içinde

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’ndan Şaşırtan Bitcoin ve Banka Açıklaması

ECB lideri Christine Lagarde, merkez bankalarının yakın gelecekte Bitcoin tutmasının “pek mümkün olmadığını” söyledi.

Bankalar Bitcoin Tutmayacak

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde Çarşamba günü şaşırtan bir açıklama yaptı. Lagarde Bitcoin için “gerçek bir para ünitesi değil” dedi. Ayrıyeten Lagarde, merkez bankalarının yakın vakitte rezerv para ünitesi olarak BTC’yi tutmayacağını da kelamlarına ekledi.

The Economist’in mesken sahipliğini yaptığı bir konferans görüşmesinde Lagarde bahisle ilgili şöyle diyor:

“Bu pek muhtemel değil. Bu nedenle bankaların BTC tutmayacaklarını söyleyebilirim.”

Çarşamba günkü yorumlar, Lagarde’ın Bitcoin hakkındaki son yorumlarıydı. Ayrıyeten Ocak ayında, Lagarde enteresan kelamlar sarf etmişti.

Lagarde Bitcoin’in kara para aklama da dahil olmak üzere kimi “komik işler” için kullanıldığını vurgulamıştı. Başka taraftan Lagarde kripto para ünitesi üzerinde daha fazla düzenleme daveti yaptı.

Ancak bu, gelecekte dijital para ünitesi için yer olmadığı manasına gelmez. Zira pandeminin ekonomileri daha süratli dijital benimsemeye itti gerçeği karşımızda duruyor. Ayrıyeten yaklaşık dört yıl içinde hazır bir dijital euro para ünitesi olabileceğini Lagarde zati söylemişti.

Lagarde’ın Yorumları

Lagarde’ın yorumları, ekonomik güzelleşme hakkında geniş kapsamlı bir tartışmanın modülü olarak geldi.

Lagarde, ABD’de ve birden fazla ülkenin 2022’ye kadar teşviklere gereksinim duymasını beklediği Avrupa’da teşvik önlemlerinin alınmasından yana konuştu. Üye devletleri uzun vadeli düşüşlerden kaçınmak için mali harcamaları sürdürmeye çağırdı.

Lagarde, “Hem üye devletler hem de genel olarak Avrupa, ekonomilerimize en azından 2021 boyunca ve muhtemelen sonrasında mali dayanak sağlamaya devam etmelidir.” dedi.

Ayrıca, 2023 yılına kadar salgın öncesi düzeylere ulaşmasını beklemediği enflasyon konusunda telaşlı olmadığını söyledi. Lagarde, Avrupa’daki mali teşvik ile Lider Joe Biden’ın ABD’de önerdiği 1,9 trilyon dolarlık büyük teşvikin karşılaştırılmasına karşı ikazda bulundu.

Lagarde, “Unutmayalım ki dünyanın bu bölgesinde iki katmanımız var. Ulusal katman. Akabinde bölgesel, pan-Avrupa katmanına sahip olduğunuz yer.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Twitter Yöneticisine Nazaran Toplumsal Medya Devi Bitcoin Yatırımı Yapabilir

11 Şubat BTC, ETH, ADA, XRP, DOT, BNB, LTC, LINK, DOGE ve BCH Fiyat Tahlili