içinde

Altın’larını Satan Ünlü Kestirimci: Ay Sonunda Bu Seviyeler!

Altın fiyatları, bilhassa ABD Merkez Bankası’nın (FED) hareketleri ile değişim gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde yine hareketlenmeye başlayan altın, hafta sonu düşüş yaşadı. Yatırımcılar, altınlarını ne vakit alıp satacakları konusunda uzmanlardan yardım beklerken; Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde altın varlıklarını sattığını açıkladı. Ayrıyeten son yorumlarını aktardı. İşte detaylar…

İslam Memiş, gram altın için beklentilerini açıkladı

Geçtiğimiz hafta FED’in faiz kararı ile birlikte piyasalar hareketlendi. altın fiyatları hafta sonu düşüş yaşadı. Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, Merkez Bankası’nın sene sonuna kadar 3-4 defa daha faiz artırımı yapacağını düşünüyor.

İslam Memiş, ekonomik krizin 2023 yılında devam edeceğine dikkat çekerken enflasyonun artış yaşayacağını düşünüyor. Memiş, merkez bankalarının enflasyonla uğraş doğrultusunda sadece faiz artırımı yaptığını söyledi. İslam Memiş, gram altında dayanak düzeyi olarak 950 liraya, direnç düzeyi olarak ise 1.050 liraya işaret etti. İslam Memiş’e nazaran ons altının fiyatı ise ay sonuna kadar 1.880 doları görebilir. Uzman isim, dolar kurunun 17.50 liralık direnç düzeyi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor.

Piyasada son durum nedir?

Altın fiyatları, doların gevşemesiyle Salı günü yükselirken, yatırımcılar külçe için daha net bir görünüm elde etmek için büyük merkez bankalarının faiz artırımlarına yönelik duruşlarını dikkatle izlediler. Daha zayıf bir dolar, başka para ünitelerine sahip alıcılar için dolar fiyatlandırılmış külçeyi daha alımlı  hale getiriyor. Spot altının fiyatı, 1.841 dolara yükseldi.  Bununla birlikte, gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri yükseldi ve sıfır getirili altın kazanımlarını sınırladı.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, “Küresel merkez bankaları için tarihi bir haftanın akabinde altın piyasasının sıkı oturduğuna dikkat çekti. Siyaset yapıcılar bu hafta kararlarının gerisindeki mantığı açıklayacaklar” dedi.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Merkez Bankası geçen hafta, enflasyondaki artışı durdurmak için çeyrek yüzyıldan fazla bir müddettir yaptığı en büyük faiz artışını onayladı.

Fed Lideri Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde sırasıyla Çarşamba ve Perşembe günleri altı ayda bir para siyaseti sözü sunacak.  Dünyanın en büyük merkez bankalarından kimilerinin kaçak enflasyon konusunda telaşlı bir dizi sürpriz hareketi, tahvil yatırımcılarını hırpaladı. Artık, birçok yatırımcı siyaset yapıcıları meçhullüğü sona erdirmek için süratli hareket etmeye çağırıyor.  Külçe ekseriyetle bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülse de, daha yüksek faiz oranları ve tahvil getirileri, altın tutmanın fırsat maliyetini artırır ve bu da hiçbir şey getirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

LUNA ve Celsius’tan Sonra Bu Altcoin’de Kriz! Neler Oluyor?

Faizisiz bankacılık için bir adım daha: TL’ye gecelik katılım referansı hesabını Borsa yapacak