içinde

Çin’in Blockchain Hizmet Ağı, Memleketler arası CBDC Platformuna Hazırlanıyor

Kriptokoin.com – Çin’in birinci CBDC denemeleri, öbür merkez bankacılarının da dikkatini çekti. Artık ise ülke, blockchain ağı ile globalleşmeyi planlıyor.

Çin’in Blockchain Hizmeti Ağı (BSN), 15 Ocak’ta 2021 planlarını açıkladı. Şirket, 5 yıl içinde üniversal bir dijital ödeme ağı (UPDN) oluşturmayı bekliyor. Bununla birlikte, 2021 amaçları ortasında UPDN’in beta test sürümünün yılın ikinci yarısında başlatılması yer alıyor.

UPDN’in yanı sıra BSN’in 2021 için üç ana amacı daha var. Bunlar ortasında BSN ağını ve genel ekosistemi genişletmenin yanı sıra CBDC olmayan özel platformları teşvik etmek yer alıyor.

Blockchain Hizmet Ağı nedir?

Blockchain Hizmet Ağı (Blockchain Service Network), Çin hükümeti tarafından desteklenen bir blockchain araştırma ve geliştirme şirketidir. Ülke için dijital bir omurga misyonu gören kapsamlı blockchain platformlarının geliştirilmesinden ve yayılmasından sorumludur. Şu anda Çin’de çalışan 34.000’den fazla blockchain şirketi ile, ülkenin teknolojiyi kullanımı ekonomik temele kadar uzanıyor.

Dijital yuan

BSN’in planlarının ortasında, Çin hükümetinin dijital yuan dağıtımında yer almak bulunuyor. Dijital yuan’ın tanıtımı, CBDC dalında değerli bir olaydı. Birçok bireye nazaran Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eforlarını hem ölçek hem de kapsam olarak açık orta gölgede bıraktı.

ECB, Fransa’da ödemeleri test ederken Çin, dijital yuan’ı airdrop ile vatandaşlarına dağıttı; vatandaşları CBDC kazanmaları için yarışlara dahil etti. P2P transferleri başlattı ve çeşitli satıcıların dijital yuan ödemelerini kabul etmesini sağladı.

BSN’in planları öteki ülkeler için bir tehdit oluşturuyor mu? “Çoğu gelişmiş ülkeyi” ve gelişmekte olan ülkeleri kapsayan blockchain’ler için Public City Node’larını genişletmeyi düşündüklerini söylüyorlar. Bu, bir CBDC amacı değil; BSN blockchain ağı geliştirme amacı.

Ancak ECB döviz piyasalarına yabancı dijital müdahale korkusunu gündeme getirmişti. Kasım 2020’de ECB, “Paranın Yine Keşfi” stratejisini ortaya koydu. ECB idare konseyi üyesi Fabio Panetta, dijital euro’nun uygulamaya konmasının bir nedeninin de yabancı CBDC’lerin getirilmesi ve Avrupa’nın para ünitesi egemenliğine yönelik muhtemel bir tehdit oluşturabilmesi olduğunu söyledi.

Bu sırada Amerika’da durumlar nasıl?

14 Ocak Perşembe günü ABD Merkez Bankası Lideri Jerome Powell, bir röportajda, ABD’de CBDC’nin geliştirilmesinin aceleye getirilecek bir şey olmadığını belirtti. Ayrıyeten, doların dünyanın rezerv para ünitesi olmasından ötürü ülkeyi birinci atılım avantajına sahip görüyor.

Powell, bir CBDC üretiminin aylar değil, yıllar alacağını belirtti. Bununla birlikte, yapılması gereken ve hakikat yapılması gereken bir şey olduğuna işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Alman Emlak Kümesi, Stellar Ağında 24 Milyon Dolarlık Tahvil İhraç Etti

İsviçre’nin Blockchain Yasasının Birinci Evresi Yürürlüğe Girdi