hakim durumunu sağlamlaştırmak için Android mobil cihaz üreticilerine ve mobil ağ operatörlerine yasa dışı kısıtlamalar getirmiş olduğu yönündeki Komisyon kararını büyük seviyede onaylamaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Mahkeme, Komisyonun Google’a kesmiş olduğu 4 milyar 340 milyon euroluk para cezasını ise bir miktar düşürülmesine hükmetti.

Kararda, “İhlalin ağırlığı ve süresini daha iyi yansıtmak için Genel Mahkeme, Google’a 4 milyar 125 milyon euroluk bir para cezası verilmesini uygun görmektedir.” ifadesi yer aldı.

AB, 2016’da Google’ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. Suçlama, Google’ın kendi arama ve diğer muhtelif uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

AB incelemesinde, Google’ın muhtelif cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını evvel yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yapmış olduğu ortaya çıkarılmıştı.

AB, 2018 yılında Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google’a 4,34 milyar euro para cezası kesmişti.

Söz mevzusu cezaya itiraz eden Google hukuki süreç başlatmıştı.

Karar sonrası dosya, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebiliyor.

– AB’nin öteki cezaları

Google, arama motoruyla kendi “alışveriş” hizmetlerine avantaj sağlamış olduğu ve hakimiyetini kötüye kullandığı nedeni öne sürülerek 2017 yılında da AB Komisyonu tarafından 2,4 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı.

AB, Google’a, 2019 senesinde ise “reklam hizmeti” AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı sebebi öne sürülerek 1,49 milyar euro para cezası uygulamıştı.

Böylece AB, Google’a 2017-2019 yılları arasındaki dosyalarda toplam 8 milyar euronun üstünde ceza kesmiş oldu.

AB ülkelerinde faaliyet yayınlayan şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir konum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu’nda bulunuyor.

AB Komisyonu, laf mevzusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir konum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Firmalar, cezalara AB mahkemelerinde itiraz edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

RACA COİN

Radio Caca COİN RACA COİN ANALİZ GRAFİK YORUM FİYAT

Sanal Milyarderlerin servetleri eridi !