içinde

Dünyanın Birinci Polkadot ETP’si Piyasaya Sürülecek!

Polkadot ’u (DOT) kripto endeksine ekledikten sonra 21Shares, Web3 ağının kripto para ünitesi için bir “borsada süreç gören eser (ETP)” piyasaya sürüyor.

Polkadot ETP’si piyasaya sürülecek

Yatırım eseri sağlayıcısı 21Shares, Web 3 ağının DOT kripto para ünitesi için pay senedi PDOT’u altında bir ETP başlatıyor. Eser, 4 Şubat’ta İsviçre SIX borsasında satışa sunuluyor. Bu ETP, büyüyen parachain ağı için dünyanın birinci ETP’si.

Polkadot, yakın vakitte 21Shares kripto para ünitesi endeksine de eklendiğini duyurdu. “HODL” olarak isimlendirilen bu eser, kullanıcıların tek bir paket içinde; çeşitli önde gelen kripto para ünitelerine erişim sağlamasını mümkün kılıyor. Bitcoin ve Ethereum üzere büyük piyasa pahaları olan başka kripto para üniteleri de bu sepette yer almıştı.

Polkadot’un bu “sepet” içindeki tartısı, Bitcoin yükünün çabucak akabinde ikinci sırada geliyor. Öteki kriptolara oranla baskınlığı %26.79.

PDOT ETP, sırf Polkadot’a yatırım yapılmasını sağlayan birinci eser. Öncelikle kişisel yatırımcılara yönelik.

Web 3 ilgi çekiyor

Polkadot ağı, çok zincirli sentetik endeksler ve Solidity uyumlu akıllı kontrat platformları üzere yeniliklere mesken sahipliği yaparak süratle büyüyor. Ağın ekosistemi, ölçeklenebilirliği düzgünleştirmek için ana ağdan çıkan çeşitli “parachain”leri içeriyor. Katman-2 ve sharding uygulamasına yönelik çalışan ve Ethereum 2.0’ın tamamlanmasına uğraş eden Ethereum’dan farklı.

Dikkate kıymet parachain’ler ortasında Moonbeam, ve Polkadot’un DeFi’a karşılığı olan Acala Network bulunmakta.

Ethereum üzere Polkadot da “Web3” olarak isimlendirilen merkezi olmayan bir dünyanın temel kesimi olmayı umuyor. Web 3 hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için “Web 3.0 Nedir?” isimli Kriptokoin.com makalemize göz atabilirsiniz. Büyüyen ağının birden fazla başka zincirlerle birlikte çalışılabillirliğe odaklanmış olsa da, uzmanlara nazaran; bir gün DeFi’ı yakalama yarışında Ethereum için önemli bir rakip haline gelebilir.

Polkadot, kısa mühlet evvel piyasa bedeline nazaran en büyük beşinci blockchain oldu. Ağın piyasa bedeli, CoinGecko’ya nazaran 15,9 milyar dolar bedelinde. Polkadot hakkında daha fazla bilgiye “Polkadot (DOT) Nedir?” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dev Kripto Para Borsası Chainlink Node’u Yönetecek

6 Milyar USD Coin (USDC) Artık Stellar Blockchain’inde!