içinde

Dosya paylaşım sitesi LimeWire, NFT pazarı olarak yeniden hizmete girdi

Müzik korsanlığı geçmişiyle tanınan bir internet sitesi, blockchain odaklı geleceğe ahenk sağlıyor.

2000’li yıllarda kullanıcıların MP3’leri paylaşmasına izin vermesiyle tanınan bir dosya paylaşım sitesi olan Limewire, blok zincirine ve değiştirilemez tokenlere üzeri kapalı bir şekilde odaklanarak tekrar hizmete girdi.
Hizmet, Mayıs ayında daha erişilebilir ve merkezi bir NFT pazarı olarak yine başlamış olacak.

LimeWire kurucu ortağı Julian Zehetmayr Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte, “NFT pazarıyla alakalı sorun, çoğu platformun merkezi olmayan olmasıdır .” “Bitcoin’e bakarsanız, bütün borsalar bitcoin almayı, takas etmeyi ve satmayı harbiden kolaylaştırıyor. NFT alanında harbiden aynı şeyi icra eden kimse yok.”
LimeWire fikri mülkiyeti, LimeWire unvanının kendilerine “herkesin nostaljik olduğu bu büyük ana akım markayı” sunduğunu iddia eden Julian ve kardeşi Paul Zehetmayr tarafından 2021’de satın alındı. Sınırlı sürümler, yayınlanmamış demolar ve dijital ürünler dahil olmak üzere müzik odaklı NFT’ler sunmayı planlıyorlar. Zehetmayrs ayrıca, blok zincirinde aleni satışından ilkin yatırımcılara satılacak olan bir LimeWire jetonunu piyasaya sürmeyi planlıyor.

Aslen 2000 senesinde Mark Gorton tarafınca buluş edilen Limewire, en eski eşler arası dosya paylaşım sitelerinden biriydi. Kullanıcılar bunu çeşitli MP3’leri paylaşmak için kullandı ve birkaç yasa koyucu ve düzenleyiciyi müzik korsanlığı pazarını araştırmaya sevk etti. 2010 senesinde bir mahkeme Gorton’un telif hakkı ihlali yaptığına, haksız rekabete karıştığına ve başkalarını telif hakkı ihlali yapmaya teşvik ettiğine karar verdi. Yargıç sonrasında LimeWire’a indirme ve dosya paylaşma işlevini dönem dışı bırakmasını emretti.
ABD Kayıt Endüstrisi Birliği, 2011 senesinde LimeWire’a 72 trilyon $’a kadar yasal tazminat davası açma niyetini açıkladı . Gorton, 13 plak şirketine 105 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğinde dava sonuçlandı.

NFT’ler, kripto para piyasasının hızla büyüyen bir parçasıdır. Ukraynalı yetkililer Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada , askeri çabalarını finanse etmeye yardımcı olmak için NFT’ler çıkardığını duyurdu. Muhafazakar sosyal ağ Parler ayrıca , bir dizi Trump konulu NFT de dahil olmak üzere kendi NFT pazarını başlatmakla ilgilendiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Thai Bank Metaverse’e Giriyor; Sanal Merkez İnşa Edecek !

google adsense

Google Adsense Rus Kullanıcılarının Hesaplarını Askıya Aldı !