içinde

Dust Transaction Nedir ? What is Dust Transaction?

Çok küçük miktarlardaki transferlerdir. Bu işlemlerin blokzincirinde de yer alması veri boyutunu arttırdığı için bir sorun olarak kabul edilmektedir.

What is Dust Transaction?

It is a transfer transaction involving extremely small amounts of Bitcoin, with a very small financial value but occupying space on the blockchain. The Bitcoin developer team strives to eliminate dust transactions by increasing the minimum amount of transfers to be transmitted by the network.

Daha Fazla Detay:

Dust Transaction = Toz İşlemi - Toz Alma Saldırısı

Toz alma saldırısı, bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların cüzdanlarına küçük miktarlarda para göndererek Bitcoin ve kripto para kullanıcılarının gizliliğini bozmaya çalıştığı nispeten yeni bir tür kötü niyetli faaliyeti ifade eder . Bu cüzdanların işlem etkinliği daha sonra, her cüzdanın arkasındaki kişiyi veya şirketi anonimleştirmek için farklı adreslerin birleşik analizini gerçekleştiren saldırganlar tarafından izlenir.
toz nedir?
Kripto para birimleri dilinde, toz terimi, çok az miktarda coin veya token anlamına gelir – çoğu kullanıcının farkına bile varamayacağı kadar küçük bir miktar. Bitcoin’i örnek olarak alırsak, en küçük BTC birimi 1 satoshi’dir (0.00000001 BTC), bu nedenle birkaç yüz satoshi’ye atıfta bulunmak için toz terimini kullanabiliriz.
Kripto para borsalarında toz, alım satım emirleri yerine getirildikten sonra kullanıcıların hesaplarında “sıkışan” küçük miktarlardaki paralara verilen isimdir. Toz dengeleri alınıp satılabilir değildir, ancak Binance kullanıcıların bunları dönüştürmek edebiliyoruz BNB .
Bitcoin söz konusu olduğunda, toz için resmi bir tanım yoktur çünkü her yazılım uygulaması (veya istemcisi) farklı bir eşik alabilir. Bitcoin Core, tozu, işlem ücretlerinden daha düşük herhangi bir işlem çıktısı olarak tanımlar ve bu da toz limiti kavramına yol açar.

Teknik olarak konuşursak, toz limiti, normal Bitcoin işlemleri ( SegWit olmayan ) için normalde 546 satoshi ve yerel SegWit işlemleri için 294 satoshi olarak hesaplanan girdi ve çıktıların boyutuna göre hesaplanır . Bu, 546 satoshi’ye eşit veya daha küçük herhangi bir normal işlemin spam olarak değerlendirileceği ve doğrulama düğümleri tarafından reddedileceği anlamına gelir .

Toz alma saldırıları
Kötü niyetli aktörler, kripto para kullanıcılarının cüzdan adreslerinde görünen bu küçük miktarlara fazla dikkat etmediğini fark etti. Böylece, onlara birkaç satoshi (yani, az miktarda LTC, BTC veya diğer kripto para birimleri) göndererek çok sayıda adresi “tozlamaya” başladılar. Farklı adresleri tozladıktan sonra, toz alma saldırısının bir sonraki adımı, hangilerinin aynı kripto cüzdanına ait olduğunu belirleme girişiminde bu adreslerin birleşik analizini içerir.

Amaç, sonunda tozlanmış adresleri ve cüzdanları ilgili şirketlere veya bireylere bağlamaktır. Başarılı olursa, saldırganlar bu bilgiyi ayrıntılı kimlik avı saldırıları veya siber gasp tehditleri yoluyla hedeflerine karşı kullanabilir .
Toz saldırıları başlangıçta Bitcoin ağında gerçekleştirildi, ancak aynı zamanda Litecoin, BNB ve diğer kripto para birimleri ile de gerçekleşiyor. Bu mümkündür, çünkü çoğu kripto para birimi izlenebilir ve halka açık bir blok zincirinin üzerinde çalışır.

