içinde

Binlerce Farklı Altcoin Var Neden Kripto Yatırımcılarının Çoğunu Geçmesi Gerekiyor?

Kripto para biriminin meşhur “vahşi batısında”, Bitcoin , blok zincirinde başka herhangi bir madeni para türü basılmadan oldukça ilkin itibarını en üstte kurmuştur . Bu, sıraya girmek için “altcoins” olarak bilinen öteki madeni paraları bıraktı

O zamandan beri binlerce yeni altcoin yada alternatif para oluşturuldu ve kripto ekosistemine eklendi. “Altcoin”, Bitcoin dışındaki her türlü kripto para birimini ifade eder . Ethereum en popüler altcoindir ve insanlar daha geniş blok zinciri ağından bahsederken tam adını (Ethereum) kullanır, sadece para biriminin kendisini tartışmak için Ether (ETH) kullanır.

Fiyat seyretme internet sitesi CoinMarketCap’e gore, Aralık 2021 itibariyle 15.000’den fazla kripto para birimi türü var . Bitcoin , bu yazının yazıldığı sırada toplam kripto pazarının %40’ından fazlasını oluşturuyor ve Ethereum ise %20’den fazlasını oluşturuyor. Altcoinler kalan pazar payını işgal ediyor (kabaca %40).

Bu, meta veri deposunda kelimenin tam anlamıyla değiş tokuş edilen binlerce başka madeni para olduğu anlamına gelir. Altcoinlerin ne olduğuna ve uzmanların neden çoğu yatırımcının Bitcoin ve Ethereum haricinde herhangi bir şeye geçiş yapması gerektiğini dediğine daha yakından bakalım.
Altcoinler Nelerdir?
“Altcoin” kavramı, “alternatif paralar”ın kısaltmasıdır ve basitçe Bitcoin dışındaki kripto para birimleri anlamına gelir. Bitcoin’den sonrasında en popüler dokuz kripto para birimi şu şekildedir:

Ethereum
XRP
ip
kardano
lekeli
star
USD Sikke
Dogecoin
Zincir bağlantı
değiştir
Not: Bu sıralama en son 30 Kasım 2021’de güncellenmiştir.

Altcoinlere Yatırım Yapmalı mısınız?
Uzmanlar, Bitcoin’in çok spekülatif olduğuna ve altcoinlerin daha da spekülatif olduğuna dikkat çekiyor. En fazlaca duyulan altcoin olan Ethereum, akıllı sözleşme kabiliyetleri ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) olarak bilinen dijital olarak kıt olan sanatın popülaritesi yardımıyla 2015 lansmanından bu yana mühim seviyede büyüdü. ETH, bu makaleyi yazarken 500 milyar doların üstünde bir piyasa değerine haiz.

Ancak altcoinlerin popülaritesinin kaybolma korkusu (FOMO) ile sonuçlanmasına izin vermeyin. Kripto evangelistleri bile, kripto para biriminin yükselişini bazı sıhhatli şüphecilikle görüyor.

“Herkes her zaman para kazanmak öteki insanlara bakar ve onlar gibiler ‘ya ben?’” Diyor Nelson Merchan, CEO blockchain vakalar firması Işık Düğüm Medya “Ama Kripto olanın güzelliği gerçekten yapmamızı bulunduğunu izin verdiğini düşünüyorum parayla olan ilişkimizi yine değerlendirin.”

Merchan, kriptoyu süratli nakit yakalama olarak görmeyin. Bunun yerine, her şeyi tehlikeye atmadan yeni bir mevcudiyet sınıfı hakkında malumat edinme fırsatı olarak görün. Tether, Cardano ve ötekiler şeklinde daha minik altcoinlere harbiden yatırım yapmadan önce, nasıl çalıştıklarını öğrenerek başlayın.

Pek çok uzman, bilhassa Biden yönetiminin onu tertip arzusunu netleştirdiği için kriptonun burada kalacağını söylüyor ve blok zinciri teknolojisi birçok değişik endüstride potansiyeli elinde tutmaya devam ediyor.

