BIOS Temelleri
içinde

BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Diski Aktarım Modlarını Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Diski Aktarım Modlarını Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
Çoğu anakartın BIOS varsayılanları, klasik Seri ATA (SATA) sürücüleri olsalar bile en yeni sürücülerin işletim sistemini otomatik olarak algılamak için optimize edilmiştir . Ancak daha eski işletim sistemleri, IDE (IDE’yi hatırlıyor musunuz?) gibi daha eski aktarım modlarını kullanıyordu ve bazı kullanıcılar, kartlarının yerleşik RAID özelliğini kullanmak isteyecektir. Bu nedenle, BIOS’ta disk aktarım modlarına nereden erişeceklerini bilmeleri icap eder.

Burada bir RAID dizisi oluşturmanın karmaşıklıklarını incelemeyecek olsak da , RAID yapılandırma menüsüne girme ve kullanma talimatları, RAID özellikli anakartların kullanıcı kılavuzlarında verilmektedir. Ancak, derleme esnasında Disk Aktarım Modunda ince ayar gerektiren daha eski bir sisteminiz varsa veya değişik türde bir sürücü yüklediyseniz, modları nerede değiştireceğinizi bilmek isteyeceksiniz.
Sürücü arabirimi ayarlarına ulaşmak genellikle müstahsil yazılımının Gelişmiş arabirimini gerektirir ve bu, Gelişmiş sekmesinin SATA alt menüsü (Asus için), Gelişmiş sekmesinin Depolama Yapılandırması alt menüsü (ASRock için) ve Ayarlar sekmesinin Tümleşik Çevre Birimleri alt menüsü (MSI için) altında bulunabilir. Anakartlar). Aşağıdaki ekran serilerinde bu örnekleri görebilirsiniz…


Bu “SATA modu” seçimleri altında modlar, modern SATA özelliklerini etkinleştirmek için AHCI, AHCI olmadan eski modları desteklemek için IDE ve RAID içerebilir.


Çoğu SATA sistem sürücüsü için doğru mod, özellikle uygar bir işletim sistemi barındırıyorlarsa, AHCI’dir. Eski bir dahili optik şoför kullanıyorsanız, ATAPI optik sürücüler için bir IDE standardıydı.

 • BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Sırasını Kontrol Etme ve Değiştirme
 • BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Diski Aktarım Modlarını Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
 • BIOS/UEFI Bellenimi Nasıl Güncellenir ?
 • BIOS/UEFI’nizde XMP Profili Nasıl Kurulur
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  GIPHY App Key not set. Please check settings

  Ne düşünüyorsun?

  BIOS Temelleri

  BIOS/UEFI’nizde Önyükleme Sırasını Kontrol Etme ve Değiştirme

  BIOS Temelleri

  BIOS/UEFI Bellenimi Nasıl Güncellenir ?