içinde

Circle, Tornado Cash’e Gönderilen USDC Fonlarını Dondurdu Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

USDC ihraççısı Circle, ABD Hazine Bakanlığı’nın kararının akabinde Tornado Cash temaslı cüzdan adreslerini kara listeye aldı.

Ethereum blokzinciri gezginlerinin datalarına nazaran, Tornado Cash cüzdanları kara listeye alındı ve en az 75.000 USDC hareketi donduruldu. Bu adresler ortasında Tornado Cash’in USDC havuzu yer alıyor. Circle’ın bu atağıyla Tornado Cash’e yatırılan USDC fon sahipleri, fonlarına erişemeyebilir.

Circle, kara liste ile ilgili detay paylaşmadı fakat düzenleyicinin Tornado Cash ile ilgili tedbirlerine uyduğunu doğruladı.

Circle, yaptırımları ele aldıklarını ve OFAC’ın Tornado Cash’e uyguladığı yaptırımla platformla alakalı adresleri engellediklerini tabir etti.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore tarafından denetim edilen Lazarus Group’un Tornado Cash kullanarak kara para aklama hareketi gerçekleştirmesinden dolayı Tornado Cash’e yaptırım uyguladığını açıkladı. Lazarus isimli hacker kümesi, Ronin ve Harmony üzere birçok protokole akınlar düzenleyerek yüz milyonlarca dolar fon elde etti.

Circle’ın bu atağıyla birlikte yatırımcılar, Tornado Cash’teki USDC fonlarına erişemeyecek.

Kripto karıştırıcı bir protokol olarak bilinen Tornado Cash, sıklıkla siber hatalıların kara para aklamak için kullandığı bir platform olarak tanınıyor. Bu da platformun sıklıkla hatayla ilişkilendirilmesine neden oluyor.

Bu olay, kripto bölümünde birinci sefer görülen bir olay değil. Daha evvel de Circle ve Coinbase tarafından meydana getirilen bir konsorsiyum, Temmuz 2020’de bir cüzdan adresinde ilişkin 100.000 dolarlık USDC’yi dondurmuştu. Circle, o periyot yaptığı açıklamada talebin kolluk kuvvetlerinden geldiğini tabir etmişti.

En büyük stablecoin ihraççısı Tether de benzeri bir biçimde son birkaç yılda Ethereum blokzinciri üzerindeki 653 cüzdan adresini dondurdu.

Tornado Cash’in web sitesi şu anda kullanıma kapalı görünüyor. OFAC’ın yaptığı yaptırım duyurusunun akabinde Github sayfasına da erişim sağlanamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ABD Dışişleri Bakanı, Tornado Cash’i Kuzey Kore ile İlişkilendirdiği Tweet’ini Sildi Webilginç Kripto Para Haber

Tornado Cash Yaptırımının Akabinde Kripto Kesimini Neler Bekliyor? Webilginç Kripto Para Haber