içinde

Altın Varsayımlarıyla Nam Salan İsim Uyardı: İvedi Edin!

Yükselen doların külçe talebi üzerinde baskı oluşturmasıyla altın Pazartesi günü kayıplarını artırdı. ABD piyasa tatilinin gün içinde zayıf ticarete yol açması bekleniyor. Ons altın 1.836 dolar civarına geriledi. Bu sırada, gram altın da 1.030 lira düzeylerinden 1.024 liraya düştü. Pekala, sırada neler var? İşte Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’in yorumları…

Altın fiyatları ne istikamete gidiyor?

Altın fiyatlarının sırada hangi tarafa uğrayacağı, birden fazla yatırımcı tarafından merak ediliyor. Altına yönelik en merak edilen sorulardan biri de bu. Hususa yönelik açıklamalarıyla gündeme gelen tanınan isim İslam Memiş, en son yorumlarını paylaştı. Memiş, ABD Merkez Bankası’nın (FED) piyasalarda sert bir hareketliliğe neden olmadığını belirtiyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FED, 1994’ten bu yana birinci kez tek bir toplantıda 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi.

Memiş, FED’in hareketinin altın piyasasını etkilememesinin gerisinde, beklentilerin yaklaşık 3 gün öncesinde piyasayı aslında etkilemesi olduğunu söyledi. Memiş ferdî görüşünün emtia varlıklarında yükselişin devam edeceği istikametinde olduğunu açıkladı. Hatta, tepelerin görülebileceğini düşünmekte. Önümüzdeki süreçte ise enflasyonun düşüşe geçeceğini, lakin bunun insanları yanıltmaması gerektiğini söylüyor. Yani, enflasyonun mevsimsel bazda düşüş görse de, uzun vadede yükseleceğini düşünüyor. Bu nedenle insanların mesken, otomobil üzere alımlarını yapmak için çabuk etmesi gerektiğini söylüyor.

Piyasalar rahatladı

İslam Memiş, FED’in faiz kararı sonrasında dolar endeksinin 105 düzeylerini gördüğüne dikkat çekti. Akabinde geri çekilme yaşayan dolar endeksinde önemli bir değişim olmadığını söyledi. İslam Memiş, bunun nedeni olarak da piyasaların yaklaşık 3 gün evvelden fiyatlanması olduğunu belirtti. “Piyasaların beklentileri doğrultusunda 75 baz puan artışı yapıldığında büyük bir hareketlilik yaşanmadı. Piyasalar rahatladı,” tabirlerini kullandı.

Değerli metal piyasasında son durum

Dolar endeksi, yaklaşık yirmi yılın en yüksek düzeyine yakın seyrederek, dolar fiyatlandırılmış külçeyi denizaşırı alıcılar için daha az cazibeli hale getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal hükümet daireleri, FED Sistemi ve pay senedi ve tahvil piyasaları; Pazartesi günü Haziran ayının tatili nedeniyle kapalı olacaktır. Asya payları, Wall Street vadeli süreçlerinin ABD Merkez Bankası’nın bu hafta faiz artırımları ne olursa olsun enflasyonla gayret taahhüdünün altını çizeceği telaşları ortasında erken kazanımlarını kaybetmesi nedeniyle az görülen bir ralliyi sürdüremedi.

Altın, güçlenen doların ve büyük merkez bankalarının faiz oranlarını artırmasının faiz getirmeyen külçe altınların cazibesini azaltmasıyla evvelki haftayı düşüşle tamamladı. Bununla birlikte, dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust, holdinglerinin Perşembe günkü 1.063.94 tondan Cuma günü yüzde 1.1 artışla 1.075.54 tona yükseldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Xiaomi 13 ve 13 Pro olağandan daha erken piyasaya sürülebilir Webilginç

6 Analist: Bitcoin Önümüzdeki Günlerde Bu Düzeylerde Olabilir!