içinde

Analist, Altın için Haftalik Al-Sat Düzeylerini Verdi!

Altın fiyatları, Pazartesi günü ABD tatili nedeniyle gün içinde zayıf süreçlerle yatay seyretti. Analist Matt Simpson, sarı metalin 19 Mayıs’tan bu yana 1.805 dolar ile 1.880 dolar ortasında kaldığını söylüyor. Bu yüzden analist, altın piyasasının yatırımcılardan çok traderlara hitap ettiğini belirtiyor.

“Altın, yeni istikametli hareket için bir katalizör arıyor”

Spot altın, basın vaktinde %0,02 düşüşle 1.838,74 dolardan süreç görüyor. ABD altın vadeli süreçleri ise %0,05 düşüşle en son 1.839,6 dolarda duruyor. Dolar endeksi, yaklaşık yirmi yılın en yüksek düzeyine yakın bir düzeyden aşağı kaydı. Bu da off-shore alıcılar ortasında dolar fiyatlı külçe talebini kısmi de olsa yine alevlendirdi. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bugün ABD’de resmi tatil. Bu da likiditenin ve hasebiyle oynaklığın muhtemelen daha düşük olacağı manasına geliyor. Bu nedenle yeni bir katalizör olmadan altın üzerinde istikametli hareketler yapmayı zorlaştırıyor.

Bu ortada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal hükümet dairelerinin, Federal Rezerv Sisteminin ve pay senedi ve tahvil piyasalarının, Pazartesi günü Haziran ayının tatili nedeniyle kapalı olacağını hatırlatalım.

“Altın traderları, bu düzeyler ortasında süreç yapmayı seçecek”

ABD Merkez Bankası, geçen hafta enflasyonla uğraş taahhüdünün altını çizdi. Bu doğrultuda gerekli faiz artırımlarını yapacağını gösterdi. Wall Street vadeli süreçleri bu tasalar ortasında erken kazanımlarını kaybetti. Bu nedenle Asya payları de, az görülen bir ralliyi sürdüremedi. Matt Simpson, bu ortamda altın iddialarını paylaşıyor:

Altın fiyatları, 19 Mayıs’tan bu yana 1.805 dolar ile 1.880 dolar ortasında tesirli bir biçimde dalgalı bir aralıkta. Bu da onu bir yatırımcı piyasasından çok bir trader piyasası yapıyor. Traderların 1.800 doların üzerindeki düşüşleri almayı tercih edeceğini düşünüyoruz. Ayrıyeten 1.880 doların altındaki rallileri satmayı seçeceğini iddia ediyoruz.

SPDR Gold Trust’ın holdingleri artış gösterdi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD TÜFE verisi 8,6 ile tarihi tepelere çıktı. Federal Rezerve’in de buna yanıtı tarihi oldu. Fed, geçen Çarşamba Fed Fon Oranı’nı 75 baz puan artırarak, tarihe bir not düştü. Şahin görünümünü pekiştiren Fed, piyasaları sert bir halde vurdu. Altın da, güçlenen doların ve büyük merkez bankalarının faiz oranlarını artırmasının akabinde geçen haftayı düşüşle tamamladı. Bunda faiz getirmeyen külçenin cazibesini azalmasının da kıymetli bir tesiri var.

SPDR Gold Trust dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonudur. Altın aykırı rüzgarlarla karşılaşsa da SPDR, holdinglerinin Perşembe günkü 1.063.94 tondan Cuma günü %1,1 artışla 1.075.54 tona yükseldiğini söyledi. Bu da yatırımcıların altından kolay kolay vazgeçmediğini göstermesi açısından kıymetli bir gösterge.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Bitcoin, DOGE, ADA ve Bu 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri Çıktı!

Celsius (CEL) Bu Altcoin’e Ödeme Yaptı: Fiyatı Uçuyor!