içinde

Difficulty Nedir ? What is the Difficulty?

blockchain teknolojisinde bir bloğun onaylanması için harcanan emeğin ölçüsüdür. Zorluk tüm ağı ilgilendiren ve algoritmik olarak hesaplanan bir olgudur. Ağda geçerli olan zorluk tüm madenciler için geçerlidir, yani bu değer global bir değerdir. Hesaplanması bir zümrenin veya kişinin elinde değildir. Herkesin güvenebildiği formüllere dayandırılarak hesaplanır.

Zorluk derecesi yükseldikçe, o kripto paraya ait blok probleminin çözülmesi o oranda zaman alır. Zorluk derecesi eğrisi, kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Buna göre üreten arttıkça belli oranda zorluk seviyesi de artar. Aynı şekilde zorluk azaldıkça blokların onaylanması için harcanan emek de azalır.

What is the Difficulty?

It is a numerical value that indicates how long it will take to produce a block in Cryptocurrency production. The higher the difficulty level, the more time it takes to solve the block problem of that cryptocurrency. The difficulty level curve is determined in the software phase of the cryptocurrency protocol. Accordingly, as the producer increases, the difficulty level increases at a certain rate.

Daha Fazla Detay :

Madencilikte difficulty (zorluk) derecesi nedir?
Bitcoin madenciliği düzenli aralıklarla zorlaşmaktadır. Bitcoin ağı piyasaya kısa sürede yüklü miktarda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak ve bunun için 10 dakikada 1 blok hızı standartını koruyabilmek için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlar. Zorluk, global olarak gün geçtikçe artan madenci ve işlemci gücü yatırımlarından da etkilenir. Başka bir açıdan bakacak olursak da zorluğun artması belli oranda Bitcoin üretimini azalttığından Bitcoin değerinin de sürekli olarak artmasında etki eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Deflation Nedir ? What is Deflation?

Double Spending nedir ? What is Double Spending?