içinde

Curve Finance Siber Atağa Uğradı, Coinbase Zahmetler ile Uğraşıyor Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Gündeme baktığımızda birkaç kıymetli başlıkla karşılaşıyoruz. Bu başlıklardan biri DeFi platformu Curve Finance’ın uğradığı atak, oburu ise Coinbase yöneticileri hakkında yapılan suçlama ve Coinbase’in açıkladığı 1 milyar dolarlık ziyan.

Curve Finance Hücuma Uğradı

DeFi platformu Curve Finance, dün akşam saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı birkaç açıklamayla sunucu güvenliğinin ihlal edildiğini ve bir güvenlik açığı meydana geldiğini duyurdu. Yapılan birinci duyuruda kullanıcıların curve.fi web sitesini kullanmamaları gerektiği ve hücumdan curve.exchange adresinin etkilenmemiş olduğu ancak yeniden de dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. Daha sonra saldırganların siteyi kopyalayarak Curve’ün resmi internet adresi olan curve.fi sitesini kopya siteye yönlendirdikleri tespit edildi ve ikinci bir açıklama gerçekleştirildi. Yapılan ikinci açıklamadan mevzuya ait daha fazla ayrıntı verilerek isim sunucularının ele geçirildiği belirtildi. Gerçekleşen hack hücumunda saldırganların yaklaşık 500 bin dolar pahasında Ethereum çaldığı öne sürülürken Curve DAO Token’ı yüzde 5’in üzerinde kıymet kaybı yaşadı. Curve Finance daha sonra yaptığı güncelleme paylaşımında ise sorunun üstesinden gelindiğini ve son birkaç saat içinde bir mukaveleye onay verildiyse iptal edilmesi gerektiğini belirtti. 

Coinbase Meşakkatlerle Uğraşıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’in yöneticileri hakkında kıymetli suçlamalar yapıldı. Bir şirket hissedarı içlerinde Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un da bulunduğu şirket yöneticilerine borsa ismine dava açtı. Hissedar Donald Kocher, şirketin âlâ giden performansının yöneticilerin makus idaresi sebebiyle bozulduğunu tez ederek yöneticiler hakkında yasal süreç başlattı. Hissedar, Coinbase’in Nisan 2021’de Nasdaq’ta listelenmeden evvel kamuya yanlış tanıtıldığını ve bu yanlış tanıtılma sebebiyle o periyot borsaya kullanıcı akını olduğunu bu akınla birlikte de süreç yoğunluğunun artış yaşadığını şirketin de gerekli hizmetleri karşılanmadığını belirtmiş. Davacı bununla birlikte şikayetinde Coinbase’in SEC ile yaşadığı menkul değer listelenmesi konusuna da yer verdi. Davacı hissedar, Coinbase’in halka arz olmasının ülkedeki menkul değer maddelerini ihlal ettiğini belirtti.

Coinbase Ziyan Ettiklerini Açıkladı

Coinbase’in yaşadığı bir öbür sorun ise mali açıdan oldu. Tanınan kripto para borsası açıkladığı çıkar raporunda 1,1 milyar dolarlık bir ziyan ettiklerini duyurdu. Amerikanın en büyük kripto para borsası olarak bilinen Coinbase, kripto para piyasasında yaşanan külfetler nedeniyle 256 milyar dolar olan varlığının 96 milyar dolara kadar düştüğünü açıkladı. 874 milyon dolarlık bir gelir kestirimi yapan şirket 803 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Şirketin birinci çeyrekteki geliri ise 1 milyar dolar civarındaydı. Şirket yaptığı açıklamada, perakende yatırımcıların piyasalarda yaşanan belirsizlik nedeniyle daha az trade yaptığını ve genel olarak staking sistemine yöneldiğini tabir etti. Net ziyanının 1,1 milyar dolar olduğunu açıklayan şirket buna sebep olarak piyasalarda yaşanan düşüşü gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ripple Labs, Celsius Network’ün Varlıklarını Satın Almak İstiyor Webilginç Kripto Para Haber

SEC ve CFTC, Kripto Paralar İçin Ortak Bir Teklif Yapmaya Hazırlanıyor Webilginç Kripto Para Haber