içinde

Binance CEO’sundan İlginç Kripto Açıklamaları !

CZ, FTX ve kripto para piyasası hakkında konuştu

18 Kasım’da TechCrunch ile konuşan CZ, FTX’in iflas başvurusunda bulunmasına yol açan olaylar dizisindeki kişisel rolüne değindi. CEO, söylentilerin aksine çok az payı olduğunu söylüyor:

Hala o kadar fazla etkim olduğunu düşünmüyorum. Sanırım bardağı taşıran son damla olduk. Gerçekten güçlü olan bir saman değil. Bunu oluşturan bir sürü şey var. Onu iten son şey ben olmuş olabilirim.

CZ daha sonra son günlerde dile getirdiği endişelerin bir kısmını tekrarladı. FTX’in iflasının kısa vadede olumsuz bir olay olduğunu, ancak uzun vadede olumlu bir etkisi olacağını söyledi:

Birçok yatırımcı finansal olarak gerçekten zarar gördü, paraları FTX’e sıkıştı. Bu, sektördeki güveni ve güvenilirliği gerçekten sarsacak… Daha yapacak çok eğitimimiz olacak. İşlerimizin şeffaflığını önemli ölçüde artırmamız gerekiyor. Bunun kendisi aslında muhtemelen iyi bir şey.

CZ, Binance ve diğer borsaları birbirinden ayırıyor

CEO, Binance’in tasarım gereği diğer borsalar olduğunu söyledi. Borsasını FTX’ten birçok yönden ayırmaya çalıştı. Binance’i farklı kılan özellikler hakkında şunları söyledi:

Bugün hala karlı bir iş yürütüyoruz, iyiyiz. FTX’in kaybettiği para miktarına, taşıdıkları müşteri fonlarının miktarına ve oradaki duruma çok şaşırdım.

Ancak Binance, ana kripto borsasındaki işlem ücretlerine hala çok bağımlı. CZ, Binance’in gelirinin yaklaşık %90’ını bu faaliyetten elde ettiğini söyledi. Borsanın geliri Bitcoin fiyatına bağlı olarak büyük ölçüde değişlik gösteriyor.

Diğer cepten Binance, kripto kışı beklenenden uzun sürerse bile, CoinMarketCap ve Trust Wallet gibi diğer ürünlerinden gelir elde etmeye devam ediyor. CZ, ihtiyaç durumunda buradan gelir akışı sağlayacaklarını söylüyor:

CoinMarketCap’i satın aldığımızda, ayda 3 milyon dolar reklam geliri elde ediyordu. Bütün reklamları kaldırdık, böylece banner yok, pop-up yok. Bu çok daha temiz bir deneyim. Ama bunu tekrar açabiliriz. Bu bize yılda 40 milyon dolar kazandıracak. Ama bugün buna ihtiyacımız yok. Sadece benimseme hızını artırmak için ücretsiz olarak sunduğumuz birçok ürünümüz var. Ama bunlardan para kazanmak istiyorsak, yapabiliriz.

Binance ile ilgili endişeler

Borsayla ilgili ikinci endişe, Binance’in de BNB ile kendi tokenine sahip olmasıydı. FTX’in iflası, FTX’in kendi token’ı FTT’nin değeri hakkındaki endişelerle başladı. CZ bu konuda şunları söylüyor:

Gereksiz endişe, ancak rezerv kanıtımız var ve denetçiler ve düzenleyicilerle çalışıyoruz. Mümkün olduğunca şeffaf olmak istiyoruz. FTX’ten çok farklı bir durumdayız.

Kurtarma fonu (SAFU)

Röportaj sırasında CZ, bir endüstri kurtarma fonu başlatma planlarından da bahsetti. Görünüşe göre fon hala devam eden bir çalışma. Açıklamalarına göre:

Taşa sabitlenmiş değil. Etrafta farklı rakamlar atıldı. 2 milyar dolar civarında rakamlar gördüm ve bunun yeterli mi yoksa fazla mı olduğundan emin değilim. Haberlerde duyduğunuz hemen hemen tüm projeler, bizimle konuşmuş olacaklar.

Belirli anlaşmalar hakkında yorum yapamam. Yerinde NDA’lar olacağını varsayardım ama çok sayıda projeye bakıyoruz. Haberlerde duyduğunuz neredeyse tüm projeler, bizimle konuşmuş olacaklar.

Binance şu anda ne kadar güvende?

Elbette, CZ, Binance’in kullanıcı fonlarıı için %100 rezerve sahip olduğunu söylüyor. Ancak FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in son açıklamaları göz önüne alındığında, böyle basit bir açıklama artık yeterli değil. Bu nedenle CZ, borsaların birden fazla alanda kendilerini ispatlamaları gerektiğini söylüyor:

Soğuk cüzdan adresi yayınlamak kısa vadeli geçici bir yöntemdir. Bu, %100 garantili olduğunuz anlamına gelmez. Ve bazı durumlarda gördüğümüz gibi, işler tam olarak toplanmadığında soru miktarını gerçekten artırıyor. Cüzdan altyapısı ne kadar güvenli? Saklama çözümünüz için ne tür teknolojiler kullanıyorsunuz? Müşteri anlaşmazlıklarını nasıl ele alıyorsunuz? Kullanıcılara hangi durumlarda ödeme yaparsınız veya yapmazsınız?

CZ, Binance’in tüm bu sorularda son teknoloji bir borsa olduğunu şöyle ifade etti:

Aslında cüzdanları nasıl yönettiğimiz gibi endüstri standartları haline getirmek için birçoğunu paylaşmak istiyoruz. Bence cüzdanları yönetmek için en güvenli teknolojilerden birine sahibiz. Ayrıca dünyanın en büyük cüzdanlarını da yönetiyoruz.

Birçok kişi FTX’in çöküşünün daha fazla merkeziyetçiliğe yol açacağına inanıyor. Bu durumda, FTX tek bir başarısızlık noktasıydı. Birçok kullanıcı, bu merkezileştirme nedeniyle bir miktar para kaybetti. Ancak CZ bunu mutlaka varoluşsal bir risk olarak görmüyor. Kendisine göre, kripto piyasası her zaman merkezi varlıklar ve merkezi olmayan teknolojiler olacak:

Bugün, dünyadaki kripto sahibi olmayan herkese kendi başlarına kripto tutmalarını sorarsanız, teknik olarak bunu yapabilecek kapasitede değiller. Dolayısıyla, insanları bankalardan doğrudan DeFi’ye geçmeye zorlarsak, çoğu kendi parasını kaybeder çünkü yanlış yere koymuşlardır veya anahtarlarını kaybetmişlerdir veya nasıl şifreleyeceklerini bilmemişlerdir.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünya Kupası’nda kripto yatırımcıları neler bekliyor ?

Binance’da Yer Alan SNM Coin x70 Yaptı !