içinde

Avrupa Birliği Projesine Katılan Altcoin Yüzde 110 Sıçradı

Az bilinen bir altcoin projesi bir Avrupa Birliği dijital iktisat araştırma programına iştirakinin duyurulmasının akabinde bir gecede iki kattan fazla kıymet kazandı.

Ethereum tabanlı Streamr (DATA) token’ının spot fiyatı, projenin bir cins para yaratmayı amaçlayan bir AB denemesinin modülü olarak kullanılacağı ortaya çıktıktan sonra 12 Şubat’ta %116 arttı.

11 Şubat’taki duyuruya nazaran ATARCA Konsorsiyumu, dijital eserlerin arzını yapay olarak sonlandırmanın neden olduğu “ekonomik verimsizlik” durumunu ele almaya çalışan bir teşebbüsün kesimi olarak; Avrupa Kurulu tarafından 3.33 milyon dolar kadar ödüllendirildi.

Bitcoin’e (BTC) kıymetinin bir kısmını verdiği söylenen ekonomik prensiplerden birinden radikal bir kırılım gerçekleştirerek; “kıtlık” yerine paylaşılarak bedel kazanan bir ortam yaratmaya çalışacak. ATARCA, kullanıldıkça daha kıymetli hale gelen “rakip tersi mallar” konseptiyle ana akım iktisada bir alternatif sunduğunu tez ediyor. Finlandiya Aalto Üniversitesi Bağlantı ve Ağ İrtibatı Kısmından Profesör Pekka Nikander’in liderliğindeki ATARCA şunları söyledi:

“Mevcut ekonomik sistem, insanların sonlu bir değişim aracıyla giderek daha fazla ticaret yaptığı 21.yüzyıla uygun değil. ‘Rekabete karşı mallar’ terimi, bollukla karakterize edilen ve rakip yahut rakip olmayan malların tersine, kullandıkça daha bedelli hale gelen yeni bir teorik kategoriyi tabir eder.”

ATARCA, bir uçtan uca blockchain canlı data akışı ağı olan Streamr ile birlikte, yakın vakitte gerçekleşecek olan iki kısımlı test kademesine katılacak. Burada, test edilecek olan “anti-rakip token’larının” oluşturulması öneriliyor. Streamr’ın gerçek vakitli bilgi paylaşım ağını bir sandbox olarak kullanarak, bir ödeme aracı olarak paylaşım konsepti test etmek için kullanılacağı bildiriliyor:

“Bitcoin üzere kripto para ünitelerinin tersine, anti-rakip token’ların pahası kıtlığa değil; temeldeki insan bağlantılarına dayanacak. Kıymetleri, ilgilerin vakit içinde tekrarlanan etkileşimler yoluyla inşa edilme halini yansıtır. Süreçlerin tüm istikametlerine yarar sağlar.”

Pilot programının birinci kısmı, kentin kendi dijital toplumsal para ünitesi Real Economy Para Ünitesi kullanılarak birinci olarak Barselona’da gerçekleştirilecek.

Altcoin fiyatı ralli yaptı

2017 yılında kurulan açık kaynaklı bir proje olan Streamr, lokal VERİ tokeninin kıymetinin üç yılın en yüksek düzeyine tırmandığına şahitlik etti. CoinMarketCap datalarına nazaran altcoin fiyatı, 0.08 dolar düzeylerinden kısa bir müddet içerisinde 0.18 dolara yükseldi. Yazım sırasında ise 0.14 dolar düzeyinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Grayscale 6 Altcoin İçin Daha Müracaatta Bulundu! Fiyatlar Yükseldi

Ünlü Futbolcu Mesut Özil Kripto Para Dünyasına Giriş Yapıyor!