içinde

Bugün Altın, BTC ve SHIB’e Dikkat: FED Sarsıntısı Olabilir!

Altın fiyatları, doların güçlenmesiyle Çarşamba günü hafifledi.

Bu sırada yatırımcılar başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere merkez bankalarından para siyaseti planlarına ait yeni ipuçları bekliyor.

Bu nedenle, altın fiyatları hala dar bir aralıkta süreç görüyor. Bu sırada, bugün, piyasaları etkileyecek değerli bir olay var. Bugün, FED Lideri Jerome Powell, “Kongreye Altı Aylık Para Siyaseti Raporu” başlıklı duruşmada ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde tabir verecek. İşte detaylar…

FED Liderinin konuşması altın piyasalarını nasıl etkileyecek?

Dolar, son yirmi yılın doruklarına gerçek güçlenerek, dolar fiyatlandırılmış külçeyi öteki para ünitelerine sahip alıcılar için daha kıymetli hale getirdi.  OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, “Altın, şu anda yatay bir aralıkta ABD doları karşısında zıt süreç yapmaktan şad ve bunu değiştirmek için dolardan büyük bir istikametli harekete gereksinimimiz olacak” dedi. Piyasa iştirakçileri ayrıyeten Fed Lideri Jerome Powell’ın bu hafta Washington D.C.’de yapılacak tanıklıklarını da izliyor. Halley, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Powell bu gece şahin olursa, getiriler tekrar yükselirken ABD dolarının öbür bir yükselişini görebiliriz. Bu, altını daha da aşağı itecektir. Aksi takdirde, asgarî tesir öngörüyorum.

Uzmanlar konuşmanın akabinde neler bekliyor?

Reuters anketine nazaran, Fed büyük olasılıkla Temmuz ayında 75 baz puanlık (bp) bir faiz artırımı ve akabinde Eylül ayında 50 baz puanlık bir artış yapacak. En erken Kasım ayına kadar çeyrek yüzde puanlık artışlara geri dönmeyecek. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere daha yüksek faiz oranları ve tahvil getirileri, altın tutmanın fırsat maliyetini artırır. Bu da getiri sağlamaz. Bu ortada, bir taslak dokümana nazaran, altın, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik mümkün bir sonraki yaptırımlarında amaç alınabilecek varlıklar ortasında olabilir.

Reuters’in teknik analisti Wang Tao’ya nazaran, ileriye bakıldığında, spot altının ons başına 1.821 dolarda bir dayanağı test edebilir. Bu düzeyin altında kırılma ve 1.812 dolara düşme bahtı yüksek. ABD Lideri Joe Biden ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın piyasaları resesyon endişelerinin kaçınılmaz olmadığını belirttiğini; fakat piyasanın bu “güvenceyi” satın almaktan kaçındığını belirtmekte yarar var.

Bitcoin ve altcoin’ler için durum nedir?

Altın, 10 yıllık gösterge ABD Hazine tahvil getirisinin mütevazı çıkarlar kaydetmesiyle Salı günü üst üste üçüncü süreç gününü negatif bölgede kapattı. XAU/USD, Çarşamba günü erken saatlerde 1.830 doların biraz altında mütevazı kayıplarla süreç görüyor. Bu sırada Bitcoin toparlanma ivmesini kaybetti. En son 20.000 dolara düştüğü görüldü. Ethereum halihazırda yüzde 4’ten fazla düştü. SHIB, DOGE üzere göğüs coin’ler ise yeşil tahtada süreç görüyor.

FED Başkanı’nın FOMC konuşması, çoklukla kripto para piyasalarını da etkiliyor. Şu sıralar Bitcoin’in ABD paylarıyla, yani nispi olarak riskli varlıklarla paralel hareket ettiğini belirtmekte yarar var. Yani altın üzere inançlı liman varlıklarının aksisi istikamette bedel değişimi yaşayabilir. Lakin bunların hepsi, konuşmadan sonraki sürece bağlı. Neler olacağını vakit gösterecek.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Meta, Facebook ve Instagram Yaratıcıları için Metaverse Para Kazanma Araçlarını Tanıtıyor Webilginç Kripto Para Haber

Dünyanın örnek alacağı blockchain tabanlı oy verme sistemi Ankara’da geliştirildi