Bu nedenle, risk toleransı yüksek olan birtakım spekülatif yatırımcılar, altcoin piyasasını zamanlamaya ve fiyatlar düşükken içeri girmeye çalışırken, uzmanlar bir çok yatırımcının kripto varlıklarını portföyünün %5’inin altında tutmasını ve en iyi kurulmuş iki madeni paraya bağlı kalmasını öneriyor. – Bitcoin ve Ethereum. Ve bu yalnızca, zaten bir acele durum fonu oluşturduysanız ve kripto yatırımlarının yüksek faizli borçları ödemek ve düşük maliyetli endeks fonlarına yatırım yapmak benzer biçimde uzun vadeli hedeflerin önüne geçmeyeceğini biliyorsanız .

Tüm yaklaşımınızı bir gecede değiştirmeyin. Risk toleransınızı, vakit ufkunuzu ve finansal hedeflerinizi değerlendirin. Kripto ile ilgileniyorsanız sadece doğrudan satın almaya ve elde tutmaya hazır değilseniz, aslında herhangi bir madeni para satın almadan edilgen yollarla kriptoya yatırım yapmanın birkaç yolu vardır .
Altcoin Türleri
Altcoinleri sınıflandırmanın birkaç değişik yolu vardır. Hatta bazıları birden fazla kategoriye dahil edilebilir. Genel olarak yeni kripto para biriminin ne kadar yeni olduğu sebebiyle, kategoriler sürekli gelişiyor.

Altcoinlerin içerisine düşebileceği mevcut büyük kovalardan bazıları:

Stabil paralar
Stabilcoin, kıymeti daha az değişken başka bir varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimi türüdür . En yaygın olarak, insanlar sabit paraları Amerika doları şeklinde bir itibari para birimine bağlı olarak anlatım eder. Stablecoin’ler ayrıca değerli metaller veya öteki kripto para birimleri ile bağlantılı değere haiz olabilir. Stabilcoinler neyle bağlantılı olursa olsun, etki, insanların esasen her gün kullandığı para birimlerine benzeme potansiyeli daha yüksek olan daha az uçucu bir kripto para birimidir.

Tether, ilk stablecoin olarak biliniyor. Ayrıca, her muamele için ABD doları alışverişine kıyasla ücretleri düşürmenin bir yolunu sunduğundan, bir borsada kripto ticareti yaparken gelişmiş kripto tüccarları tarafından kullanılan popüler bir altcoindir . Stabilcoin’lerin, günlük tüketicilerin kripto ile bir şeyler satın almalarını kolaylaştırmada müessir olması mümkündür – hükümet yetkililerinin, kısa sürede Biden yönetiminin stablecoin’leri daha sıkı bir şekilde düzenlemeye yönelik bir önerisiyle, bu olasılığı açıkça dikkate alması ihtimaller içindedir .

Memecoin’ler
Adını sosyal medya şakalarından ve kelime oyunlarından alan memecoinler, değeri her şeyden çok camia satın alımından gelen popüler bir altcoin türüdür. Değeri kıtlık ve toplam potansiyel piyasa kıymeti şeklinde temel unsurlara daha direkt bağlı olan Bitcoin’den değişik olarak, memecoin’ler çoğu zaman kripto ekosistemini büyük miktarlarda vurur ve hevesli trend takipçileri ve etkileyiciler tarafından satın alınır.

NFT’lere benzer şekilde, kripto içerdekiler, memecoin’lerin çevrimiçi topluluk gibi kıymet getirdiğini söylüyor. NFT’lerin kıymeti gibi, memcoin’ler de Bitcoin yada Ethereum şeklinde daha büyük kriptolardan fazlaca daha kısa geçmiş kayıtlarla çoğu zaman yükselir ve düşer.

Light Node Media başkanı Alexis Johnson , “Bence memecoin’ler ve NFT’lerin pek fazlaca benzerliği var” diyor . “[Değer] gerçekten tamamen toplumun gücüyle alakalı.”

