içinde

Aracınızı güneşten nasıl koruyabilirsiniz? Güneş yanığı önleme nasıl yapılır?

Vücudunuzda oluşacak kötü bir güneş yanığını önlemek için sizi güneşten koruyacak güneş kremine ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, UV ışınları sadece sizin için kötü değil ve diğer her şey için de kötü olabilir. Örneğin araçlarınız güneşten zarar görebilir. Neyse ki vücudunuza sürdüğünüz kreme benzer bir şekilde otomobilinizin maruz kaldığı ışınlara da müdahale etmeniz mümkün.

Otomobilde güneş yanığı neden olur?

Güneş, boyayı oksitleyerek aracınızın görünümüne zarar verebilir. Araçlarda görülen güneş yanıklarının sebebi de budur. Ayrıca, özellikle deriden yapılmışlarsa, iç mekanları kurutabilir ve eskitebilir. Aynı şekilde, güneş ışını kaynaklı bu ısı, soğutma sisteminizi, sıvılarını, akünüzü ve klimanızı bile etkileyebilir. Bu sorunlar sadece görüntü temelli olmaktan gerçekten güvenliğinizi etkilemeye kadar geniş bir yelpazeyi içerebildiğinden dolayı, güneşin aracınız üzerindeki etkisini çeşitli şekillerde azaltmak önemlidir.

State Farm’ın söylediğine göre, aracınızın iyi çalışır durumda olduğundan emin olmanız, kayışları kontrol ettirmeniz ve antifrizinizi veya soğutma sıvınızı düzenli olarak boşaltmanız gerekir. Sıvı seviyeleriniz tavsiyelerin altına düştüğünde aşırı ısınma daha olasıdır, bu nedenle motor yağınızı, şanzıman yağınızı, hidrolik direksiyon sıvınızı ve fren hidroliğini de düzenli olarak kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Yüksek sıcaklıklar ve klima gibi yüksek ek yüklerin kullanımı da akünüzü etkileyebilir, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Eğer klima çalışmıyorsa, bu daha ciddi bir sorunun işareti olabileceğinden dolayı mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ve son olarak, lastik basıncını ayarlamayı unutmayın. Sıcak asfalt, az şişirilmiş lastikler için özellikle tehlikelidir ve patlamaya neden olabilir.

Aracınızın güvenliği ve işlevi, estetiğinden kesinlikle daha önemlidir, ancak bu, en pahalı satın alımlarınızdan birinin görünümünün ve konforunun da önemli olmadığı anlamına gelmez. Peki ama aracınızın içini ve dışını güneşin etkilerinden korumak için neler yapabilirsiniz?

Aracınızı güneşten nasıl koruyabilirsiniz?

  • Ön camınızın kurumasını ve çatlamasını önlemek için gölgeye park edin ve park ettiğiniz yerde bunu yapmak güvenliyse, biraz hava akışı sağlamak için bir camı hafif açık bırakın.
  • İç mekanı daha serin tutmak ve ön camınızı daha da fazla korumak için bir ön cam güneşliği kullanın.
  • Ön panelinizi mikrofiber bir bezle silin, çünkü kir daha fazla çizilmeye neden olabilir ve soğutma için camları açtığınızda içeriye daha fazla toz ve kir girmesi kaçınılmazdır. Çizginizi daha fazla koruyabilecek detaylandırma ürünlerine de bakın.
  • Koltukları korumak ve soğutmak için koltuk kılıfları kullanın veya deri koltukları güneşten koruyan bir ürün düşünün.
  • Arabayı sık sık yıkayın ve kurulayın, çünkü güneş ve ısı, kir ve tozun çizilmesiyle daha da kötüleşecek olan boyayı soldurup çatlatabilir.
  • Kaplama ve UV ışınları arasında bir koruma tabakası sağlamak için arabanızı cilalayın. Boya koruma gibi önlemler, aracınızın kaportasında güneş yanığı oluşmasını önleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Araç KM Sorgulama: İnternetten ve SMS ile Plakadan Araç Km Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Elon Musk: O Altcoin’den Alıyorum! Nedeni ise Bu