Ekim 2018’in sonlarında Samourai Cüzdan geliştiricileri, bazı kullanıcılarının toz alma saldırıları altında olduğunu açıkladı. Şirket, kullanıcıları saldırılar hakkında uyaran ve kendilerini nasıl koruyabileceklerini anlatan bir tweet gönderdi . Samourai Cüzdan ekibi, toz takibi için gerçek zamanlı bir uyarının yanı sıra, kullanıcıların şüpheli fonları işaretlemesine olanak tanıyan bir “Harcama” özelliği uyguladı, bu nedenle bunlar gelecekteki işlemlere dahil edilmedi.
Toz alma saldırıları birden fazla adresin birleşik analizine dayandığından, bir toz fonu taşınmazsa, saldırganlar cüzdanları “anonimleştirmek” için ihtiyaç duydukları bağlantıları yapamazlar. Samourai Cüzdan, şüpheli işlemleri kullanıcılarına otomatik olarak bildirme özelliğine sahiptir. Toz sınırı 546 satoshi olmasına rağmen, bugün birçok tozlanma saldırısı bunun çok üzerinde ve genellikle 1000 ile 5000 satoshi arasında değişiyor.

Binance Chain’e (BC) toz alma saldırıları
Ekim 2020’de dolandırıcılar Binance Chain’e (BC) yeni bir tür toz alma saldırısı gerçekleştirmeye başladı. Küçük miktarlarda BNB’yi birden fazla adrese gönderdiler ve Memo işleminde kötü amaçlı bir web sitesine bir bağlantı bıraktılar. Dikkatli ol! Bu bir aldatmaca. Talep edilecek bir BNB yok.

Dust Transaction

Bitcoin takma adı
Bitcoin açık ve merkezi olmayan olduğundan, herkes herhangi bir kişisel bilgi vermeden bir cüzdan kurabilir ve ağa katılabilir. Tüm Bitcoin işlemleri herkese açık ve görünür olsa da, her adresin veya işlemin arkasındaki kimliği bulmak her zaman kolay değildir. Bitcoin’i biraz anonim yapan şey budur – ama tamamen değil.

Eşler arası (P2P) işlemlerin, herhangi bir aracının katılımı olmadan gerçekleştirildiği için anonim kalma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, birçok kripto borsası, KYC doğrulama süreçleri aracılığıyla kişisel verileri toplar , yani kullanıcılar, kişisel cüzdanları ve borsa hesapları arasında para taşırken, bir şekilde anonimleştirilme riskini alırlar. İdeal olarak, her yeni alım işlemi veya ödeme talebi için yepyeni bir Bitcoin adresi oluşturulmalıdır. Yeni adresler oluşturmak, kullanıcıların gizliliğini korumaya yardımcı olur.
Birçoğunun inanma eğiliminin aksine, Bitcoin’in gerçekten anonim bir kripto para birimi olmadığını akılda tutmak önemlidir. Yakın zamanda oluşturulan toz atma saldırılarının yanı sıra, blok zinciri ağlarını anonimleştirmek için blok zinciri analizleri yapan birçok şirket, araştırma laboratuvarı ve devlet kurumu var – ve bazıları zaten önemli ilerleme kaydettiğini iddia ediyor.

Kapanış düşünceleri
Bitcoin blok zincirini hacklemek veya bozmak neredeyse imkansız olsa da, cüzdanlar genellikle önemli bir endişe kaynağı sunar. Tipik olarak, yeni bir cüzdan veya adres oluştururken kişisel bilgi sağlamazsınız, bu nedenle bazı bilgisayar korsanları paralarına erişirse hırsızlığı kanıtlayamazsınız – ve yapabilseler bile bu işe yaramaz olacaktır.

Kişisel bir cüzdanda kripto para bulundurduğunuzda, kendi bankanız gibi davranıyorsunuz. Cüzdanınız saldırıya uğrarsa veya özel anahtarlarınızı kaybederseniz yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Gizlilik ve güvenlik, yalnızca saklayacak bir şeyi olanlar için değil, hepimiz için her geçen gün daha da değerli hale geliyor. Ve bunlar özellikle kripto para birimi tüccarları ve yatırımcıları için değerlidir.

Tozlama ve diğer deanonymizing saldırıları ile birlikte, örneğin cryptocurrency alanı parçası olan diğer güvenlik tehditleri, karşı dikkatli olmak da önemlidir Cryptojacking , fidye ve Phishing . Ek güvenlik önlemleri, tüm cihazlarınıza güvenilir bir antivirüs ile birlikte bir VPN yüklemeyi , cüzdanlarınızı şifrelemeyi ve anahtarlarınızı şifreli klasörlerde saklamayı içerebilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Double Spending nedir ? What is Double Spending?

Sedat Peker Coin