içinde

Araştırmacılar Bitcoin’de Güvenlik Açıkları Buldular Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Illinois Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, Bitcoin (BTC) Lightning Network’te 750 BTC’nin çalınmasına neden olabilecek güvenlik açıkları keşfettiler.

İki araştırmacı, Cosimo Sguanci ve Anastasios Sidiropoulos, varsayımsal olarak Bitcoin’in node’larının bir ortaya geldiği ve hackerların buraya saldırdığında Layer-2’deki zayıflarını anlatan bir makale yayınladılar.

Makalede şöyle dediler:

“Sadece 30 node’da oluşan bir koalisyon, bir zombi saldırısı yoluyla kanalların yüzde 31’inin fonlarını yaklaşık 2 ay boyunca kilitleyebilir ve toplu bir çift harcama saldırısı yoluyla 750’den fazla BTC çalabilir.”

Zombi Saldırısı Nedir?

Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yayımladığı makaleye nazaran, bir zombi saldırısı, ağı tıkayan ve yıldırım ağını kullanılamaz hale getiren bir hücum biçimidir. Zombi saldırısı, birtakım node’ların cevap vermediği ve münasebetiyle bu node’lara bağlı fonların kilitlendiği ve kullanılamadığı bir senaryodur.

Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yayımladığı makale, bu atağa karşı savunmanın tek yolunun emniyetli node’ların kanallarını kapatıp Bitcoin Katman 1 ağına geri dönmesi olduğunu belirtti. Ancak bu süreç fiyatlarında ödenecek fee’ler çok değerliye mal olacak.

Araştırmacılar tarafından keşfedilen bir öteki toplu çıkış saldırısı tipi, çift harcama akınıdır. Saldırı, Bitcoin Layer 1 blok zincirini hileli kapatma süreçleriyle çok yüklemek için birkaç makûs niyetli node’un işbirliğini gerektirecektir. Saldırganlar ağ tıkanıklığından kaynaklanan yüksek fiyatları ödeyebilirlerse, kuyruğu atlayıp iki kat Bitcoin harcayabilecekler. Lakin bu atak, sadece Lightning Networks gözetleme kulelerinden(bunlara bilgi toplayan ve ağ güvenliğini gözetleyen node’lar diyebiliriz birinin yapılandırmasında bir kusur olduğunda mümkündür.

Araştırmacılara Nazaran Çift Harcama Saldırısı Ağ için Felaket Demektir

Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çift harcama saldırısının gerçekleşmesinin felaketle sonuçlanabileceğini makalede belirttiler. Güvenliğin sadece ağ gelişmeye devam ettikçe artacağını, bu nedenle güvenlik açıklarıyla faal ve süratli bir halde ilgilenilmesinin gerektiğini eklediler. Gözetleme kulelerinin dikkatli bir halde yapılandırılmasını önererek bitirdiler. Makalede, “İdeal olarak, 1. katman tıkanıklığı izlemeleri ve yüksek tıkanıklık durumunda agresif bir halde karşılık vermeleri gerekecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Shinsei Bank, Müşterilerini Kripto Parayla Ödüllendiriyor Webilginç Kripto Para Haber

Ethereum Foundation: Merge Tarihi 1 Hafta Sapabilir Webilginç Kripto Para Haber