içinde

Bu Kaliforniya Plakasının Değeri Neden 24 Milyon Doların Üzerinde? NFT ile Alakası ne ?

Dünyanın en pahalı plakası ancak komik derecede pahalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda türünün ilk örneği. Yalnızca iki karakterden oluşan bir California makyaj plakası, “MM”, şu anda 24,3 milyon dolarlık gülünç bir fiyata değerleniyor (ve belki de satılıyor).

Hayır, değerli metallerden yapılmamıştır, bunun sebebi DuPont Registry’ye göre iki yine eden karakter içeren sadece 12 başka plaka örneği olmasıdır .

Bu tek başına aslına bakarsanız ender olsa da, dünyada Fungible Token (NFT) ile eşleştirilen ilk plaka olma prestijini de beraberinde getiriyor

Bu Kaliforniya Plakasının Değeri Neden 24 Milyon Doların Üzerinde?


Dünyanın en pahalı plakası ancak komik derecede pahalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda türünün ilk örneği. Yalnızca iki karakterden oluşan bir California makyaj plakası, “MM”, şu anda 24,3 milyon dolarlık komik bir fiyata değerleniyor (ve bir ihtimal de satılıyor). Hayır, kıymetli metallerden yapılmamıştır, bunun sebebi DuPont Registry’ye gore iki yeniden eden karakter içeren ancak 12 başka plaka örneği olmasıdır .

Bu tek başına aslına bakarsanız ender olsa da, dünyada Fungible Token (NFT) ile eşleştirilen ilk plaka olma prestijini de beraberinde getiriyor.

Bu plaka, arka tarafında gömülü bir QR koduyla birlikte gelir ve bu, NFT’nin sahiplik kanıtını yayınlayan bir adrese bağlantı verir. Bu, makyaj levhasını, yazı itibariyle yaklaşık 11.1 milyon dolar değerinde olan 5.888 Ethereum’da fiyatlandırılan dijital bir varlığa bağlı hale getiriyor. Özel plakaları California’daki yeni sahiplerine devretmek mümkündür, bu da bu zamanı plaka/NFT kombinasyonunu birçok defa el değiştirebilen değerli bir yatırım haline getirir ( Motor1 vasıtasıyla ). Şimdi soru şu, yatırım yapmaya değecek mi?

En pahalı plakayı bu kadar pahalı meydana getiren nedir?

En çok satan plakalar laf konusu olduğunda, ABD’de şimdiye kadar satılan en pahalı plaka, 2008’de 675 bin dolara satılan “11” numaralı bir Delaware plakasıydı. Delaware’in plakaları sayısal sırası ile vermeye başladığı bildiriliyor. Zenginler için bir “durum sembolü” olarak hizmet eden en düşük sayılar ( CBS vesilesiyle ). Emmert Auctions’dan Butch Emmert, yayına Delaware’de düşük plakalı bir plakaya sahip olmanın Rolls Royce sürmekten “daha önemli” olduğunu söyledi. Öyleyse, şayet Delaware’in çift benlik plakası altı sayı değerindeyse, o vakit niçin California’nın ikili M makyaj plakası otuz katın üzerinde satılıyor?

MM levhanın şu anki sahibi (ve potansiyel olarak satıcısı) Michael Modecki, bir e-postada, MM levhanın komik fiyat noktasının ardındaki mantığının, ancak bir alüminyum levhadan daha fazlası olduğu düşünüldüğünde, aslen çok sağlam olduğunu söylemiş oldu. Modecki, hem MM plakasının bununla beraber eşleştirilmiş NFT’nin kendi başlarına aslına bakarsan kıymetli olduğuna, ancak bir araya getirildiğinde “oldukça daha kıymetli” olabileceğine inanıyor. Yeni başlayanlar için, sadece NFT‘si 11 milyon doların üstünde bir piyasa değerine sahip olmakla kalmıyor, hem de plakanın iyelik geçmişini doğrulamak için bir araç olarak da hizmet ediyor. Bu, neredeyse her insanın meşruiyetini bundan on seneler sonra bile doğrulayabilmesini sağlar. Plakanın nadirliği ve sahiplik kanıtının kurcalanmaya karşı korumalı merkezi olmayan bir blok zincirinde yer alması dikkate alındığında, orijinal olmasıyla birlikte benzersiz bir paket haline gelir.

Şimdiye kadar satılan en pahalı plaka, 2008’de Abu Dabi’deki bir müzayedede 14,3 milyon dolara ulaştı. Müzayedenin genel müdürü Abdulla al Mannaie, ABC ile yaptığı bir röportajda , makyaj plakalarının “iyi bir iş” bulunduğunu ve bunların çoğu zaman yıllık %20’nin üzerinde verim sağladığını iddia ediyor. Al Mannaie, bu tür yatırımlarda “yüzde sıfır amortisman” olduğunu iddia ederek, mühim plakaların değerinin, bağlı oldukları otomobiller amortismana tabi tutulsa bile artmaya devam ettiğini de laflarına ekledi. Bununla birlikte, Modecki, devletin BAE’ye kıyasla dört kat daha çok nüfusa haiz olması ve daha büyük bir potansiyel alıcı havuzuna yol açması nedeniyle, Abu Dabi’nin Kaliforniya’daki 14,3 milyon dolarlık plakasını satma olasılığının daha yüksek olduğuna inanıyor.


Modecki’ye göre, Kaliforniya’da sadece bir eyalette BAE’nin tamamından yedi kat daha fazla milyardere haiz. Elbette, MM plakası önceki üstün dereceli sahibinden 10 milyon dolar daha fazla, ancak Plaka Brokeri, 2008’deki 14 milyon dolarlık plakanın enflasyondan sonra 2022’de 19 milyon dolarlık düzeltilmiş bir fiyatı olacağını ve bunun MM’den çok uzak olmayacağını açıklıyor. Plakanın istediği fiyat. Ek olarak, 24 milyon dolarlık değerinin ortalama %20’si listeleme ücretleri, pazarlama, komisyonlar, NFT gaz ücretleri ve benzerlerinden kaynaklanan giderlere gidiyor. Nadirliği, zamanı önemi ve bakışımlı çekiciliği göz önüne alındığında, MM plakası sadece şimdiye kadarki en pahalı plaka olmakla kalmayıp, hem de sadece iki harfle fazlaca şey söyleme kabiliyetine de haizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

NFT’ler Hakkında bilmeniz gerekenler

spor

KONYA SPOR 100. Yıl SONER SARIKABADAYI – DEMET AKALIN KONSERİ ARASI DEV HAVAİ FİŞEK ETKİNLİĞİ ! Konya Stadyumu nerde ?