içinde

BIOS/UEFI’nizde XMP Profili Nasıl Kurulur

BIOS Temelleri
BIOS Temelleri

BIOS/UEFI’nizde XMP Profili Nasıl Kurulur
Aşırı Bellek Profili (XMP) ayarları yalnızca yapılandırılması rahat şeyler değildir, hem de en temel bellek kitleri dışında tümünde reklamı meydana getirilen performans seviyelerine ulaşmak için gereklidir. Bir hafıza modülünün minik flash ROM’una yerleştirilmiş genişletilmiş bir yapılandırma tablosundan biraz daha fazlası olan XMP, yanıt süresini iyileştirmek için özel veri hızları ve gecikme (zamanlama) ayarlarının yanı sıra belleği bu daha yüksek frekans ve daha düşük rötar süresinde kararlı hale getirmek için ihtiyaç duyulan herhangi bir fazladan voltaj sağlar. Değerler. ( Bilgisayarınız için doğru belleği nasıl seçeceğinizle alakalı daha çok bilgiyi ön incelememizde bulabilirsiniz.)

BIOS’ta bir XMP profiline sabitlenmiş DDR4 bellek (yada daha eski DDR3), temel frekanslarından daha yüksek bir hızda çalışacaktır. (Ayrıca, yeni DDR5 ile DDR4 arasındaki farkı burada bulabilirsiniz .) XMP’yi, durağan bir biçimde çalışıp çalışmadıklarını görmek için ayrı ayrı bellek özelliklerini ve özelliklerini ince ayar oluşturmaya ve test sürüşüne gerek duymadan, hafıza için süratli bir hız aşırtma yöntemi olarak düşünün.

Sisteminiz esasen çalışıyorsa ve Windows’ta dolaşıyorsanız, Görev Yöneticisi’ni çağırabilir (Ctrl-Alt-Del tuşlarına basın, Görev Yöneticisi’ne tıklayın) ve sistemin çalıştığı mevcut RAM hızını kontrol edebilirsiniz. Görev Yöneticisi penceresinde, Daha Fazla Ayrıntı > Performans sekmesi > Bellek’e gidin ve Hız alanına bakın.
Unutulmaması ihtiyaç duyulan önemli bir nokta: XMP bir Intel teknolojisidir ve bir çok AMD anakartı, bir AMD işlemci oyundayken kararlılığı artırmak için küçük zamanlama değişiklikleri uygularken XMP’yi temel olarak kullanır. Bu nedenle, AMD tabanlı anakartlarda Asus, ayarın adını XMP’den DOCP’ye değiştirirken MSI, A-XMP’ye değiştirir. Aynı düşünce – RAM’inizi hafıza modülleriniz ve anakartınız tarafınca kararlaştırılan ideal performans seviyelerine yükseltmek.

Belirli AMD anakartlarında tekrar adlandırılıp adlandırılmadığına bakılmaksızın, XMP ayarı, aşağıdaki monitör görüntüsü dizisinde gösterildiği şeklinde Asus ve ASRock ekranlarının sol ortasında ve MSI GUI’sinin sol üst tarafında görüldüğü gibi anakart müstahsil yazılımının EZ arayüzünden elde edilebilir. …


Bellenimin Gelişmiş arabirimini kullanmak da bir seçenektir ve orada, bir çok üreticinin BIOS’unun hız aşırtma menülerinde XMP bulunur. Asus, burada XMP modlarını ayarlamayı seçen kullananların, Ai Overclock Tuner seçeneğindeki Ai Tweaker sekmesi altında bir hız aşırtma temeli olarak kullanmasını sağlıyor.


Bu arada ASRock’un Gelişmiş GUI’si, onu OC Tweaker sekmesinin DRAM Konfigürasyonu alt menüsünün arkasına gizler…
Ve MSI bunu Gelişmiş modun OC menüsüne yerleştirir, ancak bununla beraber Gelişmiş moddayken EZ modunun üst çubuğu A-XMP ayarını açıkta bırakır…
Tüm bunları açıklamak için: Burada bahsettiğimiz üçünden değişik bir board/platform karışımınız olması durumunda, avlanırken bütün bu adları aklınızda tutmak isteyeceksiniz.
Ayara ulaştığınızda, XMP’yi dönem dışı bırakma seçeneğini yada bir profil (en muhtemel) yada birkaç profil (olası, daha yüksek hızlı modüllerle) seçimini görmelisiniz. Profili veya profillerden birini seçin ve BIOS’u Windows’a dönmesi için bırakın. BIOS’un ana sayfasında, BIOS tasarımına bağlı olarak, bir hafıza hızı okumasında yeni bellek ayarının uygulandığını zaten görebilirsiniz. Her iki durumda da BIOS’u “Kaydet ve Çık”ı seçin ve Windows’ta işlerin iyi mi yürüdüğünü görün. Ayrıca, XMP ayarının tutulup tutulmadığını görmek için Görev Yöneticisi’nde bellek hızını tekrar test edebilirsiniz.

Kısacası, aslolan kapsayıcı bellek modu ne olursa olsun, belleğiniz (bellek üreticisinin modüllerinin desteklediği modlara nazaran) ve ana kartınız (aşağıda özetlenecektir) içinde ortak bir XMP hız ayarı aramak isteyeceksiniz. özellikleri veya kılavuzu). Ortak sadece bir yada iki profil olabilir. Ve şayet hal böyle olunca, sorun değil ve stok hızına razı olmaktan fazlaca daha iyi. Sistemi her ikisi tarafınca desteklenen tek bir XMP düzeyine ayarlamak, ardından birden fazla seçeneğiniz var ise, sistem işlemleri artık emin olmayana kadar ölçeğinizi yükseltmek, BIOS’ta hafıza performansınızı optimize etmenin süratli ve kirli bir yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

BIOS Temelleri

BIOS/UEFI Bellenimi Nasıl Güncellenir ?

iRobot Roomba j7+

iRobot Roomba j7+ ROBOT SÜPÜRGE İNCELEME