içinde

ASIC Nedir ? What is ASIC?

Özellikle tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine özgü fonksiyonlar üzerinde fiziksel bağlantılı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere göre daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma sorunlarını işlemek için dizayn edilmiştir.

What is ASIC?What is ASIC?

An application-specific integrated circuit (ASIC /ˈeɪsɪk/) is an integrated circuit (IC) chip customized for a particular use, rather than intended for general-purpose use. For example, a chip designed to run in a digital voice recorder or a high-efficiency bitcoin miner is an ASIC.

Detaylar

. Uygulamaya özel standart ürün (ASSP) yongaları, ASIC’ler ile 7400 serisi veya 4000 serisi gibi endüstri standardı entegre devreler arasında bir ara maddedir. [1] ASIC yongaları, MOS tümleşik devre yongaları olarak tipik olarak metal oksit yarı iletken (MOS) teknolojisi kullanılarak üretilir. [2]

Yıllar içinde özellik boyutları küçüldükçe ve tasarım araçları geliştirildikçe, bir ASIC’de mümkün olan maksimum karmaşıklık (ve dolayısıyla işlevsellik) 5.000 mantık kapısından 100 milyonun üzerine çıktı. Modern ASIC’ler genellikle tüm mikroişlemcileri, ROM, RAM, EEPROM, flash bellek ve diğer büyük yapı bloklarını içeren bellek bloklarını içerir. Böyle bir ASIC genellikle bir SoC (yonga üzerinde sistem) olarak adlandırılır. Dijital ASIC tasarımcıları, ASIC’lerin işlevselliğini tanımlamak için genellikle Verilog veya VHDL gibi bir donanım tanımlama dili (HDL) kullanır. [1]

Sahada programlanabilir kapı dizileri (FPGA), standart parçalardan [belirsiz] bir devre tahtası veya prototip oluşturmak için günümüz teknolojisidir; programlanabilir mantık blokları ve programlanabilir ara bağlantılar, aynı FPGA’nın birçok farklı uygulamada kullanılmasına izin verir. Daha küçük tasarımlar veya daha düşük üretim hacimleri için, FPGA’lar üretimde bile bir ASIC tasarımından daha uygun maliyetli olabilir. Bir ASIC’nin yinelenmeyen mühendislik (NRE) maliyeti milyonlarca doları bulabilir. Bu nedenle, cihaz üreticileri tipik olarak prototip oluşturma ve düşük üretim hacmine sahip cihazlar için FPGA’ları ve NRE maliyetlerinin birçok cihazda amorti edilebildiği çok büyük üretim hacimleri için ASIC’leri tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

zenon ampul linea

Arbitraj Nedir? What is Arbitrage?

Bitstamp Nedir ? What is Bitstamp?