içinde

Bitcoin 18 Bin Doları da Kırdı! Satışları Ne Önleyebilir?

Bitcoin (BTC), kripto para piyasalarındaki satışların ağırlaşmasıyla 2020 yılının Aralık ayında birinci kere yaklaşık 17.750 dolara düşmüştü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Bitcoin’in fiyatı hala istikrarlı bir formda düşüyor ve şu anda 2017 yılının tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 17.000 ila 20.000 dolar aralığını test ediyor. Bununla birlikte, düşüş azalma belirtisi göstermiyor ve analistler şu anda bir taban göreceklerinden çok emin değiller. Başkan kripto para ünitesindeki kritik 20 bin dolar düzeyinin kırılmasının akabinde, Ethereum (ETH)’da kritik düzey kırıldı. ETH bin doların altına düştü.

Önümüzdeki birkaç gün Bitcoin ve kripto para piyasası için çok önemli

Önümüzdeki birkaç gün Bitcoin için çok kıymetli olabilir, zira bu düzeylerde dayanak kurulamaması, 15 bin dolarlık bir piyasa düşüşüne yol açabilir. Buna alternatif olarak, fiyat mevcut bölgeden toparlanırsa, 24 bin dolar düzeyi, 30 bin dolarlık direnç ve 50 günlük hareketli ortalamadan evvelki birinci pürüz olacaktır. Mevcut ”kripto kışı” 2018’den farklıdır. Zira kripto para üniteleri daha geniş iktisat kırılgan olduğu için teknoloji stokları ile birlikte düşüyor. Enflasyon yükseliyor ve tam ölçekli bir sakinlik yaklaşıyor üzere görünüyor.

Geçtiğimiz hafta boyunca, Bitcoin’in fiyatı yüzde 30’dan fazla düştü ve piyasalar büyük bir panik havasına büründü. Son iki yılda satın alınan ve tutulan değerli ölçüde kripto para, döviz girişleriyle belirtildiği üzere borsalara konuyor. Cuma günü, kripto para borç verme platformu Nexo’nun kurucusu Antoni Trenchev, verdiği bir röportajda, mevcut çöküşün “1907 banka paniğini hatırlattığını” belirtti. Cumartesi günü ise, Kraken’in büyüme pazarlama yöneticisi ve Dan Held, “maksimum kayıp yolunda ilerliyoruz” ihtarında bulundu.

Bu gelişmeler, kripto para piyasasının çöküşünü etkiliyor

Bitcoin’in düşüşü birkaç ay boyunca devam ediyordu ve son haftalarda iki büyük kripto para ünitesi projesi olan Terra-Luna ve Celsius’un çöküşüyle hızlandı. Bu çöküşler, piyasanın dayanıklılığı hakkında tasalar yarattı. Artan enflasyon ve Federal Rezerv tarafından yapılan bir dizi faiz artırımı üzere makroekonomik faktörlerin baskısı da kripto para ünitesi piyasasındaki felakete katkıda bulunuyor. Kripto para şirketlerinin çok sayıda insanı işsiz bırakması ve bölümün en tanınmış markalarından kimilerinin ödeme gücü arızalarıyla karşı karşıya kalması, piyasalardaki panik havasını ve düşüşü körüklüyor.

Bu ortada, kripto analitik web sitesi Glassnode’dan gelen son bilgiler, Bitcoin madencileri tarafından üretilen gelirin düşmeye devam ettiğini gösteriyor. Artan madencilik sarfiyatları ve berbatlaşan makroekonomik ortamla birlikte, madencilerin artık çok daha az kar ettiğini, hatta ziyanda olduklarını gösteriyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nobel Ödüllü Ekonomistten “Can Sıkan” Bitcoin Yorumu! 

Hegic Nedir? HEGIC Coin Ne İşe yarar?