içinde

Blockchain Köprülerinden Bu Yıl 2 Milyar Dolar Çalındı Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Nomad Bridge’e yapılan 190 milyar dolarlık taarruz, 2022’de yapılan 13 farklı hırsızlıktan yalnızca biriydi.

Yeni bir rapora nazaran Cross-Chain Bridge hackleri 2022’de çalınan kripto paranın yüzde 69‘unu oluşturuyor. Bu da 2 milyar dolar kayıp manasına geliyor. Rapor, Salı günü blockchain tahlil firması Chainanalysis’ten geldi. Raporda bu yıl 13 sefer Cross-Chain Bridge hacklenmesi olduğu vurgulandı. Sonuncusu ise 190 milyon dolarlık Nomad Bridge hırsızlığıydı.

2022’nin birinci çeyreği, 2021’den beri en çok kripto para çalınan çeyrek oldu. Mart’ın sonlarına gerçek gerçekleşen Ronin Bridge saldırısıla bir arada 624 milyon dolar kıymetinde Ethereum (ETH) ve USD Coin (USDC) çalındı.

Blockchain köprüleri olarak da bilinen Cross-Chain köprüleri bir kripto parayı blockchain networkünden başkasına aktarmak için kullanılıyor. Chainalysis köprülerin dizaynlarının farklılık göstermesine karşın kullanıcıların tokenlerini bir zincirden köprü protokolüne yatırdıklarını ve bunun daha sonra bir kontrata kitlendiğini açıklıyor. Daha sonrasında ise kullanıcıya öbür zincirdeki muadil token veriliyor.

Köprülerin Zayıf Noktaları

Chainalysis raporuna nazaran blockchain köprüleri :

Blockchain köprülerinde varlıkların nasıl depolandığından bağımsız olarak bu ,bir smart contract yahut merkezi bir gözetici olabilir, depolama amaç haline geliyor.

Bazı uzmanlara nazaran efektif blockchain köprülerinin geliştirilmesi hala birinci kademelerde. Kimi geliştiriciler ise güvenlik protokollerini nispeten daha az anlıyor. Bu yüzden geliştirilen kimi köprüler hackerler tarafından akına açık hale geliyor.

Nomad kurucusu James Prestwich Temmuz 22’de attığı tweette:

Cross-Chain sistemlerinde taarruzlara karşı şimdi o kadar deneyim edinemedik. Beşerler sık hücumların ne olduğunu bilmiyor, bu yüzden de taarruzlardan korunamıyorlar.

Chainalysis’e nazaran merkezi borsalar bir devir hackerların favorisi olsa da güvenlik protokllerindeki gelişmelerle birlikte bu taarruzlarda muvaffakiyet oranları düştü.

Blockchain analitik firması kripto para hizmetleri başlattı. Firma, blockchain köprülerinin güvenliği için bir an evvel geliştirilmesi gerektiğine inanıyor:

Bunun üzere sıkıntıları ele almaya yönelik pahalı bir birinci adım, son derece titiz kod kontrollerinin hem protokoller oluşturanlar hem de bunları kıymetlendiren yatırımcılar için DeFi’ın altın standartı haline gelmesi olabilir. Vakitle en güçlü, inançlı, akıllı mukaveleler geliştiricilerin oluşturması için şablonlar olarak hizmet edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

BELDERİA CAMP 16 JANT

BİM Den 16 Jant Bisiklet Aldık ! Belderia CAMP 16 JANT KURULUM MONTAJ ! BİSİKLET YAŞ JANT ORANI

Türkiye Futbol tarihinin en İLGİNÇ skorları !