içinde

Brezilya da Yasal Kripto Paralar Ülkede Ödeme Aracı Olacak !

Kripto haber siteleri
Kripto haber siteleri

Halihazırda bulunan Brezilya yasasına önerilen bir ekleme kapsamında Brezilyalılara özel anahtarların mahkemeler tarafından alınmasının önüne geçilirken, ödeme aracı olarak kripto para birimini kullanma hakkı da verilecek.

Söz konusu bu teklif 10 Haziran’da Federal Milletvekili Paulo Martins tarafından mahkemeye sunuldu.

Yasa tasarısının kabul edilmesi halinde, Brezilya’da kripto para kullanımları genişlerken aynı zamanda mahkemelerin ona el koyma yetkisi de artacak.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 835. Maddesinde önerilen bu ekleme, ülkede kripto paraların yeni bir para birimi olmamasına rağmen “finansal bir varlık, takas, ödeme aracı, mal ve hizmetlere erişim aracı” olarak kullanılabileceği belirtilmektedir.

Yasaya ekleme önerisine göre Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi ülkede yasal ihla haline gelmez. Bunun yerine ise kriptoları diğer yatırımlar ve kullanımlar için yasal olarak değerlendiren bir varlık haline getirir.

Kripto ödeme aracı olacak ve anahtarlar korunacak

Teklifi geniş çerçeveden değerlendirmek gerekirse, BTC veya ETH gibi kripto para birimlerinin ülkede mal ve alınan hizmet karşılığında ödeme aracı olarak kullanılabilecek. Ek olarak ise kripto para varlıkları “teklif edilmesi veya zorla dağıtılması halinde” ödenmemiş borçları ödemek için de tercih edilebilir. Teklif, kullanıcılar için çeşitli avantajlar sağlarken, mahkeme için de yetkileri arttıracak. Teklifin kabul görmesi halinde, kripto paraların finansal varlık olarak kabul edilmesinin ardından, borsa hesaplarının dondurulması gibi Brezilya mahkemelerinin sahip olacağı yeni yetki ve sınırlandırmalar da gelebilir.

Teklif ile beraber mahkemenin, kullanıcıların özel anahtarlarına el koyma yetkisi olmayacak.

“Aşağıdaki kurallara uyulacaktır: Kullanıcıların özel anahtarına Yargı tarafından erişim yasaktır.”

Herhangi bir borçlu, geçerlilik sağlamak adına kripto ödemelerini mahkemenin cüzdanına göndermek zorunda kalacaklar. Yapılan teklif, mahkemeye emanet edilen cüzdanlardan nasıl kripto elde edeceğinden söz etmiyor. Kriptolarını borsada tutmayı tercih edenler için mahkeme borsalar gibi “aracı kurumları” borçlunun varlıklarını dondurmaya zorlama konusunda yetkisi olacak.

“Borçlunun malvarlığının bulunmadığı durumlarda, alacaklı, yetkili mahkemeden kripto varlıklarla ilgili işlemlerde bulunan aracılara elektronik ortamda resen icra edilen tutara tekabül eden varlıkların bloke edilmesini talep edebilir. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kripto Dünyasının Düşmeye Eğilim Nedenleri ? Bitcoin ve Diğer Kripto Paralarda son durum

METAVERSE

Bill Gates’ten NFT Eleştirisi ! Büyük Aptallık Teorisi