içinde

Avustralya, CBDC Pilot Uygulamasını Başlattı Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Avustralya Merkez Bankası (RBA), dijital para ünitesi (CBDC) için bir yıllık deneme programını başlattığını duyurdu.

Kimi ülkeler mevcut kripto para ünitelerini benimserken, bazıları kendi dijital para ünitelerini piyasaya sürüyor. El Salvador’un Bitcoin’i, İran’ın CBDC’si bu duruma örnek verilebilir. Avustralya merkez bankası da dijital para ünitesi için pilot projesini başlattı.

Avustralya Merkez Bankası CBDC için Paydaşlık Kurdu

Getireceği potansiyel ekonomik yararlara odaklanarak dijital para ünitesi için bir yıllık araştırma programı başlatan Avustralya, programda devlet takviyeli bir sanayi kümesi olan Dijital Finans Kooperatifi Araştırma Merkezi (DFCRC) ile iştirak kuruyor.

Proje, bir CBDC verilmesiyle desteklenebilecek yenilikçi kullanım senaryolarını ve iş modellerini belirlemeye ve teknolojik, yasal ve düzenleyici konuların kimilerini daha âlâ anlamaya çalışacak.

İlgilenen dal iştirakçileri, bir CBDC’nin hanelere ve işletmelere yenilikçi ve katma pahalı ödeme ve uzlaşma hizmetleri sağlamak için nasıl kullanılabileceğini gösteren özel kullanım örnekleri geliştirmeye davet edilecektir.

RBA Lider Yardımcısı Michele Bullock yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

“Bu proje, CBDC araştırmamızda kıymetli bir adımdır. Bir CBDC’nin Avustralya’ya getirebileceği potansiyel yararları daha âlâ anlamak için çok çeşitli sanayi iştirakçileriyle etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 40 Bine Yaklaşıyor Webilginç Kripto Para Haber

Piyasada Son Durum: Bitcoin Durgun! – 9 Ağustos 2022 Webilginç Kripto Para Haber