içinde

Art Dubai, NFT’lere ve kriptoya odaklanarak şehrin fütüristik kimlik bilgilerini esnetiyor

BAE’de sanat fuarı bu hafta yeni bir dijital sanatlar bölümü ve metaverse ile alakalı her şey ile alakalı bir takım konferans ile açılıyor
Dubai, kendi kendini ilan eden bir “geleceğin şehri”. Geçen ay, sürükleyici değişen teknolojinin ziyaretçilerin 2071 yılına kadar zaman yolculuğu yapmalarına ve uzayı keşfetmelerine olanak tanımış olduğu süper yüksek teknolojili Geleceğin Müzesi’ni bile açtı. Yolun aşağısında, 192 katılımcı ülkeden öncü fikirlerin sergilendiği ve altı aylık çalışmasını 31 Mart’ta sona erecek olan Dubai Expo var. Bu çerçevede Art Dubai , 15. Edisyonu için (11-13 Mart) Madinat Jumeirah’daki her zamanki mekanında açılıyor ve onun da aklında yenilik var.

Sanat dünyasındaki NFT’ler için trendden yararlanan fuar, “NFT’lerin, kripto para biriminin, video sanatının ve sanal gerçekliğin (VR) arasında dijital sanatın yükselişinden bu yana büyüdüğü bağlamı incelemek için Art Dubai Digital bölümünü başlatıyor. 1980’ler, hızla genişleyen dijital sanat alanında öncülük edenler de dahil”, deniyor.

Bu bölümde 17 galeri ve platform eserler sunacak. Mart 2021’deki NFT patlama zamanında kurulan NFT küratörlük platformu MORROW Collective, tutarları 0,8ETH ile 10ETH içinde değişen (1.800-23.000 £; kripto dışı fiyatlar daha yüksek olabilir) 35 sanatçının eserlerini sergiliyor. Kurucu ortak, “VR’ye ayrılmış, farklı metaverse platformlarındaki galeri alanlarımızı gösteren bir ekranımız olacak ve ayrıca, bir NFT meslektaşından 3D baskı ile üretilen, standın ortasındaki fiziksel heykelimizden gurur duyuyoruz” diyor. Ve MORROW Collective’in küratörü Anna Seaman.
Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan yükselen ve kariyer ortası sanatçılara adanmış bir çevrimiçi galeri olan Emergeast, 0,8ETH ila 8ETH (1,800 – 18,000 £) içinde değişen fiyatlarla dijital kısımda yer alıyor. Gösterilen çalışmalardan biri Mazyar Kamkar ve Reza Vojdani’nin Orta Doğu’da Web 3.0’ın doğuşuna bir methiye olan İran halısına sarılmış bir Ethereum para birimi işaretini gösteren CarpETHereum (2021) çalışmasıdır.

Gazelli Sanat Evi’nin dijital kolu olan GAZELL.IO’da ayrıca sanatçı Orkhan Mammadov’un halıdan ilham alan eserlerini de sergileyecek. Estetiğin Canlanması serisinin bir parçası olan Mirasta Tekillik, üretken “hayali” desenler üretmek için Orta Doğu halı tasarımlarını toplamak için bir yapay zeka algoritması kullanır. 333 NFT düşecek ve işlerin tutarları üç ila altı haneli toplamlar (GBP) arasında değişiyor.
Kaçınılmaz meta veri deposu

Fuardaki öteki bölümler de metaverse’e giriyor. Sanatçılar için bir tahsil platformu olan Campus Art Dubai, bu yılki edisyonda yer alan 12 sanatçı tarafından açılan NFT’leri sunuyor. Küresel Sanat Forumu görüşme dizisi “dijital eserler ve kripto ekonomilerine” adanacak ve ayrıca kripto para borsası şirketi Bybit tarafınca desteklenen başka bir dizi müzakere “kripto para birimi, dijital medya ve NFT sanatının temelleri hakkında daha fazla malumat verecek”.

Art Dubai’nin bu edisyonu, 30’dan fazla ilk kere katılanlar dahil olmak suretiyle 44 ülkeden 100 katılımcı ile her zamankinden daha büyük. Ancak, Modern bölüm ve beraberindeki görüşmeler şeklinde fuarın kripto içermeyen köşeleri hala olacak olsa da, bunlar çok azca ve oldukça uzak.
Fuarın sanat yönetmeni Pablo del Val, dijitale geçişin organik bulunduğunu söylüyor: “15 yılı aşkın bir süredir Art Dubai, yeni trendleri keşfetmek ve kutlamak, sohbetler yaratmak ve kolaylaştırmak için bir yer oldu.” Emergeast’ın kurucu ortağı Dima Abdul Kader, “herhangi bir sanat fuarı ve sanat kurumu için bir NFT/kripto odağı, modern sanat pazarının doğal bir uzantısıdır” diye ekliyor.

Ancak Dubai bir kripto merkezi haline geldikçe, bu sürüm Art Dubai için daha kalıcı bir dijital yönü işaretleyebilir mi? Seaman, “Neredeyse her hafta, kripto veya NFT’lerde bir iş kurmak için Dubai’ye taşınan birini duyuyorum” diyor. “Blockchain alanını beslemek için coğrafi olarak merkezi ve teknolojik olarak yeterince gelişmiş.” Eninde sonucunda her şey satışa çıkacak. Abdul Kader’in kurucu ortağı Nikki Meftah’ın söylediği benzer biçimde: “Fuarın bu sene geleneksel sanat koleksiyoncularının yanı sıra yepyeni bir kalabalığı ağırlayacağından şüphemiz yok.”

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

SON 24 SAATTE YÜZDE 1200’ÜN ÜZERİNE ÇIKAN O COİN !

Bu Hafta Metaverse’de Neler Oluyor?