içinde

Apple, en sonunda AV1 için destek sunmaya hazırlanıyor olabilir

Apple, kısa bir süre önce son nesil M1’in doğrudan halefi olan yeni M2 işlemcisini tanıttı. M2 işlemciler başlangıçta MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’yla gelecek. 13 inç MacBook Pro modelinin kod adı “Mac 14.7” olarak bilinirken, Apple’ın bu laptop’ı sentetik test sonuçlarıyla sızmakta gecikmedi. Sızıntı, Apple’ın M2 işlemcisi için ortaya attığı performans iddiasında abartı bulunmadığını gösterirken, öte yandan yeni işlemciye AV1 codec eklentisinin yapılabileceğine de işaret ediyor.

M2 işlemcili Apple 13 inç MacBook Pro olduğu iddia edilen cihazın performans sonuçları Geekbench testlerine dayanıyor. Geekbench 5 testinden 30.627 grafik skoru elde eden laptop, 1.919 puan tek çekirdek, 8.928 puan çoklu çekirdek skorlarını almış. Böylece Apple’ın M1 işlemcisiyle karşılaştırıldığında yüzde 17 oranında daha iyi bir skora imza attığı görülen M2, grafik testinde de M1’e kıyasla yüzde 42.5 daha hızlı bir sonuç ortaya koyuyor.

Bununla beraber M2 tabanlı MacBook’ları dört gözle bekleyenler için üzücü kısım ise M2’nin AV1 codec desteği içermemesi. Yeni çip 8K’ya kadar H.264 (AVC) ve H.265 (HEVC) ile ayrıca 8K’ya kadar ProRes video formatını destekliyor. Fakat AV1 codec bileşeni desteğinde bulunmaması hayal kırıklığı olarak gösteriliyor. Ancak sızıntıda Apple’ın AV1 üzerinde çalıştığına yönelik bilgiler de var.

Apple’ın geliştirici belgelerinde yer alan “kCMVideoCodecType_AV1” satırının şirketin artık AV1 codec sorununu çözmek istediğini gösterirken, yine de Apple’ın bunu M2 işlemcisine ekleyip eklemeyeceğine ilişkin henüz resmi bir açıklama olmadığını da söyleyelim.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Güneş’in önünden geçerken böyle yakaladı

Antivirüs yazılımlarının Mayıs ayı karnesi belli oldu: İşte en iyiler ve en kötüler