konya hayvanat bahcesi
içinde

Cryptography Nedir ? What is Cryptography?

Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi (dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da) koruma amacı güderler. Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır.

What is Cryptography?

Cryptography is a set of mathematical methods that work to provide information security concepts such as privacy, authentication and integrity. These methods aim to protect the information (thus the sender and receiver of the information along with the information) from active or passive attacks that may be encountered during the transmission of information. In other words, cryptography is also shown as all of the techniques used to transform readable information into an unreadable form by unwanted parties. It is used to verify and secure Bitcoin transactions.

Cryptography Daha Fazla Detay

Kriptografi, kodları kullanarak bilgi ve iletişimi korumaya yönelik bir yöntemdir. “Crypt-” öneki “gizli” veya “kasa” anlamına gelir. “-graphy” soneki “yazma” anlamındadır.

Bilgisayar biliminde, kriptografi, mesajları deşifre edilmesi zor yollarla dönüştürmek için matematiksel kavramlardan türetilen güvenli bilgi ve iletişim tekniklerini ve algoritmalar adı verilen bir dizi kural tabanlı hesaplamayı ifade eder.

Bu belirleyici algoritmalar, kriptografik anahtar üretimi, dijital imzalama, veri gizliliğini korumak için doğrulama, Web’de gezinme ve kredi kartı işlemleri ve e-posta gibi gizli iletişim için kullanılır.

Yukarıdaki kriterlerin bir kısmını veya tamamını karşılayan prosedürler ve protokoller kriptosistemler olarak bilinir. Kriptosistemlerin genellikle sadece matematiksel prosedürlere ve bilgisayar programlarına atıfta bulunduğu düşünülmektedir; bununla birlikte, tahmin edilmesi zor parolaların seçilmesi, kullanılmayan sistemlerin oturumlarının kapatılması ve hassas prosedürlerin dışarıdakilerle tartışılmaması gibi insan davranışlarının düzenlenmesini de içerir.

Şifreleme sistemleri, bilgisayar sistemleri, akıllı telefonlar ve uygulamalar gibi aygıtlar arasındaki iletişimi güvence altına almak için iletileri şifrelemek ve şifresini çözmek için şifreleme algoritmaları veya şifreleri olarak bilinen bir dizi yordam kullanır.

Bir şifreleme paketi şifreleme için bir algoritma, mesaj kimlik doğrulaması için başka bir algoritma ve anahtar değişimi için başka bir algoritma kullanır. Protokollere gömülü ve işletim sistemleri ve ağa bağlı bilgisayar sistemlerinde çalışan yazılımlara yazılan bu işlem, veri şifreleme/şifre çözme için genel ve özel anahtar oluşturma, mesaj kimlik doğrulaması için dijital imzalama ve doğrulama ve anahtar değişimi içerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Cryptocurrency Nedir ? What is Cryptocurrency?

DDoS Nedir ? What is DDoS?