Sosyal medyada Miss Teen Crypto olarak bilinen 18 yaşındaki kripto fenomeni Randi Hipper, bazı Z kuşağı yatırımcılarının kriptoya girmesinin nedeni olabilir, diyor . Dogecoin yada “doge” – bir Shiba Inu köpeğinin viral bir memesine dayanan popüler bir hiciv madeni parası – 2013’te sahneye çıktığında, bu bir şakaydı. Ancak bu şaka onun cazibesiydi ve Dogecoin o zamandan beri yaklaşık 30 milyar dolarlık bir piyasa değerine terfi etti . Elon Musk ve Snoop Dogg gibi yüksek profilli ünlülerin bile Dogecoin’e haiz olduğu bildiriliyor.

Hipper, memecoinlerin arkasındaki psikoloji ile alakalı “İnsanlar kendilerini aynı şeyi destekleyen öteki insanlarla çevrelemek istiyor” diyor.

Ancak popüler memecoin’ler, zamanlama ve 15 dakikalık şöhrete haiz olmakla ilgilidir, bu da onları Bitcoin ve diğer kriptolardan daha riskli yatırımlar haline getirir. Bazı kripto yatırımcıları, hangi memecoinlerin zamana dayanacağını tahmin etmeyi amaçlıyor ve onlara kalıcı kıymet verebilecek popülerlik dışındaki faktörleri arıyor – ancak bu sıklıkla spekülasyon. Dogecoin’in ortak yaratıcısı bile, sosyal medyanın “süratli zengin olma” eğilimlerinin potansiyel olarak zararı olan etkisine dikkat çekerek bir eleştirmen haline geldi .

Yardımcı Jetonlar
Birçok değişik endüstriden uzmanlar, bütün kriptoların kodlandığı platform olan Blockchain teknolojisinin büyük potansiyeline dikkat çekti. Kripto dünyasının içindeki ve ötesindeki sanayi uzmanları, blockchain’in bigün netin şu anda olmasıyla birlikte yaygın olabileceğini ve hatta bazıları buna “Web 3” olarak atıfta bulunabileceğini söylüyor.

Tüm bu yeni işlevlerle, kullananların sanat, nane jetonları, tecim hizmetleri ve herhangi bir belirli blok zinciri ağı içinde muayyen erişim alma ücretleri dahil olmak suretiyle işlemler için ödeme yapmanın bir yoluna ihtiyacı var. Yardımcı belirteçleri girin: Sadece bu tür işlevsellik için geliştirilmiş bir altcoin kategorisi.

Ether, kullananların Ethereum blok zincirinde para birimleri, dijital sanat ve daha fazlasını basmak için ödeme yapmalarına izin verdiğinden, bir ihtimal de en oldukça yönlü destek program belirtecidir. Ethereum, veri işleme maliyetini kapsayan “gaz ücreti” olarak malum bir hizmet tutarı talep etmesiyle bilinir. Başka bir yardımcı program belirteci, dosya depolama için Filecoin blok zinciri ağında alan satın almak için kullanılan Filecoin’dir. Bazıları blok zinciri dosya depolamayı, Google Drive gibi popüler bulut depolama platformlarının yeni, merkezi olmayan bir sürümü olarak görüyor.

Yönetim Belirteçleri
Yönetim belirteçleri, blok zinciri çapında anketlere katılma kabiliyeti benzer biçimde muayyen oylama ayrıcalıklarını alan kişi bir tür destek program belirtecidir. Adından da anlaşılacağı şeklinde, yönetişim belirteçleri, kullananların blok zinciri ekosistemlerini etkileyen kararlara oy vermelerine izin verir. Kripto sahiplerinin, kredi verme ve ticarete benzer halde, gelişmiş getiriler için madeni paralardan yararlanan karmaşa işlemler gerçekleştirdiği merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasında, kripto kodlayıcıların, geliştiricilerin ve topluluk üyelerinin demokratik idealleri sebebiyle yönetişim belirteçleri mevcuttur.

