içinde

Celsius (CEL) Bu Altcoin’e Ödeme Yaptı: Fiyatı Uçuyor!

Celsius bugün Compound Finance’e 10 milyon dolarlık bir geri ödeme yaptı. Yani, muhtemelen ödeme gücünü göstermeye yönelik bir adım attı. Celsius bir hafta evvel para çekme, süreç ve takas süreçlerini devre dışı bırakmıştı. Hala bu hizmetleri yine etkinleştirmedi. Celsius’un CEL tokeninin fiyatı artıyor. Lakin bu yükselişin gerçek bir toparlanmadan fazla short squeeze nedeniyle yaşandığı düşünülmekte. İşte detaylar…

Celsius, 10 milyon doları geri ödüyor

Celsius, bugün Compound’a 10 milyon dolarlık DAI’yi platforma aktardığı için değerli bir ödeme yaptı. Proje, tanınan bir DeFi hizmeti olan Compound Finance’e 10 milyon dolarlık DAI stablecoin’i gönderdi. Etherscan blok gezgini, firmanın 10 milyon DAI geri ödediğini ve tıpkı vakitte 166 COMP (5.200 dolar) topladığını belirtiyor. Celsius, geçtiğimiz hafta diğer geri ödemeler de yaptı. Örneğin, getiri sağlayan öteki bir DeFi platformu olan Oasis Protocol’e 53.6 milyon DAI ödedi.

Celsius, müşterilerinin ilgisini çekmek için çeşitli DeFi protokollerini kullanır. En son 10 milyon dolarlık ödemesi, muhtemelen, likiditeyi yine kazanmak ve müşterileri için para çekme süreçlerini yine açmak için bu hizmetlerle konumları kapattığı manasına geliyor. Bu muhtemelen ödeme gücüne hakikat bir adım olsa da, bugünün 10 milyon dolarlık ödemesi Celsius’un faaliyetinin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Örneğin, 6 Mayıs haftasında şirket 397 milyon dolar giriş ve 1 milyar dolar çıkış gördü. Bu nedenle, talep çok yüksek kalırsa firma, para çekme süreçlerini karşılayamayabilir.

Celsius’un hizmetleri hala kullanılamıyor

Celsius’un hizmetleri askıya almasından bu yana bir hafta geçti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere firma, 13 Haziran’da para çekme, süreç ve takas süreçlerini devre dışı bıraktı. Aslında bugünkü süreç, Celsius’un bir güncelleme yayınlamasından sonra geldi. Güncellemeye nazaran süreçler askıya alınmaya devam edecek.

Firma 19 Haziran’da “Amacımız likiditemizi ve operasyonlarımızı istikrara kavuşturmak” diye yazdı. Bunun “zaman alacağını” ve “24 saat çalışmaya devam edeceklerini” ekledi. Celsius ayrıyeten düzenleyiciler ve yetkililerle işbirliği yapacağını da kaydetti. Geçen hafta, dört ABD eyaletinden düzenleyiciler durumla ilgili bir soruşturma başlattı. Celsius, mevcut durumun tahliline öncelik vermek için soru karşılık etkinliklerini duraklatacağını da kelamlarına ekledi.

CEL fiyatı yükseliyor

Celsius’un süreçleri askıya alma kararı, Bitcoin fiyatları kıymetli ölçüde düştüğü için kripto pazarında paniğe neden oldu. BTC’nin fiyatı 12 Haziran’da 28.000 dolardan başladı. Lakin hafta boyunca 18.000 doların altına düştü. BTC, yazı yazılırken 20.500 dolar bedelinde. Yatırımcılar, Celsius’un hareket biçiminden mutlu değil üzere görünüyor. Toplumsal medya kullanıcıları, fiyatları yapay olarak artırmak ve ortaya çıkabilecek kısa müddetli avantajdan yararlanmak için short squeeze düzenlemeye çalışıyor.

Gerçekten de, Celsius’un lokal tokeninin kıymeti, firma fonları donduracağını açıkladığından beri yükseldi. CEL’in fiyatı 12 Haziran’da 0.44 dolardan 0.15 dolara düştü. Artık, 1.48 dolardan süreç görüyor. Bilhassa son 24 saatte yüzde 124 oranında yükseliş yaşamasıyla dikkat çekiyor. Coin, gün içinde en düşük düzeyi olan 0.64 dolardan yükseldi.  Ancak uzmanlara nazaran görünen o ki, bu güzelleşme büyük ölçüde short squeeze teşebbüsünden kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Analist, Altın için Haftalik Al-Sat Düzeylerini Verdi!

Gözler Onlarda: Bu 14 Web3, Göğüs ve Metaverse Coin Fırladı!