içinde

Dev Kripto Para Borsası Chainlink Node’u Yönetecek

Merkezi olmayan finansın (DeFi) kripto alanında epeyce tanınan hale geldiği bir sır değil. Bunun nedeni, DeFi platformlarının ve uygulamalarının kullanıcılara sunduğu saklılık, güvenlik ve denetim ölçüsü. Şimdiye kadar milyarlarca dolar çeşitli DeFi platformlarında kilitlendi ve pek çok süreç için kullanılıyor. Artık, 1 Şubat 2021’deki açıklamalarına nazaran kripto para borsası Kraken de DeFi’ye giren en yeni kripto işletmelerinden biri üzere görünüyor. İleriye dönük çeşitli DeFi platformlarında spot fiyatlarını sunacaklar. Borsa, Chainlink node’u yönetecek.

Chainlink node’u ile Kraken DeFi’a geliyor

Kraken resmi Twitter hesabından “Spot fiyatlarımız, Ethereum’daki DeFi uygulamaları ve geliştiricileri için kendi Chainlink node’umuzun çalıştırılmasıyla sunulacak,” dedi.

Kraken, resmi web sitesinde yer alan bir blog gönderisinde ise bu kararın gerisindeki mantığı açıkladı. Gönderiye nazaran Kraken, DeFi uygulamalarının sağlam bir biçimde yürütülmesine yardımcı olmak için boyutundan ve likiditesinden yararlanmak istiyor. Kraken, kendi Chainlink node’unu kullanarak uyalnızca kendi oranlarını rastgele bir blockchain’de yayınlamakla kalmayıp; kullanıcılara imzalama yeteneklerini kullanarak Kraken kaynaklı dataları kullanma mümkünlüğü sağlayabilir.

Spot oranlar; türev kontratları, borç verme uygulamaları, hudut ötesi ödemeler, stablecoin’ler ve otomatik varlık idaresi protokolleri için data beslemeleri oluşturmak için kullanılabilir. Bu oranlar sırf direkt varlık çifti kullanılarak Kraken piyasasında gerçekleştirilen süreçlerin toplanmasıyla oluşturulacak.

Teknik problemleri önlemek için tedbirler alınacaktır. Ayrıyeten, dakika başı oran hesaplanmadıysa, rastgele bir güncelleme yapılmadan evvel her dakika güncellenecektir. Nihayetinde, bu yeni teşebbüsün hedefi; Kraken’in yanlışsız bir aracı olarak hareket etmesi ve DeFi kullanıcıları için en otantik bilgileri sunması. Borsanın bu atılımı, yalnızca nispeten yeni olan DeFi alanına değil; birebir vakitte zincir üzerindeki finansal eserlerle etkileşimde bulunmak isteyebilecek daha geniş finans piyasasına da yarar sağlıyor.

Kraken’ın Eser Lider Yardımcısı Jeremy Welch, şu sözleri kullandı:

“Kraken, gelişen bir kripto para ünitesi alanında piyasa talebini karşılayan eser ve hizmetler sağlama maharetiyle gurur duyuyor. DeFi’ın büyümesi ve güvenliğini sağlamak için yüksek kaliteli bilgi akışlarına duyulan gereksinim göz önüne alındığında; borsadaki spot fiyat bilgilerimizi kendi Chainlink node’umuz aracılığıyla DeFi geliştiricilerine sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

Chainlink, en yaygın kullanılan blockchain oracle’ıdır. Kraken, kapsamlı kontrol sürecinin ve milyarlarca dolarlık varlığı teminat altına alma konusundaki geçmiş performansının; node çalıştırma kararını etkileyen faktörlerden olduğunu belirtti.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

İsviçre’nin Blockchain Yasasının Birinci Evresi Yürürlüğe Girdi

Dünyanın Birinci Polkadot ETP’si Piyasaya Sürülecek!