içinde

Cosmos, Çin’in Blockchain Hizmet Ağına Entegre Edildi

Çin’in blockchain altyapı projesi olan Blockchain tabanlı Hizmet Ağı, Pazartesi günü tweet atarak Cosmos (ATOM)’un Çin ağına entegre ettiğini duyurdu. Çin’in BSN’i, memleketler arası sürümden farklı olarak sadece müsaade verilen kurumsal blockchain’leri destekliyor.

Bu nedenle, yalnızca Çin’e mahsus BSN’e entegre olan Cosmos, Wenchang Zinciri ismi verilen bir Açık Müsaadeli Blockchain (Open Permissioned Blockchain/OPB) sürümüdür. Hibrit, birebir vakitte IrisNet’in gelişiminin gerisindeki şirket olan Çinli blockchain teşebbüsü Bianje tarafından geliştirildi.

Eylül 2020’de IrisNet, BSN International ekosistemine Ethereum, Tezos, Nervos, Neo ve EOSIO üzere başka zincirlerle birlikte eklenen bir dizi halka açık ağ ortasındaydı.

Ayın ilerleyen vakitlerde Solana, Algorand ve ShareRing üzere başka halka açık blockchain’ler de eklendi.

BSN ayrıyeten daha evvel 40 kadar halka açık blockchain’i yaz sonundan evvel entegre etme planlarını açıklamıştı.

BSN’in müsaadeli blockchain’i birlikte çalışabilirliğini teşvik etme maksadı göz önüne alındığında Cosmos entegrasyonu bu maksada ulaşma yolunda kıymetli bir adım olabilir. Çok zincirli bir ekosistem olarak Cosmos, hem dijital varlıklar hem de bilgiler için zincirler ortası paha transferine odaklanmıştır.

Ancak, çok zincirli protokolün “izinli” bir sürümüne duyulan muhtaçlık; Çin’in BSN Çin ve BSN Milletlerarası ikilemi için bile geçerli olan düzenleyici ortama uygundur. BSN’in ikiye ayrıldığını Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirmiştik.

Cosmos ağı gelişiyor

Ağ, Ocak ayında yeni bir Stargate yazılım geliştirme kitinin bir kesimi olarak geliştirici topluluğu için Inter Blockchain Community protokolünü başlattı.

Cosmos, gelişmekte olan merkezi olmayan finans alanını Ethereum’un ötesine genişletmeye yönelik çalışmalarına öncülük etmeye çalışıyor. 2020’nin ortalarında Kava, Cosmos’un blockchain’inde piyasaya sürüldü ve kullanıcıların Binance Coin’i (BNB) yatırmalarını ve USDX stablecoin’ini kazanmalarını sağladı.

Cosmos, Microsoft’un yakın vakitte Cosmos blockchain’i üzerine inşa edilen Regen Network aracılığıyla “toprak kredisi” satın almasıyla birlikte; DeFi alanının dışında da benimsenme görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Milyar USD Coin (USDC) Artık Stellar Blockchain’inde!

Ticari Kredi Faizleri Artışını Sürdürürken Dolar/TL Kuru İvme Kazandı