içinde

BIOS/UEFI Bellenimi Nasıl Güncellenir ?

BIOS Temelleri
BIOS Temelleri

BIOS/UEFI Bellenimi Nasıl Güncellenir
Bazı üst seviye anakartlar, ahenkli donanım kurulumu olmadan BIOS güncellemelerini etkinleştirmek için uygulamaya özel bir entegre dönem (ASIC) içerirken, bir çok, bellenim ROM’larının tekrar programlanmasından ilkin bir sistemin başlatılmasını gerektirir. Önceden yeni bellenimi önyüklenebilir ortama yerleştirmeyi gerektiren bu rolü tamamlarken, tüm büyük üreticiler artık önyüklenebilir bir PC’den seçilebilen entegre bir bellenim flaşlama aracı yer ediniyor.

Çalışan bir bilgisayardaki bellenimi neden güncellemek istersiniz? Sebepler arasında (sadece bunlarla sınırı olan olmamak suretiyle) anakart üretildiğinde henüz mevcut olmayan yüksek performanslı hafıza desteğinin genişletilmesi sayılabilir. Ayrıca, bellenimin mevcut sürümü kurmayı düşündüğünüz yeni çipten daha eskiyse, bir CPU yükseltmesinden önce bellenimi güncellemeniz gerekebilir.

BIOS’unuza girmek için Sil tuşunu kullanmak yerine, ASRock kullanıcıları Anında Flaş arayüzüne girmek için F6 fonksiyon tuşuna dokunabilir ve MSI kullanıcıları uygun zamanda Ctrl-F5 tuş kombinasyonuna ulaşmayı deneyebilir. Normalde BIOS’a girmeye çalıştığınızda, sistem başlatma esnasında kullanacağınız bu kısayolların her ikisi de.
Elbette, birçok BIOS’un içinden bir BIOS yükseltmesi de gerçekleştirebilirsiniz . ASRock ve MSI ayrıca, bu makalenin başındaki Önyükleme Sırası bölümümüzün monitör görüntülerinde görüldüğü gibi, ürün yazılımının EZ kullanıcı arabiriminde Instant Flash ve M-Flash düğmeleri sağlar. Gelişmiş modu kullanmak için yeterince istekli olanlar için Asus ve ASRock bu işlevi “Araç” menülerine yerleştiriyor ve MSI, direkt sol taraftaki düğmelerde bir M-Flash tuşu sağlıyor. Üçünün de örneklerini burada görebilirsiniz…


ASRock’un bellenimi, bağlı sürücüleri otomatik olarak tarar ve herhangi bir ek menü gerektirmeden yeni bellenim ROM’unu bulur. Bu arada Asus ve MSI, bellenim GUI’sinden çıkın ve sizi, bir şoför seçmek için tuşa basıp indirdiğiniz muayyen bir BIOS güncelleme dosyasını seçmek için aşağı inmenizi gerektiren hususi bir BIOS yanıp sönen GUI’ye götürür. Bu destek programlarda, indirdiğiniz güncelleme dosyasına gitmek için aşağıdaki benzer biçimde menüler görmüş olacaksınız…


Ancak BIOS güncellemenizi yürütür, metodik bir yaklaşım benimser ve PC’nizdeki tüm eleştiri verileri evvelinde yedeklersiniz. BIOS güncellemeleri genellikle güvenlidir, ancak tedbir almak istiyorsunuz; Güncelleme işlemi sırasında bir elektrik kesintisi yada başka bir aksaklık olursa işler ters gidebilir. Her zaman olduğu benzer biçimde, bir BIOS güncellemesi gerçekleştirirken bilgisayarınızı asla kesintiye uğratmayın; sabırlı ol.

 • BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Sırasını Kontrol Etme ve Değiştirme
 • BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Diski Aktarım Modlarını Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
 • BIOS/UEFI Bellenimi Nasıl Güncellenir ?
 • BIOS/UEFI’nizde XMP Profili Nasıl Kurulur
 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  GIPHY App Key not set. Please check settings

  BIOS Temelleri

  BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Diski Aktarım Modlarını Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

  BIOS Temelleri

  BIOS/UEFI’nizde XMP Profili Nasıl Kurulur