içinde

Bu Hafta Bitcoin İçin İzlemeniz Gereken Olaylar ve Metrikler!

Geçen hafta, uzun vadeli holder’lar nihayet 23.000 dolar fiyat düzeylerinin altında 178.000’den fazla Bitcoin (BTC)’yi tasfiye etmekten vazgeçti. Piyasa analistleri, yatırımcılardan son yükselişin akabinde temkinli iyimserliği sürdürmelerini istiyor. Öte yandan, global makro görünüm hala yeterli durumda değil.

Bitcoin için izlenecek değerli olaylar ve on-chain veriler

Geçen hafta, Bitcoin yatırımcıları için bir öteki acımasız düzeltme haftasıydı! Geçen hafta sonu, BTC fiyatı, gerçekleşen büyük tasfiyelerin ortasında 18.000 doların altına düştü. Kripto piyasaları için likidite krizi yakın vakitte bitecek üzere görünmüyor. Celsius Network’ten sonra, Solana tabanlı merkezi olmayan protokol Solend öteki bir likidite kriziyle karşı karşıya.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin Cumartesi gününün düşük düzeyinden kısmen toparlandı. Bununla birlikte, yatırımcı itimadı şimdilik düşük görünüyor. Basın vakti itibariyle BTC, 9.963 dolarlık bir fiyatla %1,7 artışla süreç görüyor. Piyasa bedeli ise 381 milyar dolar düzeyinde.

Bitcoin’in kapitülasyona girmesi, madencilerin tasafiyesi ve uzun vadeli holder’ların kayıp rezervasyonu yapmasıyla on-chain kimi değerli gelişmeler oldu. Ayrıyeten, global makro gelişmeler BTC momentumu hakkında karar vermek için karar vermede tartı yaratmaya devam edecek.

Bitcoin için on-chain değerli gelişmeler

On-chain bilgi sağlayıcı Glassnode, son üç günün tarihteki en büyük USD cinsinden Bitcoin kaybına şahit olduğunu bildirdi. Açıklamada, “7,325 milyar doların üzerinde BTC kaybı, daha yüksek fiyatlarla biriken kripto paraları harcayan yatırımcılar tarafından kilitlendi” deniliyor.

Geçen hafta, uzun vadeli holder’lar günde 20K-36K Bitcoin sattı. Bu çoklukla, 2021 yılının birinci yarısında yahut öncesinde kripto para biriktiren holder’ları içeriyor. 23.000 doların altında, Bitcoin uzun vadeli sahipleri 178K Bitcoin sattı. Yani toplam varlıklarının %1,31’i. Bununla birlikte, toplam BTH varlıkları Eylül 2021 düzeyine düştü. Glassnode şöyle açıklıyor:

Birkaç Bitcoin LTH, 69 bin doları bile satın aldı. 18 bin dolarlık taban satarak -%75 ziyanla kilitlendi.

Son iki yıldaki güçlü birikimin akabinde, Bitcoin madencileri artık düşüşte. Geçen hafta, Bitcoin madencileri hazinelerinden 9.000 Bitcoin’i tasfiye etti. Şu anda yaklaşık 50.000 BTC’ye sahipler. Her düşüşte Bitcoin, madenciler için blok üretim maliyetlerine yavaş yavaş yaklaşıyor.

Kripto uzmanları ne düşünüyor?

Bazı piyasa uzmanları yatırımcılardan temkinli iyimserliği sürdürmelerini istiyor. Bitcoin’in 20.000 doların altına düşmesi ve 2017’nin en yüksek düzeyi güzel bir işaret değil. Elbette son fiyat düşüşünün zarurî satıcılar yüzünden olması mümkün. Türev süreç platformu BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes şöyle yazıyor:

Hafta sonu prestiji para piyasaları kapalı. Bu sırada BTC yeterli bir hacimle Cuma gününe nazaran neredeyse %20 düşüşle 17.600 dolara geriledi. Zarurî bir satıcının stop seferini tetiklediği üzere kokuyor.

Ayrıca, zarurî satış nedeniyle toparlanmanın yakında gelebileceğini de kelamlarına ekledi. Lakin, satış baskısının devam etmesini mümkün görüyor. Öte yandan, kripto piyasası birtakım büyük oyuncuların büyük likidite meseleleriyle karşı karşıya olduğunu görüyor. Tanınan yatırımcı Mike Alfred şunları söylüyor:

Bitcoin büyük oyuncuları tasfiye etmiyor. Celsius gibi en fazla etkilenen oyunculara azamî hasar verecek bir düzeye indirecekler. Sonra bu firmalar büsbütün yok edildikten sonra apansız sıçrayacak. Daha yükseğe çıkacak. Vakit kadar eski bir kıssa.

Genel makro görünüm

ABD’nin en büyük endeksleri, Mayıs ayından bu yana yaşanan büyük fiyat düzeltmesinin ortasında, zirve noktalarından %20-30 ortasında bir düzeltme ile karşı karşıya kaldı. Lakin, daha berbatı bitmiş üzere görünüyor. Welt analisti Holger Zschäpitz şöyle açıklıyor:

Saklanacak bir yer yok. Pay senetleri ve tahviller birlikte şimdiye kadarki en makûs çeyrek için yolda. Bu ortada, kredi piyasaları da darbe aldı. BTC, Kasım ayında yaklaşık 70.000 dolara ulaştığından beri pahasının üçte ikisinden fazlasını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Yıl Evvel BTC, DOGE ve ETH’ye 100 Dolar Koysaydınız Ne Olurdu? 

Kodi Nedir? KODI Coin Ne İşe Fayda?