içinde

Bitcoin, Fed’in karar günüde 21.000 dolar bandında hareket ediyor

Investing.com – Bitcoin (BTC), son 24 saatte yüzde 1,24 oranında hafif yükselişle 21.300 dolara ulaştı. 

En büyük kripto para, haftanın ilk günü yüzde 5’i aşan değer kaybı gördükten sonra dün 20.700 dolara kadar gevşedi, ancak ABD işlem saatlerinde alıcılı hareket eden kripto para, günün erken saatlerinde yeniden 21.000 dolar bandına yerleşti.

Ethereum, dün 1.350 dolara kadar düştükten sonra yüzde 3,7 oranında toparlanarak 1.460 dolara kadar yükseldi. En büyük 10 kripto para arasında şu an yüzde 4 değer artışıyla 250 dolardan işlem gören BNB, son 24 saatte en çok yükselen altcoin olurken Cardano (ADA), 0,2 oranında düşük bir değer artışıyla 0,468 dolardan alıcı buluyordu. 

Kripto para piyasa değeri ise 1 trilyon doların altına kalmaya devam ederken sabah saatlerinde 983 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. 

Bitcoin (BTC) piyasasında satış baskısı, 20 Temmuz’tan bu yana devam ederken dün ABD seansında gelen alımlar, FOMC toplantısında çıkması olası olan 75 baz puan faiz artırımının fiyatlandığına dair görüşlerin artmasına neden oldu. Son duruma göre BTC/USD’nin 21.500 – 22.000 dolar arasında bulunan direnç alanı, haftanın geri kalanında yakından takip edilecek.

Piyasalar Fed’in faiz kararını bekliyor

Bugün küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor olacak. Ayın ilk günlerinde 100 baz puanlık bir artış olabileceğine dair görüşler bulunurken bugün yorumlar, 75 baz puanlık bir artış yapılacağı yönünde yoğunlaşıyor. 

Bazı piyasa yorumcuları, sürpriz bir faiz artırımı gibi olumsuz bir durum gerçekleşmemesi durumunda özellikle riskli piyasalarda bir toparlanma başlayacağına yönelik beklentilerin arttığını düşünüyor. Zira ABD vadeli işlemleri, sabah saatlerinde pozitif hareket ediyordu. 

Bunun yanında Coinshares raporu, kripto paralara dayalı yatırım ürünlerinde geçen hafta önemli girişler olduğunu kaydederken Bitcoin satışına yatırım yapılabilen short ürünlerine olan talepteki düşüşe dikkat çekti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Güney Kore, kriptoyla bağlantılı 3,4 milyar dolarlık şüpheli işlemleri inceliyor

170 milyon dolarlık Bitcoin’i çöpe attı