içinde

ABD kripto borsası Kraken’e yaptırımları ihlal şüphesiyle soruşturma açıldı

Investing.com – Son günlerde ABD merkezli kripto para borsalarına yönelik baskıların arttığı görülüyor. Son olarak mercek altına alınan borsa, yaptırımları ihlal ettiği şüphenilen Kraken oldu.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Kraken, çeşitli kaynaklara göre İran ve diğer yaptırım uygulanan ülke vatandaşlarının platformda ticaret yapmasına izin verdiği şüphesiyle soruşturma altına alındı. 

New York Times haberine göre ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, 2019 yılından bu yana Kraken’i izliyor ve borsanın ağır bir para cezasıyla karşı karşıya kalabileceği aktarılıyor. Zira Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), 2021’de borsaya 1,25 milyon dolar para cezası vererek suçlamada bulunmuştu.

Taraflardan henüz açıklama gelmedi

Henüz ABD Hazine Bakanlığı ya da Kraken’den konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil. Amerika Birleşik Devletleri, 1979 yılından beri İran’a çeşitli yaptırımlar uyguluyor ve ülkedeki kişi veya kurumlara mal veya hizmet ihracatını yasaklamış durumda.

ABD Hazinesi’nin şu an Kraken’in İran ile birlikte Suriye ve Küba vatandaşlarının kripto ticaretine imkan sağlayıp sağlamadığını araştırdığı iddia edilirken eski bir borsa çalışanının kripto borsasının bu ülkelerdeki kullanıcılardan gelir elde ettiğini söylediği bildiriliyor. 

ABD Senatörleri, son zamanlarda yaptırımları atlama konusunda kripto para sektörünün kullanımının giderek arttığı konusunda endişelerini dile getirmişti. ABD kurumları, yılın ilk aylardında kripto borsalarını, Rusya başta olmak üzere yaptırım uygulanan ülke vatandaşları ve kurumlarıyla çalışmamaları konusunda kesin bir dille uyarmıştı. 

Bu söylemlerin ardından Binance, bu kurala kısmen uyarken Kraken, hakkında kesin bir karar çıkmamış kullanıcıların hesaplarını bloke etmeyeceğini açıklayarak daha dik bir duruş sergiledi.

ABD’de kripto borsalarına yönelik baskılar artıyor

Bu gelişmeyle birlikte ABD hükümetinin, kripto para borsalarına yönelik baskılarının artmaya devam ettiği görülüyor. Bu yıl Binance’in ABD’de bir soruşturma altına alındığına yönelik gelişmelerin ardından bu hafta Coinbase’in eski çalışanlarının içeriden bilgi ticaretiyle haksız kazanç elde ettiği yönünde açılan soruşturma söz konusuydu. 

Bunun yanında ABD SEC, soruşturmayı kendi alanına çekerek Coinbase’in menkul kıymet sınıfına girebilecek kripto paraları listelediği iddiasıyla başka bir soruşturma açtı ve gerginliği artırdı. Son olarak ise ABD merkezli Kraken borsasının, yaptırımları aşmaya yönelik olarak kripto ticaretine izin verdiğine yönelik soruşturma iddiaları, kripto para endüstrisinde yeni bir endişe kaynağı olarak ortaya çıktı. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

FED Faiz Kararıyla Bitcoin, Altın ve ETH Fiyatı Ne Olacak?

Adıyaman’da bin 700 yıllık 27 iskelet bulundu