içinde

Kripto Piyasasında Panik ! Kripto Borsalarına binlerce Bitcoin..

BİTCOİN HABERLERİ
BİTCOİN HABERLERİ

Bitcoin (BTC) fiyatı gerilerken borsaya girişler son üç buçuk yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Bireysel yatırımcılar büyük bir satışın eşiğinde olabilir.

Zincir üstü analitik platformu CryptoQuant verilerinde, 14 Haziran tarihinde cüzdanlarına toplu olarak kripto para gönderen 21 büyük borsanın kullanıcıları ele alındı.

Büyük borsalar tek günde 83.000 BTC’yi tüketti

BTC/USD paritesi 20.800 dolara düştüğünde, yatırımcılar arasında panik başladı ve bir noktada 23.000 doları aşan tersine dönüşe rağmen en kötü senaryonun bittiğine inananların sayısı az.

O zamandan beri, spot fiyat hareketi 21.000 dolara geri dönerken, 24 saat içinde borsaya girişler 59.376 BTC’ye ulaştı.

CryptoQuant verilerine göre bu durum, 30 Kasım 2018’den bu yana görülen en büyük günlük giriş. O tarihte borsalara 83.481 BTC net giriş kaydedilmişti.

CryptoQuant tarafından izlenen platformlarda 9 Mayıs 2022 itibarıyla 29.082 BTC net giriş gerçekleşti.

Dolayısıyla endişeler, önümüzdeki gün ve haftalarda Bitcoin piyasalarında daha fazla satış baskısının ortaya çıkacağı yönüne döndü. 2018 yılında yaşanan girişten yaklaşık bir ay sonra BTC/USD paritesi, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doların yüzde 84 altında, 3.100 dolarlık döngüsel dip seviyeye çakılmıştı.

Borsalara Bitcoin girişleri tablosu. Kaynak: CryptoQuant

Bitcoin’in bu döngüdeki eğilimi tekrar edip etmeyeceği konusunda analistler farklı görüşte. Yüzde 84’lük düşüş, 11.000 dolarlık dip anlamına geliyor.

Fiyata dair farklı bir analizde istatistikçi Willy Woo, makro piyasa hareketlerinin Bitcoin’in dibini belirleyeceği sonucuna vardı.

Çeşitli fiyat destek teorilerini ele alan Twitter iletisinde, “Bence bundan daha basit. Makro piyasalar istikrar kazandığında dip bulacağız” dedi.

FTX ve Binance yoğun satış görüyor

Şimdiye kadar kimlerin satış yaptığını analiz eden CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, parmağını türev yatırımcılarına ve en büyük küresel borsa Binance’e çevirdi.

13 Haziran’da paylaştığı Twitter ileti dizisine “Bu satış baskısı Binance ve FTX borsalarından geldi” diye yazdı.

Borsalara giren BTC’nin CDD (Coin Days Destroyed) verisi eski balina mevduatlarına işaret ediyor. Binance borsasındaki giriş CDD verisi, fiyat düşüşünden önce son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Binance ve FTX borsalarındaki Bitcoin CDD verisi. Kaynak: Ki Young Ju/ Twitter

Ki bunun, mayıs ayındaki Terra (LUNA) faciasıyla başlayan fiyat dalgalanması boyunca nispeten sessiz kalan balinaların harekete geçmesi olarak değerlendirdi.

Bu arada zincir üstü analitik kaynağı Coinglass verileri, özellikle son günlerde FTX borsasındaki aşağı yönlü baskının boyutunu gösteriyor.

Binance ve FTX için Bitcoin fonlama oranları. Kaynak: Coinglass

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Celsius COİN

Altcoin piyasasında Neler Oluyor ? CEL Coin Son Dakika Yüzde 50’nin üzerinde..

METAVERSE

NFT dünyasında 12 milyar dolarlık gerileme..