içinde

Cola Turka’ya Ne oldu?

Murat Ülker anlatıyor:

Turka’yı piyasaya çıkardık, müthiş bir hamleydi. İki büyük oyuncunun olduğu global pazara bir de Türk markası çıkıyordu. Çok yoğun reklam kampanyaları düzenledik. Televizyon reklamlarımız çok iyi işlerdi.

Ürünümüze, markamıza, tanıtım gücümüze çok güveniyorduk. Çok ilgi çeken Amerikalı oyuncuların rol aldığı reklam filmlerimizle büyük başarılar kazandık. Herkes Cola Turka’dan bahsediyordu. Rekabetçi fiyatlandırma yapıyorduk. 3 litrelik şişe gibi farklı ürün modelleri sunuyorduk.

Sonuç ne oldu peki, çok mu başarılı olduk?

2005’te Türkiye’de ikinci sıraya yükseldik. Dünya markalarını geride bıraktık. Pazar payımız yüzde yirmiye yakındı. Bu durumda ne oldu? Diğer iki global marka, yani rakiplerimiz çok agresif kampanyalar yapmaya başladı.

Promosyonlar, sanki yerli markaymış gibi ürün yerelleştirmeler, Türk geleneklerine sahip çıkmalar, bayilere daha yüksek karlar, yalan yanlış haksız rekabet iddiaları ve bize karşı açılan sayısız davalar ve 35 trilyonluk ceza davası.

Bizi yıpratmak için çok uğraştılar.

Toplam yedi sene sürdü mahkeme ben kazandım. 35 trilyondan bir kuruş ödemedim. Ama 5’e mal olmuş bir işte 35 trilyon ceza kesilirse konsantre olup yatırım yapamazsınız.

O yüzden Cola Turka işi bitti.

Rekabetin çok yüksek olduğu bir pazara gireceksen sonunda kazanacağın ödüle değip değmeyeceğini iyi hesaplaman gerekir. Asıl rakibin, yerleşik düzen ve regülasyon olabileceğini unutmamak lazım.
Biz de bunu öğrendik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Shiba Inu SHIB COİN FİYAT ANALİZ GRAFİK YORUM

Ethereum’da Neler Oluyor ? Ethereum FİYATLARI DÜŞÜŞTE !