Bununla beraber, DeFi’nin karmaşıklığı bir çok insan için bir mani olabilir ve genel olarak kriptonun oynaklığına katkıda bulunur. Çoğu, kriptonun daha çömez dostu yönlerine ayak parmaklarını iyice daldırdıktan sonrasında yönetişim belirteçleriyle meşgul olur.

Güvenlik Simgeleri
Normal bir finansal emniyet benzer biçimde, bir menkul değer belirteci, gayrimenkul veya bir işletme şeklinde gerçek bir varlığın değeri olan kesirlerini temsil eden dijital bir sıvı sözleşmedir. Blok zinciri kayıtları değişmez olduğu için (silinemezler veya değiştirilemezler), güvenlik belirteçleri bir şeydeki sahiplik payını kaydetmenin bir yoludur.

çatallar
Fork, kodlayıcılardan gelen ve bir blok zincirinin protokolünde kripto para birimlerinin nasıl kaydedildiğini, alınıp satıldığını ve alındığını değiştiren önemli bir değişim yaparak bir tür altcoin ile sonuçlanır. “Yumuşak çatallar” ve “sert çatallar” vardır. Çatallar, para birimini birazcık değiştirebilir, yeni bir türe ayrılabilir veya blok zinciri sistemini eski işlem biçimlerini geçersiz kılacak kadar yükseltebilir. Çatallar, herhangi bir blok zincirinde olabilir ve çalışmasını sağlayan bütün bilgisayar sistemlerinde (düğümlerde) yükseltme gerektirebilir.

Bitcoin Cash, Bitcoin’in bir çatal yada yan ürünü örneğidir. Yeterli sayıda Bitcoin paydaşı, günlük ödemeler için daha müsait olacak farklı bir Bitcoin sürümü oluşturmaya çalıştığında oluşturuldu. Bu gaye büyük seviyede başarısız olsa da (Bitcoin Cash benzer şekilde bu tür ödemeler için mantıklı olamayacak kadar değişken), şu anda 9 milyar dolardan fazla bir piyasa değerine haiz.

Hangi Altcoinler Kalacak?
Spot ışığında anlarının tadını çıkaranlara kıyasla, hangi altcoinlerin kalıcı bir değere haiz olabileceğini söylemek zor. Kripto paranın kısacık değerinin birazcık ciddi bir örneği , devrim yaratan koronavirüs varyantı haberinin arkasından %1.000 kıymet kazanan ve peşinden hemen derhal aynı miktarda düşen Omicron kripto para biriminin son yükselişidir .

Genel olarak, tüm piyasa ve/veya pasif yatırım yaklaşımını benimseyen hepimiz için altcoin yatırımı gerekli değildir. Bununla beraber, kripto ile uğraşmayı ve DeFi ile alakalı daha fazla bilgi edinmeyi planlıyorsanız, altcoin türleri ve kullanımları hakkındaki kendinizi eğitmeye adım atmak isteyebilirsiniz.

Son olarak, blok zincir teknolojisi daha yaygın hale geldikçe, tüketicilerin hizmet ücretlerini ödeme yada dosya depolama benzer biçimde işlevler için altcoinleri değiştirdiği bir geleceği düşünün. On sene önce, arkadaşlarımıza ve ailemize dijital ödemeler göndermek için cep telefonlarımızı kullanacağımızı pek kimse tahmin etmiyordu , ancak bugün Venmo ve CashApp benzer biçimde uygulamalar her yerde kullanılıyor. Aynı halde, kripto teknolojisinin parayı gönderme, alma ve kullanma şeklimizi şekillendirmeye devam etmesini bekleyin – ancak yavaş ve istikrarlı uzun vadeli yatırımla daha çok ilgileniyorsanız, yutturmaca içinde kaybolmaktan endişelenmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kripto para satın alırken Kripto Borsasında Neler Aranır ?

Ethereum Nasıl Alınır ve ETH COİN Yatırımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler