içinde

AMERİKA’NIN EN BÜYÜK NFT’Sİ KIRMIZI BAYRAKLARLA DOLU MU?

Bored Ape Yacht Club, Jimmy Fallon, Steph Curry ve sayısız VC’nin gözdesi, sadece bir sanatçı NFT’nin neo-Nazi görüntüleri ve ırkçı köpek ıslıklarını sakladığını korumak için çaba sarfediyor

Geçen Nisan ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, Bored Ape Yacht Club NFT, kripto zamanın en tanınmış ve imrenilen ürünlerinden biri olarak patlama yapmış oldu.

Bu maymun avatarlarından birini erken basım fiyatı olan 0,08 Ethereum’a veya basın zamanında 200 doların biraz üzerinde bir fiyata satın alan herkes muhtemelen şimdi bir dahi gibi hissediyordur. Bu günlerde, gidiş fiyatı 93 ETH’ye yakın – her biri nadirliğini etkileyen hususi bir dizi özelliğe sahip 10.000 Bored Ape’den birine sahip olma onuruna 230.000 dolardan fazla soğuk nakit para. Jimmy Fallon, Paris Hilton , Eminem ve Steph Curry şeklinde ünlüler, değerini balonculuktan başka bir şey olmayan, bitap görünümlü bir çizgi film maymunu görüntüsü için büyük paralar ödeyerek gemiye atladı.

NFT’ler veya değiştirilemeyen jetonlar , güzel sanat nesnelerinden ( Picasso’nun seramikleri şeklinde) blok zincirindeki cüretkar dijital “ Meta Girlfriends ” ticaret ellerine kadar her şeyle beraber bütün şekil ve boyutlarda gelir . Bununla beraber, NFT kültürünün mühim bir parçası, kullananların NFT’lerini vakit arasında ağ kurmasına, ince ayar yapmasına ve geliştirmesine imkan tanıyan, sahiplikle beraber gelen özel kulüplerin büyümesidir. Örneğin Bored Ape Yacht Club, insanları ödüllere yönlendirmek için derinden gömülü ipuçlarını kullanarak toplumun düşünmesi için bir takım kriptografik bulmaca başlattı.

Ancak bu kriptografi ve Bored Ape’in görüntüleri aylardır eleştirmenler arasında kırmızı bayraklar çıkarıyor. Sanatçı ve yaratıcı yönetmen Ryder Ripps , Bored Ape ve kurucu firması Yuga Labs’ın ırkçı alternatif sağ figürlere ve neo-Nazi ikonografisine kılık değiştirmiş referanslar sattığını savunarak 2021’den beri delil olarak gördüklerini Twitter’da paylaşıyor. (Yuga Labs, bu makale için yapılan yorum taleplerine yanıt vermedi.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Binance’den MetaMask’e: Kripto Para Birimi Binance’den Kripto Cüzdanına Nasıl Aktarılır ?

Shiba Inu Metaverse’de Kazanabilir mi?