içinde ,

Binance CEO’su Changpeng Zhao Coin ve NFT Yorumları !

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su, tamamen şaka olarak başlayan bazı kripto para birimlerinin neden fiyatlarının bu kadar yükseldiğini açıklamaya çalışmıyor. Ayrıca Dogecoin, SHIB gibi meme coin’lerine yönelik coşkusunun tehlikeli bir balonun göstergesi olup olmadığını da söylemek istemiyor. Ancak “CZ” olarak adlandırılan Changpeng Zhao, bunun kripto için büyük büyümeyi destekleyen merkeziyetsizliğin gücünü gösterdiğini söylüyor. İşte Changpeng Zhao’nun yakın zamanda gerçekleşen bir röportajdan öne çıkan yorumları…

CZ, DOGE ve SHIB gibi meme coin’lerinden bahsetti

CZ,  SHIB gibi meme coin’lerin değerinin hızlı artışı hakkında soru sorulduğunda, Dogecoin almadığını söyledi. Ancak bu coin’lerin yükselişinin, merkeziyetsizliğin gücünü gösterdiğini belirtti. “Toplulukta yeterince fazla sayıda insan buna sevimli olduğu için, meme’i sevdikleri için değer veriyorsa, o zaman değeri vardır,” ifadelerini kullandı. Şimdi de Shiba Inu’nun olduğuna dikkat çeken CZ, bir şeyin değerli olması için, “onu satın almak isteyen tek bir kişiye ihtiyaç olduğunu” söyledi ve “yargılamak bana düşmez” dedi.
“İnsanlar sırf bir sonraki kişi alacak diye bir şeyler satın aldığında, bu bir balonun işareti değil mi?” diye sorulduğunda ise Zhao, “Bir dereceye kadar evet. Ama bu siyah beyaz bir şey değil,” dedi ve balonun ne olduğuna dair net bir tanım olmadığını belirtti.  Kripto fiyatlarının değişkenliği sorulduğunda, “Kitlesel tüketiciler için anlamalarını istediğim ilk şey, her şeyin değişken olduğudur,” dedi ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Değerini bir yere park etmelisin. Bir ev olabilir, hisse senedi olabilir, ABD doları olabilir. Ama bütün bunlar başka bir şeye karşı dalgalanıyor. Kripto, nispeten daha küçük bir pazar olduğu için yüksek volatiliteye sahiptir. Geleneksel varlıklardan çok, çok daha küçüktür. Bir varlığın piyasa değeri ne kadar büyükse, oynaklık o kadar küçüktür. Bu sadece matematik.

Peki, bu volatilite, bugün insanları kriptolardan uzak tutan en büyük engel mi? Zhao’ya göre spekülatif ticaret ve yatırım için bu alanda olan çoğu trader, aslında volatiliteyi tercih ediyor. Kendisine göre, kriptonun büyümesini engelleyen en büyük faktör, kullanım zorluğu. “Bugün kripto paranızı güvenli bir şekilde tutmak, oldukça zor,” diyor.

Changpeng Zhao, parasını nereye yatırıyor?

Kendi parasını nereye yatırdığı sorulduğunda CZ, çok fazla yatırım yapmadığını belirtse de 2014’te biraz Bitcoin aldığını, zamanla biraz harcasa da çoğuna tutunduğunu belirtti. Sahip olduğu ve net değerinin çoğunluğunu oluşturan diğer varlığının ise Binance Coin (BNB) olduğundan bahsetti. Ayrıca Binance’te makul büyüklükte hissesi olduğunu belirtti. Ancak başka bir projede, kriptoda varlık sahibi olmadığını yineledi. Bunu kasıtlı olarak yaptığını, çünkü herhangi bir çıkar çatışması yaşanmasını istemediğini belirtti.

“Kripto çok bölücü görünüyor, insanlar ya ateşli bir şekilde inanıyorlar ya da değersiz olduğunu düşünüyorlar. Hep bu ya hep ya hiç olayı olacak mı?” sorusuna Zhao, “Son birkaç yıldır bu iki kutuplu şey. Ölümcül kripto hayranları olan küçük bir grup adam var ve sonra kriptonun ne olduğunu bile bilmeyen insanların çoğunluğu var. Ancak giderek daha fazla insan kriptoya girdikçe, orta yolu görüyoruz,” ifadelerini kullanarak cevap verdi ve NFT’lerden örnek göstererek aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Şu anda NFT’lere bakan birçok sporcuyla konuşuyorum. Bunun kıymetini şimdi anladılar. Sıkı bir kripto hayranı olmayabilirler, ancak artık kripto konusunda aşırı şüpheci de değiller. Merkez bankalarının yöneticileri bile bir yıl önce onlarla konuştuğumda çok şüpheci davrandılar. Ama şimdi onlarla konuştuğumda, ‘Ekonomimizi büyütmek için buna ihtiyacımız var’ diyorlar. Ancak yine de kriptonun belirli yönleri hakkında endişeleri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Risk/ödül R/R oranı ne demektir ?

Coinlerle Kıyaslarken Metaverse Oyun Tokenleri Yükselişte !