içinde

Bitcoin, enerji verimliliği konusunda klasik ödeme yöntemlerinden 56 kat daha iyi

Bitcoin: Crypto Payments Energy Efficiency başlıklı yeni bir makale, Bitcoin’i klasik elektronik ödeme sistemiyle karşılaştırdığımızda, enerji açısından daha verimli olduğunu iddia ediyor. Makalenin yazarı, eleştirmenlerin Bitcoin enerji kullanımını banka hesapları arasında para gönderirken etkileşimde bulunduğumuz mevcut elektronik ödeme ağınınkiyle karşılaştırmada hatalı olduklarını söylüyor.

Makalenin yazarı Michel Khazzaka raporunda şöyle diyor: “Bitcoin’in klasik sistemden 56 kat daha az enerji tükettiğini ve tek işlem düzeyinde bile bir PoW işleminin 1 ila 5 kat daha fazla enerji verimli olduğunu kanıtladık.”

Khazzaka, Bitcoin ile yapılan tek bir işlemin, klasik ödeme yöntemlerine kıyasla 194 milyon kat, anında ödeme yöntemlerin göre ise 1 milyon kat daha verimli olduğunu söylerken, verilerle de bunu destekliyor.

Mümkün olan en iyi senaryoda Bitcoin ile yapılacak işlemlerde 52.8 TWh/yıl enerji kullanılabileceği ve bununla yılda 545 milyon işlem yapılabileceğini de söyleyen Khazzaka, işlem başına sadece 97 kWh enerji tüketileceğini ifade ediyor.

Peki, sizce Bitcoin klasik ödeme yöntemlerinin yerini alabilir mi? Makalenin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Antivirüs yazılımlarının Mayıs ayı karnesi belli oldu: İşte en iyiler ve en kötüler

100 dolarlık değeriyle Realme C30 akıllı telefon inceleme Webilginç