içinde

Dolarda dikkatler Jackson Hole toplantısında

Küresel piyasalarda dolar güçlenmeye devam ederken, Cuma günü Jackson Hole’dan çıkacak mesajlar da dikkatle izlenecek.

Haftanın üçüncü işlem gününde dolar endeksi sınırlı da olsa yükseldi ve 108 seviyesinin üzerine çıktı. Euro/Dolar paritesi de 0,99 seviyesinde.

Bloomberg Dolar Endeksi de yükselişine devam etti ve 1.290 seviyesini aştı.

Dolar/TL kurunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 13’e indirme kararı almasının ardından görülen 18,13 seviyesi yeniden test edildi.

Kararın ardından dolar/TL kuru hızlı yükselmiş ve 18,1394 seviyesini görmüştü.

Güne 18,06 seviyesinden başlayan Euro/TL kuru da 18,04 seviyesi etrafında dengelendi.

TCMB’nin kredi düzenlemesi sonrasında tahvillerde görülen ralli etkisini devam ettirdi. Türkiye’nin 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 15,06 düzeyinde.

TCMB’nin düzenlemelerini takiben 800 baz puanın üzerini test eden risk priminde ise gevşeme dikkat çekiyor. Türkiye’nin 5 yıllık kredi temerrüt takası 785 baz puanda.

Goldman Sachs güvercin mesajlar bekliyor

Goldman Sachs Başekonomisti Jan Hatzius’a göre Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü faiz artış hızının yavaşlatılmasını vurgulayan bir konuşma yapabilir.

İki kez üst üste 75 baz puan faiz artırıldığını hatırlatan Hatzius sürpriz bir veri gelmemesi durumunda eylül ayında 50 baz puanlık faiz artışı beklediklerini belirtti. Hatzius, konuşmada faiz artış temposuna yönelik rakam verilmese de aşırı sıkılaşma risklerine dikkat çekilebileceğini söyledi. Buna karşın enflasyonun yüzde 2 hedefinden oldukça yukarıda seyrettiğini vurgulayan Hatzius, Powell’ın “işimiz daha bitmedi” vurgusu yapmasını da bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Three Arrows Capital’in Singapur’da Kalan Varlıkları İncelenecek Webilginç Kripto Para Haber

İkinci el otoda en çok tercih edilen 10 marka